Wkłady filtracyjne.

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Wkłady filtracyjne.

Post autor: alkorta »

W akwarystyce spotykamy różnego rodzaju wkłady do filtracji. Jedne stanowią media do filtracji mechanicznej, inne do biologicznej, a jeszcze inne chemicznej.

Biobale.
biobale.jpg
biobale.jpg (34.05 KiB) Przejrzano 29489 razy
Biobale są wysoce skutecznym medium do filtrów biologicznych. Jest to idealne medium do wykorzystania w zraszanych filtrach biologicznych, kubełkowych, przelewowych, itp. Biobale można wykorzystywać także w filtrach denitryfikacyjnych (reduktorach azotanów). Płaska konstrukcja ze stosunkowo dużymi prześwitami zapewnia idealną dystrybucję wody na medium. Taka konstrukcja gwarantuje, że biobale nie będą zapychały się. Duża powierzchnia (300 m.kw. w metrze sześciennym biobale zapewnia dużą powierzchnię życiową dla bakterii. W razie potrzeby wkład można wyczyścić przez płukanie w bieżącej wodzie. W żadnym wypadku nie może to być gorąca ani chlorowana woda, ponieważ zarówno wysoka temperatura jak i chlor niszczą florę bakteryjna. Do tego celu najlepsza będzie niewielka ilość wody odlanej bezpośrednio z akwarium.
- niezwykle przydatny wkład filtracyjny.



Ceramika.
ceramika.jpg
ceramika.jpg (47.5 KiB) Przejrzano 29489 razy
Cylindry ze spiekanego szkła o wyjątkowo dużej absorpcyjności i ilości porów pozwalających osiedlać się 10 razy większym koloniom bakterii odpowiedzialnych za filtrację biologiczną niż tradycyjne cylindry ceramiczne. Mają postać walców wykonanych z drobno perforowanego tworzywa o unikalnej strukturze. Stanowią idealne podłoże dla bakterii nitryfikacyjnych z rodzajów Nitrosomonas i Nitrobacter odpowiedzialnych za biologiczną filtrację wody w akwarium. Zapewniają krystalicznie czystą wodę wolną od amoniaku i azotynów. W celu zachowania optymalnych właściwości filtracyjnych zaleca się płukanie wkładu wyłącznie w brudnej wodzie spuszczonej z akwarium oraz jego cykliczną, częściową wymianę nie rzadziej niż co 6 miesięcy:
-wygodne w użyciu
- znaczna porowatość + powierzchnia czynna
- znakomite siedlisko dla bakterii nitryfikacyjnych
- gwarantuje najlepszą filtrację biologiczną




Torf.
torf.jpg
torf.jpg (30.72 KiB) Przejrzano 29489 razy
Torf jest optymalnym dodatkiem do filtra, hodowli i rozmnażania wszystkich ryb tropikalnych, ryb strefy podzwrotnikowej takich jak paletki, pielęgniczki czy ryby kąsaczowate i ryb krajowych, które wolą wodę od neutralnej do kwaśnej. Dzięki specjalnej postaci w granulkach najpierw uwalniane sa kwasy hummusowe, potem herbacianobrązowe kwasy fulwenowe (efekt czarnej wody). Tak samo uwalniają się powoli nieocenione pierwiastki śladowe i inne składniki naturalne. W pierwszej kolejności obniżana jest w szczególności twardość węglanowa i całkowita. Parametry wody dzięki zastosowaniu sera super peat są trwałe przez długi okres czasu. Dzięki temu ryby tropikalne z rejonów wody miękkiej czują się lepiej. Torf wstrzymuje rozwój grzybów, bakterii i glonów. Wartość pH podczas wprowadzania torfu powinna być regularnie kontrolowana. Torfu nie należy stosować razem z węglem aktywnym, ponieważ absorbuje on związki humusowe, które uwalnia torf.




Wata-wełna.
wata.jpg
wata.jpg (21.71 KiB) Przejrzano 29489 razy
wata2.jpg
wata2.jpg (24.25 KiB) Przejrzano 29489 razy
Wysokiej jakości wkład filtracyjny. Wata zapewnia skuteczną filtrację mechaniczną w każdym akwarium. Usuwa zmętnienia wody oraz wszelkie zabrudzenia. Pasuje do każdego filtra, jest uniwersalna i wydajna. Można ją dowolnie formować oraz przycinać w zależności od kształtu pojemnika na wkłady filtracyjne. Włókninę należy umieścić jako ostatni wkład filtracyjny (na górze). - wkład przed użyciem wypłukać w ciepłej wodzie

UWAGA: aby utrzymać optymalne filtrowanie - wkład należy wymieniać co 4-8 tygodni.


Węgiel aktywowany.
wegiel.jpg
wegiel.jpg (18.94 KiB) Przejrzano 29489 razy
Granulowany węgiel aktywny jest formą węgla o nieregularnym kształcie i jest używany głównie dla oczyszczania wody i cieczy
Struktura porów węgla aktywowanego umożliwia zachowanie na nim procesów adsorpcji w stosunku do wielu substancji rozpuszczonych w wodzie. Usuwa z wody szkodliwe substancje zarówno organiczne jak i nieorganiczne. Absorbuje metale ciężkie i usuwa zabarwienia oraz zapachy. Dzięki swoim właściwościom klaruje całkowicie wodę . Używany w celu zmiany parametrów wody Ph, Kh, oraz inne lub do usuwania zastosowanych wcześniej środków leczniczych. Dzięki mikroskopijnym otworom zatrzymuje on całkowicie szkodliwe substancje z akwarium .Przed użyciem węgiel trzeba zalać chłodną wodą a następnie umieścić w filtrze. (Trwałość po zastosowaniu 1 miesiąc).




Gąbki.
gąbka.jpeg
gąbka.jpeg (39.73 KiB) Przejrzano 29489 razy
Gąbka nadaje się do :
-filtracji mechanicznej
-filtracji biologicznej.
Gąbka bardzo dobrze wychwytuje zanieczyszczenia i bardzo dobrze się z nich płucze. Ponadto w gąbce znakomicie rozwijają się bakterie nitryfikacyjne, które oczyszczają wodę biologicznie. Budowa gąbki zapewnia usunięcie zanieczyszczeń stałych, dzięki czemu nie dostają się one do dalszej części filtra. Duża liczba kanalików, przez które musi przepływać, wydatnie podnosi efektywność wkładu. Okres użytkowania gąbki można wydłużyć, opłukując ją ca jakiś czas.
Rozróżnia się gąbki o różnych grubościach.
gąbka2.jpg
gąbka2.jpg (70.26 KiB) Przejrzano 29489 razy


Można także stosować keramzyt, który ma dużą powierzchnię filtracyjną. Keramzyt stosowany do filtra nie powinien zmieniać parametrów wody, czyli powinien być chemicznie obojętny. Ma to znaczenie przy hodowli ryb, które preferują wodę miękką.

Bio-ceramika ma postać walców wykonanych z porowatego tworzywa ceramicznego zapewniającego bardzo dużą powierzchnię filtracyjną. Na powierzchni wewnętrznej części porów walców umieszczonych w filtrze akwarystycznym z biegiem czasu osiedlają się szczepy pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych. Drobnoustroje te wykorzystują w swych procesach życiowych toksyczne dla ryb produkty przemiany ich materii amoniak i azotyny utleniając je do postaci dużo bezpieczniejszych dla mieszkańców akwarium azotanów. Ponadto doskonale klaruje wodę, redukuje rozwój glonów, stabilizuje pH, wiąże fenole i metale ciężkie. Wymieniamy je w chwili gdy są na tyle brudne że trudno jest je doczyścić.
bioceramika.jpg
bioceramika.jpg (2.13 KiB) Przejrzano 29500 razy
Zeolit ma postać żwirku wykonanego ze starannie selekcjonowanego zeolitu zapewniającego bardzo dużą pojemność sorpcyjną. Dzięki temu pochłania z wody rozpuszczone w niej toksyczne związki azotowe. Wychwytuje z wody amoniak, a także wiąże i neutralizuje rozpuszczone w niej jony azotynowe i azotanowe (w ilości 8% swojej masy). Chroni ryby przed szkodliwymi dla nich substancjami azotowymi oraz pozwala na ograniczenie wielkości i częstotliwości podmian wody. Doskonale klaruje wodę i sprawia, że woda jest krystalicznie czysta oraz hamuje rozwój glonów, a tam gdzie jeszcze nie wystąpiły, zapobiega ich powstawaniu. Stosujemy pół kilograma na 100 litrów wody i wymieniamy co 5 miesięcy.
zeolit.jpg
zeolit.jpg (3.31 KiB) Przejrzano 29500 razy
Węgiel nieaktywny jest bardzo słabo rozpowszechniony i rzadko używany mimo że jest rewelacyjnym miejscem w którym zbierają się dobrotliwe bakterie. Nie ma go w sprzedaży i jedyny sposób to zrobić go samemu czyli dajemy go jako medium filtracyjne przy starcie akwarium i trzymamy około miesiąca zanim wprowadzimy ryby. Po tym czasie powinien całkowicie stracić swoje właściwości do usuwania leków i zostaje zwykłym medium filtracyjnym które można używać nieskończenie długo i tylko od czasu do czasu należy go wypłukać.
wegiel nieaktywny.jpg
wegiel nieaktywny.jpg (2.62 KiB) Przejrzano 29500 razy
Nitras jest do wkład do filtra akwarystycznego z wypalanej glinki. Mikroporowata struktura stwarza doskonale warunki do osiedlenia i rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, które znacząco odpowiadają za jakość wody w naszym zbiorniku. Dzięki temu znacznie wspomaga rozkład azotynów i azotanów. Wchłania fosforany, które są głównym czynnikiem powodującym niekontrolowany wzrost glonów. W filtrze powinien być umieszczany w końcowej fazie filtracji tak, aby przepływająca przez niego woda była już wstępnie oczyszczona mechanicznie.
nitras.jpg
nitras.jpg (3.08 KiB) Przejrzano 29500 razy
Żwirek amonowy usuwa związki azotowe z wody, zanim te zdążą zaszkodzić rybom. Wkład pomaga usunąć nadmiar tych związków, powstałych na skutek uwolnienia przez chloraminę wolnych cząsteczek amoniaku. Żwirek amonowy należy stosować wyłącznie w akwariach słodkowodnych, gdyż żwirek traci swoją zdolność do wiązania amoniaku pod wpływem słonej wody. Utrata właściwości absorpcyjnych nie wiąże się ze zmianą wyglądu żwirku – niemniej jednak jego aktywność systematycznie maleje. Wkład nie powinien być stosowany dłużej niż jeden miesiąc.
zwirek.jpg
zwirek.jpg (2.66 KiB) Przejrzano 29500 razy
Żywica to unikalny wkład przeznaczony do chemicznej filtracji wody. Ma postać woreczków fizelinowych wypełnionych specjalnie selekcjonowaną żywicą jonowymienną stabilizowaną wypełniaczem ceramicznym. Służy do chemicznej absorpcji rozpuszczonych w wodzie związków azotowych będących jedną z głównych przyczyn pogarszania się kondycji zdrowotnej ryb oraz rozwoju w akwarium uciążliwych glonów. Unikalna żywica jonowymienna zastosowana w produkcji NitroMAX Pro posiada doskonałe właściwości absorpcyjne. Dzięki temu pochłania z wody rozpuszczone w niej toksyczne związki azotowe. Wychwytuje z wody jony azotynowe i azotanowe. Chroni ryby przed szkodliwymi dla nich substancjami azotowymi oraz pozwala na ograniczenie wielkości i częstotliwości podmian wody. Wyjątkowo skutecznie zapobiega rozwojowi glonów. Należy go wymieniać raz na miesiąc.
nitromax.jpg
nitromax.jpg (3.91 KiB) Przejrzano 29500 razy
Coralit to naturalny wkład w postaci grysu koralowego - przydatny w zbiornikach w których należy podwyższać parametry wody pH i twardość ogólną. A także w zbiornikach w których wartości te spadają - czyli ma właściwości buforujące - utrzymuje parametry na odpowiednim poziomie. Bardzo przydatny, wręcz niezbędny w akwariach z Malawi i Tanganika.
coralit.jpg
coralit.jpg (1.95 KiB) Przejrzano 29500 razy
Na koniec dwie najważniejsze uwagi:
1. Zawsze lepiej mieć filtr większy niż w opisie czyli jak mamy akwarium 50 litrów to dajmy filrt opisany jako na 80-100 litrów gdyż zawsze można przykręcić go, a w razie czego lepiej mieć nadfiltracje niż za mała filtracje. Producenci zawsze zawyżają podane wielkości i można spotkać nawet opisy przy filtrach że filtr wewnętrzny jest idealny do akwarium 200 litrowego i innego oprócz niego nie potrzeba co jest oczywiście nie prawdą.
2. Jeśli czyścimy wkłady z filtrów to tylko i wyłącznie w wodzie odlanej z akwarium!!! Jeśli wyczyścili byśmy w wodzie z kranu to wszystkie pożyteczne bakterie by umarły i filtr by był wyjałowiony tak jak po zakupie.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Zablokowany

Wróć do „Filtracja”