dwa filtry wewnętrzne w 112?

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

dwa filtry wewnętrzne w 112?

Post autor: bax »

Witam
jak napisałem w pierwszym swoim poście czyli "112 emeryta" wystartowałem z filtrem z kostki czyli "pat mini" z big gąbką założona na ssaniu. Obecnie wymieniłem go na "aquael 500 turbo" zostawiając gąbkę z bakteriami od wyjętego "pat mini" i w pojemniku załadowana porcja BioCera MAX Pro.
Na pewno bardziej wydajny to filtr od poprzednika ale mam wątpliwości czy na pewno dobrze zrobiłem, dlatego zastanawiam się czy nie dokupić jeszcze jednego pojemnika na media filtracyjne i wykonać taki zestaw. Mini Pat z biG Gąbką o dużej powierzchni filtracyjnej + 500 z dwoma mediami : Bio cera a w drugim do wyboru węgiel lub zeolit. Aby nie robiła się wirówka to do jednego podłączona deszczownia.
Wiem zapewne filtr zewnętrzny byłby lepszy (fluval 204 stoi w piwnicy , uszkodziłem go jak chciałem wyjąć wirnik - złamałem ośkę) ale żona nie chce się zgodzić ze względu na możliwość zalania sąsiadów po przygodzie jej koleżanki z pracy.
Tak więc czy takie rozwiązanie ma sens?
gdy nie ma wyboru i lepiej mieć wróbla niż pióra w garści.
piotr
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: dwa filtry wewnętrzne w 112?

Post autor: florida_blue »

A może byś wziął pod uwagę jeżdżę jedno rozwiązanie: filtr kaskadowy? Może być przykładowo versamax 2 lub 3 (ja bym wybrała 3). Masz pojemnik na różne media, możesz sobie wymieniać i wsypywać dowolne, możesz założyć prefiltr (wykorzystać ta gabeczke z pata mini). Wisi to sobie grzecznie za akwarium albo z boku....

Dwa wewnętrzne , jeszcze dodatkowo z pojemnikami dość sporo miejsca zajmą, nie będzie to zbyt ładnie wyglądało. Pralki strasznej Ci nie zrobią, możesz sobie poukładać wyloty, czy rzeczywiście zastosować deszczownię.

Ja bym jednak tego kubełka postarała się używać, chociaż miło by było gdyby był "pewny" ;)
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: dwa filtry wewnętrzne w 112?

Post autor: bax »

A gdyby zastosować 500 z dwoma wkładami lub trzema a pod PAT-a podłączyć prefiltr akwariowy "filtr100", to już byłby ciekawy zestaw i w sumie źle nie prezentował by się w akwarium .W sumie takie rozwiązanie by mi pasowało na chwilę obecna najbardziej. Jednak zbiorę się i naprawie tego Fluvala 204 i zobaczę jak go ski-trać przed żoną i uruchomię w późniejszym czasie.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: dwa filtry wewnętrzne w 112?

Post autor: sibelius »

Do 112 litrów spokojnie wystarczyłby ci ten turbo 500 z jednym pojemnikiem, pod warunkiem braku przerybienia i dużej ilości roślin. Z patem jako drugim to już wypas. Zasłonisz roślinami i widać ich nie będzie.
Zamiast zeolitu czy węgla, do pojemnika daj ceramikę, keramzyt albo lawę, będzie lepsze złoże biologiczne, którego nie trzeba wymieniać.
Co do cieknących kubłów, to fakt: jak się niedokładnie składa czy skręca po czyszczeniu, to może cieknąć, ale przynajmniej czyścić nie trzeba często. Odrobina cierpliwości i poświęconego czasu wskazana, zwłaszcza jak kubeł ma już swoje lata. Mam 14-letniego Fluvala 103 w 112l i sprawdza się świetnie, na wszelki wypadek mam zapas uszczelek, ale po powolnym składaniu nic nie cieknie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filtracja”