Filtracja w akwarium

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Filtracja w akwarium

Post autor: alkorta »

Filtracja i jej rodzaje.
Filtracja w akwarium ma przede wszystkim za zadanie usunięcie z wody toksycznych dla ryb i innych organizmów związków chemicznych, które są produktami przemiany materii . W środowisku naturalnym, za filtrację odpowiedzialne są różnego rodzaju bakterie i mikroorganizmy, żyjące w podłożu i toni wodnej. Jednak w akwarium, zagęszczenie ryb jest o wiele większe niż w środowisku naturalnym, dlatego ilość bakterii filtrujących musi być sztucznie zwiększona, jeśli proces filtracji ma być skuteczny. Taka jest funkcja filtracji i musi być stosowana w akwarium, dzielimy ją na filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną.
Filtracja mechaniczna.
Filtracja mechaniczna polega na usunięciu z wody widocznych drobinek pyłu i drobnych cząstek unoszących się w toni wodnej. Rybom raczej nie przeszkadzają zbytnio zanieczyszczenia mechaniczne. Mają jednak wpływ na rośliny, ponieważ zmniejszając klarowność wody, blokują dopływ światła potrzebnego roślinom do fotosyntezy. W przypadku roślin o cienkich, delikatnych listkach, pył mechaniczny może je całkowicie zasłonić, osadzając się na nich. Filtracja mechaniczna polega na przepuszczeniu wody przez materiał filtracyjny o drobnej strukturze np. gąbka o drobnych oczkach, wata perlonowa. Materiał ten wychwytuje z wody wszelkie cząsteczki zanieczyszczeń, dostępne są w różnych gradacjach, dostosowanych do różnej wielkości zanieczyszczeń. Drobniutkie siateczki stosowane są zwykle jako ostatnia faza filtracji mechanicznej wychwytują najdrobniejsze zanieczyszczenia.
Filtracja biologiczna.
Filtracja biologiczna jest głównym i najważniejszym typem filtracji w akwarium. Ma ona za zadanie usunąć z wody produkty przemiany materii, takie jak amoniak i związki azotowe(azotyny i azotany) a przebiega przy udziale bakterii filtrujących. Zanieczyszczenia biologiczne nie są widoczne gołym okiem i może się zdarzyć, że krystalicznie czysta woda może być dla ryb zabójcza. Substraty do filtracji biologicznej, to porowate materiały o dużej powierzchni, na której mogą osiedlać się kolonie bakterii i w procesie utleniania usuwać zanieczyszczenia. Materiały, takie jak gąbki, pełnią zwykle podwójną rolę i filtrują wodę także biologicznie. W większych filtrach i filtrach zewnętrznych, jako wkłady filtracyjne stosuje się spiekane szkło lub materiały ceramiczne, które charakteryzują się dużą powierzchnią filtracyjną.
Filtracja chemiczna.
Podczas filtracji chemicznej, z wody usuwane są cząstki metali oraz wszelkiego rodzaju niepożądane związki chemiczne. Pomaga ona również usuwać różnego rodzaju zanieczyszczenia pochodzenia organicznego. Do tego typu filtracji można zaliczyć: zmiękczanie wody kationitami, czy usuwanie chloru specjalnymi środkami. Niektóre wkłady filtracyjne do filtracji chemicznej, jak węgiel aktywowany, mają ograniczoną żywotność. Kiedy osiągają stan nasycenia zanieczyszczeniami, nie są w stanie dalej efektywnie pracować, a czasami zaczynają uwalniać niepożądane związki do wody.
Filtracja beztlenowa.
Bakterie rozwijające się w filtrze, odpowiedzialne są za rozkład szkodliwych i niebezpiecznych związków przemiany materii. W normalnych warunkach, przy dużej dostępności tlenu, bakteria nitryfikacyjne przekształcają amoniak w azotyny, a azotyny w azotany. W tych procesach tlen jest niezbędny. Filtracja tlenowa przekształca zatem silnie trujący amoniak i azotyny, w mniej szkodliwe azotany, których ilość może być kontrolowana za pomocą regularnych podmian.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Zablokowany

Wróć do „Filtracja”