Częściowa wymiana wody

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Częściowa wymiana wody

Post autor: alkorta »

Cel wymiany wody

Sposobem na zanieczyszczenie jest rozcieńczenie ("the solution to polution is dilution"); w czasie wymiany wody, porcja "brudnej" jest zastępowana równą porcją wody czystej, co skutecznie rozcieńcza stężenie niepożądanych substancji w akwarium. W ustabilizowanym akwarium główną trucizną, której poziom wzrasta są azotany. Regularna wymiana wody jest najtańszym, najbezpieczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem utrzymania stężenia azotanów na rozsądnym poziomie. Jednakże podczas faz cyklu dojrzewania akwarium, substancjami, które powinny zostać rozpuszczone i usunięte z wody są amoniak albo azotyny. Podobnie, jeżeli do akwarium były dodawane lekarstwa, może zaistnieć potrzeba ich usunięcia, kiedy spełnią swoją rolę.

Skuteczność wymiany wody zależy od dwu czynników: jej częstotliwości i procentu wody, która jest zastępowana. Im częściej wymienia się wodę, lub im większą ilość wody się wymienia, tym efektywniejszy jest to zabieg.
Korzyści wymiany wody muszą być równoważone przez stres, powodowany nagłą zmianą parametrów chemicznych wody w akwarium. Jeżeli pH , GH i KH wody w akwarium jest podobne jak wody wodociągowej, zmiana 50% (lub większej ilości) wody za jednym razem nie wpłynie na ryby. Z drugiej strony, jeżeli pH wody akwarium wynosi (na przykład) 6.3, podczas gdy wlewana woda ma pH 7.5, wymiana 50% objętości wody za jednym razem zmieni znacząco pH w akwarium (możliwie, że o więcej niż 50%, zależnie od roztworów buforowych), co zestresuje ryby, a może także doprowadzić do ich śmierci.

Ponieważ wymiana wody jest pierwszą linia obrony w takich sytuacjach jak choroby, powinno się być przygotowanym do wykonania wymiany dużej ilości wody podczas walki z niebezpieczeństwem. W związku z tym należy doprowadzić do zbliżenia parametrów chemicznych wody w akwarium i tej przeznaczonej do wymiany. W ten sposób będzie można wykonać wymianę dużej ilości wody w krótkim czasie. Należy zwrócić uwagę na to, że tym sposobem akwarium się odnowi, gdyż podobnie jak podczas zakładania, woda w nim będzie miała takie same parametry co woda wodociągowa. Z czasem jednak, właściwości chemiczne wody w akwarium mogą się zróżnicować w porównaniu do tych, które ma woda wodociągowa. Dzieje się tak na skutek zakwaszania w czasie trwania cyklu azotowego, dodawania preparatów chemicznych, takich jak "pH-plus" lub "pH-minus", użycia nie przepłukanego żwiru (np. pokruszonych korali albo muszli) itp.

Jak często powinno się wykonywać częściową wymianę wody?

Im częściej wykonuje się wymianę, tym mniej wody trzeba zmieniać. Im dłuższe są przerwy między zmianami, tym potencjalnie stają się one bardziej stresujące, gdyż większa porcja wody musi być wymieniona. Na początek minimum to zastępowanie 25% wody w akwarium co dwa tygodnie, ale może to nie wystarczyć. Odpowiednia częstotliwość zależy od czynnika jakim jest obsada ryb w akwarium. Niemniej jednak, powinno się dość często wymieniać wodę ze względu na:

1. poziom azotanów rzędu, albo poniżej 50 ppm, podczas gdy DUŻO niższa wartość (mniej niż 10 mg/L) jest wartością optymalną;

2. jeśli wynikająca z wymiany zmiana parametrów chemicznych wody jest mała. W szczególności jeśli różnica w poziomie pH przed i po wymianie nie przekracza 0.2 jednostki. (W czasie kilku pierwszych wymian wody należy użyć testu aby upewnić się, że parametry pozostają w normie). Jeżeli zmiana pH, wynikająca z wymiany wody jest zbyt duża, należy wykonać wymiany częściej ale mniejszymi partiami.

Wymiana wody usuwa wyprodukowane azotany. Związki azotowe w formie nie zjedzonych resztek pożywienia, szczątków, itp. mogą być również usunięte ZANIM zmienią się w azotany. Dokonuje się tego poprzez regularne czyszczenie mechanicznych i biologicznych filtrów (W istocie, nie należy zbyt dokładnie czyścić filtra biologicznego, a płukać go należy w wodzie usuniętej z akwarium - w przeciwnym razie można zaszkodzić populacji bakterii nitryfikacyjnych. Natomiast czyszczenie filtra mechanicznego rzeczywiście może obniżyć poziom azotu w zbiorniku - przyp. red.) oraz przez usuwanie resztek z podłoża za pomocą specjalnych końcówek węży (tzw. odmulaczy - przyp. tłum.). Zabieg ten powinien być wykonywany za każdym razem, podczas częściowej wymiany wody, np. co dwa tygodnie.
Przypis: Jeśli w czasie wymiany wody, kiedy poziom wody w akwarium spada grzałka zostaje częściowo odsłonięta (wynurzona), należy się upewnić, że została ona wyłączona z prądu. Grzałka może pęknąć, jeśli poziom wody spadnie poniżej spirali grzewczej !
Należy się również upewnić, że woda nie zawiera chloru i chloraminy zanim zostanie dodana do akwarium!
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Zablokowany

Wróć do „Filtracja”