Rodzaje filtrów.

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Rodzaje filtrów.

Post autor: alkorta »

Istnieje wiele różnych typów filtrów używanych w akwarium i każdy ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od tego jakie ryby będziemy trzymać w akwarium. Przy rybach spokojnych nie możemy doprowadzić do tak zwanej pralki w akwarium, więc nie należy używać mocnego filtra, natomiast przy rybach brudzących, musimy mieć filtr o dużej objętości i powierzchni filtracyjnej,
Filtry ogólnie można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.

Zewnętrzne to przeważnie tak zwane kubełki oraz kaskady. Kubełki składają się z plastikowego pojemnika wypełnionego materiałami filtracyjnymi i elektrycznej pompy wodnej. Są umieszczane poniżej akwarium, tak aby stosując zasadę naczyń połączonych umożliwić pobór wody z akwarium rurką zamocowaną wewnątrz akwarium. Woda następnie przechodzi przez materiały filtracyjne i wraca do zbiornika. Filtry te są bardzo użyteczne, ponieważ spełniają rolę filtracji mechanicznej, biologicznej i chemicznej.
Większość z nich ma wewnątrz koszyki, w których umieszczone są materiały filtracyjne.
Innym rodzajem filtra zewnętrznego jest filtr kaskadowy. Największą zaletą filtrów kaskadowych jest fakt że nie zajmują nam miejsca w akwarium oraz co najważniejsze posiadają dużo większą powierzchnie filtracyjną w porównaniu z filtrami wewnętrznymi.

Filtry wewnętrzne są zbudowane z pojemnika plastikowego na materiały filtracyjne oraz zatapialnej pompy. Całość zanurzona jest w wodzie. Woda zasysana jest przez otwory w pojemniku i po przejściu przez materiał lub materiały filtracyjne kierowana jest przez pompę do akwarium. Dostępne są w różnych rozmiarach i stosowane przeważnie w mniejszych zbiornikach.
Filtry denne wykorzystują rozległy obszar podłoża w akwarium jako materiał filtracyjny, w którym bakterie przerabiają odpady. Składa się on z perforowanej płyty, przymocowanej do rurek wznoszących się do góry, jest ułożona na dnie i przykryta warstwą podłoża. Natleniona woda w rurce jest popychana do góry, dzięki wprowadzonemu do zbiornika powietrzu lub tłoczona pompką.

Filtr mechaniczny (filtracja mechaniczna) – Działanie tego filtra polega na oczyszczaniu wody z fizycznych zanieczyszczeń. Brudna woda przepływa przez wkład w którym następuje usunięcie zanieczyszczeń. Zazwyczaj za wkład służy wata syntetyczna, nylon lub fizelina. Konkretny wkład wyczerpuje możliwości mechanicznego oczyszczania w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody i szybkości przepływu wody. Pamiętajmy, że w trakcie stosowania leków dla ryb nie należy korzystać z filtrów zawierających węgiel aktywny.

Filtr chemiczny (filtracja chemiczna) – Filtracja chemiczna jest to inaczej oczyszczanie chemiczne lub detoksykacja. Filtry chemiczne zazwyczaj wypełnione są aktywnym złożem węgla lub uwodnionych krzemianów. Ich celem jest zatrzymanie rozpuszczonych w wodzie różnorakich niepożądanych związków chemicznych i zbytecznych produktów. Możemy uwolnić do wody kwasy humusowe, które zmiękczą wodę twardą lub obniżą pH w wodzie miękkiej poprzez zamontowanie wkładki torfowej w filtrze. Pozytywny wpływ na organizmy żyjące w akwarium będą miały hormony i witaminy zawarte we wkładce torfowej.

Filtr biologiczny (filtracja biologiczna) – Filtracja biologiczna neutralizuje substancje toksyczne, zaś mechaniczna i chemiczna tylko je usuwają. Metoda ta wykorzystuje naturalne mechanizmy usuwania zbędnych produktów. Ryby akwariowe i bakterie odżywiające się rozkładającymi substancjami wytwarzają i produkują amoniak. Przy wystarczającym dopływie tlenu w porowatej warstwie filtracyjnej rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. W filtrze biologicznym amoniak zmieniany jest w azotyny przez kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Następnie bakterie zamieniają azotyny w stosunkowo nieszkodliwe azotany. Rośliny wykorzystują azotany i azotyny, jako źródło pokarmu. Zbyt duże stężenie azotanów jest szkodliwe dla ryb, dlatego systematyczna podmiana części wody jest konieczna. W świeżo założonym filtrze filtracja biologiczna jeszcze nie zachodzi, ponieważ jest on stopniowo kolonizowany przez pożyteczne bakterie nitryfikacyjne.

Filtry muszą w akwarium pracować całą dobę, bez żadnych przerw. Zatrzymanie pracy filtra na dłużej niż ok. 2 godziny, może doprowadzić do zabicia bakterii tlenowych żyjących w filtrze i sprawić, że woda, która wypłynie z filtra po takim postoju, będzie niebezpieczna dla zdrowia i życia zwierząt żyjących w akwarium. Filtr, który nie pracował dłużej niż 2 godziny, wymaga gruntownego wypłukania i zaszczepienia bakteriami na nowo.

Innym rodzajem filtracji są panele filtracyjne.

Panele filtracyjne wbudowywane w akwarium, mogą być własnymi konstrukcjami akwarysty lub konstrukcjami firmowymi. Kilku krajowych producentów proponuje tego typu produkt do akwariów morskich, ale z powodzeniem może on być stosowany w akwarium słodkowodnym. Stanowią one zazwyczaj namiastkę filtrów typu "sump".
Idea działania tego typu filtra polega na wklejeniu w zbiornik szklanej przegrody, najczęściej wzdłuż tylnej ściany i umieszczeniu w niej poszczególnych wkładów i urządzeń filtrujących. Tego typu panel jest najczęściej podzielony na komory, przez które wymusza przepływ niewielka pompka cyrkulacyjna. W jednej z komór umieszcza się w przypadku akwarium morskiego odpieniacz.

Sump to popularny wśród akwarystów morskich rodzaj filtra zewnętrznego, przelewowego filtru biologicznego wykonanego komercyjnie lub metodą DIY w formie dużego, otwartego zbiornika podzielonego przegrodami na strefy, do którego przelewana lub zasysana jest woda z akwarium i z którego – po przejściu przez warstwy materiałów filtrujących – wypompowywana jest do akwarium. W warstwach filtrujących sumpa przebiega mechaniczna i biologiczna, a przy zastosowaniu odpowiednich wkładów, również chemiczna część filtracji. Filtry typu sump są stosowane głównie przy dużych akwariach, zwłaszcza morskich. Zwiększenie ilości wody przepływającej przez akwarium (wzrasta objętość całego układu), dużo miejsca na materiały filtracyjne, względnie długa droga przepływu wody przez warstwy filtrujące, względnie niska cena (w porównaniu do innych filtrów o zbliżonych parametrach), możliwość schowania w nim urządzeń technicznych, ułatwienie częściowej wymiany wody z pominięciem ingerencji w zasadniczym zbiorniku.
Dodatkowe zalety zastosowania sumpa ustawionego pod akwarium to utrzymywanie w tym ostatnim, stałego poziomu wody i intensywne natlenianie wody spadającej do komina.
Aby go bezpiecznie zastosować nasze akwarium powinno mieć wbudowany komin (przelew) i wywiercony w dnie otwór o odpowiedniej średnicy. Sam komin często wypełnia się biobalami lub materiałem podobnego typu. Pod zbiornikiem głównym ustawia się zazwyczaj mniejszy, podzielony na komory zbiornik, który będzie służył za filtr. W poszczególnych przegrodach dolnego zbiornika umieszcza się różne materiały służące do filtracji wody. Czasem w jednej z komór urządza się tzw. filtr glonowy (lub roślinny) oświetlając ją silnym światłem i obsadzając odpowiednią szybko rosnącą roślinnością.
Filtr typu sump ma wiele zalet:
• Wyprowadzenie całej "techniki" na zewnątrz zbiornika,
• Duża ilość miejsca na złoża filtracyjne, która jest większa niż w tradycyjnych filtrach innych typów,
• Efektywne zwiększenie ilości wody w obiegu,
• Możliwość stosowania odpieniacza znajdującego się poza zbiornikiem hodowlanym,
• Możliwość ukrycia grzałek poza zbiornikiem głównym, które poza znaczeniem estetycznym może również znacząco podnieść bezpieczeństwo zbiornika i ograniczyć prawdopodobieństwo porażenia prądem elektrycznym,
• Możliwość łatwego dodawania suplementów uzupełniających skład chemiczny wody w głównym zbiorniku,
• Możliwość użycia w akwarium morskim jako miejsca odosobnienia dla niepewnych i nieznanych gości wychodzących ze skał w zbiorniku zasadniczym.

Filtr hydroponiczny to zewnętrzny filtr akwarystyczny, w którym do poprawy jakości wody wykorzystuje się rośliny uprawiane w kulturze wodnej hydroponicznej.
W zasadzie funkcję filtra stanowi prowadzona w odpowiednim naczyniu uprawa hydroponiczna roślin, do której doprowadza się i utrzymuje stały obieg wody z akwarium. Filtr stosuje się do usuwania z wody powstałych w wyniku procesów biologicznych zachodzących w akwarium, rozpuszczonych w niej i zbędnych lub szkodliwych substancji organicznych, które są wykorzystywane jako składniki odżywcze (nawóz) przez uprawiane w filtrze rośliny.
Filtr spotykany jako własne konstrukcje wykonane przez zaawansowanych akwarystów, jest mało popularny chociaż bardzo skuteczny i oferuje właściwości, których nie można oczekiwać od innych typów filtrów. Nie jest spotykany w handlu jako gotowy produkt.
Załączniki
filtr wewnętrzny
filtr wewnętrzny
filtr wewnętrzny1.jpg (4.08 KiB) Przejrzano 6700 razy
filtr wewnętrzny
filtr wewnętrzny
filtr wewnętrzny2.jpg (2.09 KiB) Przejrzano 6698 razy
filtr gąbkowy
filtr gąbkowy
filtr wewnętrzny3.jpg (5.53 KiB) Przejrzano 6700 razy
filtry kubełkowe
filtry kubełkowe
kubełki.jpg (7.93 KiB) Przejrzano 6700 razy
filtr kaskadowy
filtr kaskadowy
kaskada.jpg (2.92 KiB) Przejrzano 6700 razy
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: Rodzaje filtrów.

Post autor: Red »

Może jeszcze coś o panelach filtracyjnych i sumpach dodasz, żeby wyczerpać wątek do końca :)
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Rodzaje filtrów.

Post autor: alkorta »

Jak znajdę to dorzucę. :D
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Zablokowany

Wróć do „Filtracja”