Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: MarSz »

W tym temacie chciałbym pokazać jeden ze sposobów zrobienia prostego, a niezawodnego filtra hamburskiego matowego.

Co do samego filtra, to nie będę się tutaj rozpisywał na początku nic ponad to, co można znaleźć w poniższym temacie na innym znanym forum:
http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=3899

Kopiowanie jakiegokolwiek fragmentu lub próby napisania czegoś od nowa mijają się z celem więc jak ktoś chce najpierw poczytać coś o samej idei to zapraszam do tematu na forum bojownik.pl, gdzie większość podstaw została jasno przedstawiona.

Ja chciałbym pokazać jak można zrobić taki filtr w dosyć łatwy sposób i w miarę niedrogi - co niestety trochę wpływa na estetykę ale sam filtr hamburski z siebie - choćby nie wiem jak starannie wykonany - już znacznie ujmuje estetyki zbiornika i wg mnie nadaje się głównie do zbiorników hodowlanych lub amatorskich (na zbiorniki konkursowe raczej bym nie polecał).
Jednak jak ktoś już zdecyduje o przeznaczeniu zbiornika i uzna, że kwestie wizualne i estetyczne nie są najwyższym priorytetem, to ja osobiście filtr hamburski uważam za najlepszy z możliwych i nic go nie jest w stanie zastąpić.
Więc - z powyższymi założeniami - można sobie pracę na tym rodzajem filtracji nieco ułatwić i obniżyć koszty stosując zamiast droższych i kłopotliwych listewek szklanych (przez wielu zresztą nie do końca poprawnie montowanych) korytka z PVC na przewody elektryczne powszechnie dostępne w marketach budowlanych w cenie kilkanaście zł za kilka metrów (bez problemu starczy na kilka zbiorników).

Ja zdecydowałem się na to rozwiązanie bo nie raziło mnie to, że będę miał białe elementy w akwariach (i tak z czasem zasłonię je siatkami z mchami).

Zawsze można było je pomalować na czarno farbą akrylową wodorozcieńczalna a potem zabezpieczyć żywicą epoksydową E624 tylko po co, skoro i tak gąbka sama w sobie psuje wygląd zbiornika więc jak coś już nie jest idealne, a wręcz lekko brzydkie więc nie widzę przeszkód by było jeszcze trochę brzydsze skoro zalety praktyczne biją na głowę te niewielkie i pomijalne przy zbiorniku hodowlanym wady estetyczne.

Poza tym w porównaniu ze szklanymi ramkami na gąbkę - tutaj od razu mamy zwężenie na krawędziach ramek, które bardzo dobrze trzyma gąbki i nie pozwala im się przypadkowo wysunąć. Ma to ogromne znaczenie nie na początku ale jak już zbiornik działa dosyć długo i mamy w nim mnóstwo krewetek i przy pracach w zbiorniku lekkie dotknięcie gąbki może (przy źle zrobionych prowadnicach szklanych) spowodować chwilowe wypadnięcie gąbki - wtedy krewetki nawet w krótkim czasie mogą przedostać się za gąbkę a to już w zależności od rozwiązania technicznego może być mniejszym lub większym (ale zawsze) problemem co w skrajnym przypadku może się skończyć restartem.


Profile należy dobrać do grubości gąbki. Najpierw stosowałem profile 5cm bo i miałem gąbki o takiej grubości. Ostatecznie jednak we wszystkich zbiornikach zmieniłem gąbkę na 3cm (udało mi się dostać taką w kolorze czarnym co wyglądało lepiej niż pierwsza niebieska a poza tym uznałem, że 3cm to w zupełności wystarczająca grubość gąbki).
Prezentowane w poniższej fotorelacji zdjęcia mogą więc wydawać się niespójne bo pokazują zarówno jedne jak i drugie - po prostu zbierając materiały znalazłem różne zdjęcia z rożnych zbiorników i różnych etapów - pokazujące lepiej lub gorzej to co akurat istotne.


Więc zaczynamy od docięcia dwóch profili na długość równą wysokości akwarium.
Z osłonki na korytko wycinamy kawałek o długości równej długości akwarium (szerokość przedniej/tylnej szyby - bo u mnie hamburgi są na ścianie tylnej ze względu na wymiary regału i kształt zbiornika - można przy szerokim zbiorniku zrobić je na ścianie bocznej).

Wklejamy silikonem korytko z jednej strony (odległość od tylnej szyby powinna być taka by zmieściła się turbina - jeśli akurat tą metodę napędu wybierzemy lub komin):
Obrazek

Następnie wklejamy identycznie z drugiej strony (obydwa kawałki powinny mieć wycięty kawałek w dolnym rogu, który będzie na styku szyby dolnej i bocznej uwzględniający grubość spoiny silikonu między tymi szybami):
Obrazek

Całość można zostawić do lekkiego podeschnięcia silikonu:
Obrazek

Następnie wklejamy poprzeczkę na dole z trzeciego elementu (opisanego wcześniej):
Obrazek

Tutaj uwaga - są osoby, które twierdzą, że ta poprzeczka nie jest potrzebna lub jeśli już, to niekoniecznie na całej długości. Jednak polecam takie rozwiązanie. Ogólnie zakłada się całkowity brak potrzeby czyszczenia takiego filtra, jednak jeśli zajdzie jakakolwiek potrzeba poruszenia gąbki (lub nawet nastąpi to przypadkowo) to taka osłonka oddzielająca podłoże od gąbki okaże się bardzo przydatna.


Tak to wygląda po wsunięciu gąbki:
Obrazek

Prawda, że brzydactwo? Jednak nie to jest najważniejsze i tej wersji się będę trzymał :-)

Widać otwór w gąbce na wylot wody.


Teraz trochę o napędzie. Można zastosować kominy i jedną pompę powietrzną. Na początku nawet taki miałem plan i zakupiłem pompę na cały regał.

Niestety nie startowałem wszystkich zbiorników na raz tylko w dużym odstępie czasu kolejne zbiorniki i na początku miałem problem z wyregulowaniem pompy przewidzianej na 12-16 zbiorników pod tylko 2-3 zbiorniki.

Więc zastosowałem głowice z tanich filtrów IPF-338. Później znalazłem więcej zalet tego rozwiązania i ostatecznie w całym regale każdy zbiornik śmiga na osobnej głowicy a nie na jednej wspólnej pompie (dla zainteresowanych mogę później przedstawić moje argumenty na korzyść pojedynczych turbin nad wspólną pompą powietrza).

Obrazek

Modyfikacja wylotu polegała na nałożeniu na oryginalny (z kolankiem do góry) prostego kawałka wyciętego z deszczowni z tegoż filtra. Wyciąłem w taki sposó by był jeden wylot deszczowni, na który potem mogę nałożyć kawałek wężyka i zrobić zwężkę Venturiego, która w okresie letnim może nieco wspomóc napowietrzanie zbiornika:
Obrazek

Tutaj już zdjęcie z rurką z kroplówki oraz z kawałkiem grubszej rurki PVC będącej elementem wyjściowym po stronie akwarium (wyrzut wody):
Obrazek

A tak to wygląda od strony frontowej w zbiorniku:
Obrazek

Obrazek

Widok z góry - bardzo dobrze widać tutaj jak mocno gąbka jest przytrzymywana przez profil PVC - nie ma mowy o przypadkowym wypadnięciu gąbki a wkładając trzeba ją wsuwać z góry niczym w prowadnice:
Obrazek


I widok z tyłu - głowica przylega do tylnej ścianki bo ilość miejsca pozostawiona "na styk", poza tym trzyma się na przyssawkach.
Obrazek


Założyłem kolanko (wspomniane wcześniej z wylotu do deszczowni) co dało mi dodatkowe 2cm niżej wlot, dzięki czemu jeśli jest taka potrzeba to mogę spuścić ze zbiornika więcej wody bez wyłączania filtra.
Niebieskie gąbki (pozostałość po poprzednich hamburgach) dałem na dole po to by docisnąć główną gąbkę dołem do ścianki tak by wyeliminować powstałą tam 0,5mm - 1mm szczelinę, do której mogłyby wchodzić młode krewetki a potem pod gąbką wejść na drugą stronę, gdzie mogłyby zostać wessane i przemielone przez głowicę.

A tak się to prezentuje na sucho w kilku przygotowanych do zalania zbiornikach:
Obrazek

Zastosowałem gąbki 45ppi, co wg mnie jest najlepszym rozwiązaniem. W tym temacie jednak (jak i grubości gąbki) jest wiele opinii.
U mnie najstarszy filtr działa nieprzerwanie od marca, najmłodszy od lipca. Żaden nie był czyszczony (i nie będzie). W akwariach są różne krewetki (niektóre uznawane za wyjątkowo delikatne i wrażliwe) i odkąd mam już wszędzie ostateczną wersję filtra to nie mam żadnych problemów z parametrami wody (nawet mogłem sobie pozwolić na bezstresowy wyjazd na 3 tygodnie na urlop w wakacje i zostawić akwaria same sobie - po powrocie nie było żadnych
negatywnych niespodzianek).

Więcej informacji i zdjęć dodam jak już znajdę czas by pokazać nieco więcej fotek ze zbiorników i ich mieszkańców, a tymczasem jak ktoś ma jakieś pytania odnoście tego rodzaju filtracji to postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć.

Kopiowanie w całości lub części i rozpowszechnianie tego artykułu jest zabronione.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: Big daddy »

Byłem, widzałem,wbrew temu co Marsz pisze całkiem estetycznie to wygląda(zbiornik hodowlany!) co do jednej pompy to jak by coś z nią nie teges, to niesety kilkanaście zbiorników może szlag trafić :evil:
Będe musiał zakupić kilka takich głowic, znalazłem w necie kilka ciekawych pomysłów ...ale to później w dziale DIY :D
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
jacek7110
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 29 listopada 2012, 20:16
Płeć: On
Lokalizacja: Boczki Stare, Sieradz

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: jacek7110 »

może byś pokazał jak to wygląda po zalaniu, widziałem już takie filtry i trochę się do tego przymierzam...
Betta - Albirganimata, Brownorum, Occelatta, Splendens;
Stigmatogobius sadanundio, Schisura Mahnerti, Siphodon Elegans,
Channa Blecheri...
Macropodus opercularis; Trichogaster leeri; Trichopsis pumila
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: MarSz »

Wstawiłem ogólne fotki z regału w którym pracują. Jak znajdę trochę czasu to dodam kolejne bardziej szczegółowe ale i tutaj mogę pokazać ale to musisz trochę poczekać bo u mnie z czasem wolnym jest bardzo krucho.

Ogólnie filtry spisują się super, bez najmniejszych problemów. Można użyć szklanych pasków by trochę poprawić estetykę ale jest z tym wiele roboty albo dużo więcej to kosztuje bo żaden szklarz nie zrobi tego za grosze bi to trzeba ciąć małe kawałki, szlifować a potem jeszcze wklejanie. Mi się nie chciało w to bawić (choć na samym początku tu nawet myślałem by samodzielnie zbiorniki całe robić ale sobie odpuściłem).

Przy odpowiednio dużej gąbce i przepływie dobranym pod litraż (są specjalne wzory ale nie trzeba być jak widać aptekarzem - mo bez wzorów).

Są też hamburgi narożne ale wg mnie to nie ma sensu.
Awatar użytkownika
jacek7110
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 29 listopada 2012, 20:16
Płeć: On
Lokalizacja: Boczki Stare, Sieradz

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: jacek7110 »

fajnie byłoby, jakbyś dał mniejszy profil (węższy) od grubości gąbki, wtedy rozcinasz gąbkę wzdłuż boków na głębokość wysokości ścianki profilu i nasuwasz na ściankę profilu, ładnie zakrywasz białą ściankę profilu...
Betta - Albirganimata, Brownorum, Occelatta, Splendens;
Stigmatogobius sadanundio, Schisura Mahnerti, Siphodon Elegans,
Channa Blecheri...
Macropodus opercularis; Trichogaster leeri; Trichopsis pumila
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: MarSz »

Też ciekawy pomysł. Idąc dalej tym tokiem rozumowania można dać profil typu T i przykleić go do szyby płaska powierzchnią a "noga" litery T żeby odstawała.
Wtedy wystarczy jedno nacięcie w gąbce którym nasuwa się profil. Wadą tej opcji jest to, że trzeba mieć profil T a one już są droższe i nie tak łatwo dostępne. Ale pewnie można inny kawałek pvc przykleić.

W sumie chyba nikt nie wpadł na to jeszcze bo każdy zakłada że gąbka musi się wsunąć w prowadnice.

Jednak są dwie istotne wady obu rozwiązań (twojego z nacinaniem i tego z profilem T lub podobnym).
Po pierwsze trudności przy wsuwaniu gąbki - ona się o wszystko czepia i targa.
Po drugie i najważniejsze gąbkę trzeba dociąć równiutko do szyby bo inaczej wszystko na nic bo będzie widać profil. No i tutaj jest właśnie problem bo jak się kupuje gąbkę 50x50 bo takie zwykle są, to czasem braknie te 0,5cm, a w zastosowanym przeze mnie rozwiązaniu w razie potrzeby mogłem sobie skrócić gąbkę nawet o 2cm co pozwalało bardziej efektywne wykorzystać całą gąbkę i zmniejszyć odpady. Gąbka nie jest aż taka tania bym mógł sobie pozwolić ma kupno płata 50x50 na jeden zbiornik. Musiałem to tak rozplanować by starczyla na 3 lub 4 akwaria.
Awatar użytkownika
jacek7110
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 29 listopada 2012, 20:16
Płeć: On
Lokalizacja: Boczki Stare, Sieradz

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: jacek7110 »

MarSz pisze:Też ciekawy pomysł. Idąc dalej tym tokiem rozumowania można dać profil typu T i przykleić go do szyby płaska powierzchnią a "noga" litery T żeby odstawała.
Wtedy wystarczy jedno nacięcie w gąbce którym nasuwa się profil. Wadą tej opcji jest to, że trzeba mieć profil T a one już są droższe i nie tak łatwo dostępne. Ale pewnie można inny kawałek pvc przykleić.

W sumie chyba nikt nie wpadł na to jeszcze bo każdy zakłada że gąbka musi się wsunąć w prowadnice.

Jednak są dwie istotne wady obu rozwiązań (twojego z nacinaniem i tego z profilem T lub podobnym).
Po pierwsze trudności przy wsuwaniu gąbki - ona się o wszystko czepia i targa.
Po drugie i najważniejsze gąbkę trzeba dociąć równiutko do szyby bo inaczej wszystko na nic bo będzie widać profil. No i tutaj jest właśnie problem bo jak się kupuje gąbkę 50x50 bo takie zwykle są, to czasem braknie te 0,5cm, a w zastosowanym przeze mnie rozwiązaniu w razie potrzeby mogłem sobie skrócić gąbkę nawet o 2cm co pozwalało bardziej efektywne wykorzystać całą gąbkę i zmniejszyć odpady. Gąbka nie jest aż taka tania bym mógł sobie pozwolić ma kupno płata 50x50 na jeden zbiornik. Musiałem to tak rozplanować by starczyla na 3 lub 4 akwaria.
myślę że o wszystko jest do wykonania...

a tak sobie myślę,jakbym wstawił gąbkę o 0,5 lub 1cm większą niż szerokość pomiędzy szybami wewnątrz, to może trzymałaby się bez prowadnic, na dole obsypać żwirem (wpuścić w podłoże) z każdej strony...
Betta - Albirganimata, Brownorum, Occelatta, Splendens;
Stigmatogobius sadanundio, Schisura Mahnerti, Siphodon Elegans,
Channa Blecheri...
Macropodus opercularis; Trichogaster leeri; Trichopsis pumila
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: MarSz »

To akurat już parę osób przerabiało i znam rezultaty.
Generalnie można i tak - wszystko gra dopóki z jakiegoś powodu się tej gąbki nie poruszy i przesunie - wtedy może wypaść, podłoże się przesunąć i zrobić niezła kicha.
Poza tym taka gąbka jest wybrzuszona co zmniejsza jej stabilność.
Przy tej opcji już bardzo trzeba uważać jak chcesz coś ukryć za filtrem (ja mam grzałki lub torf ale można pewnie jeszcze inne rzeczy, których nie chcemy mieć od frontu jak np. szyszki olchy, liście dębu itp).

Czyli można ale jest pewne ryzyko. Znam opinie, że tak robiono i nie było problemów - ja jednak tak nie chciałem ryzykować. Wzruszenie kilkumiesięcznego podłoża jonowymiennego przy wrażliwych krewetkach może zrobić trochę kłopotów więc wolałem mieć ramki nie tylko z boków ale i na dole by odseparować podłoże.
Awatar użytkownika
jacek7110
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 29 listopada 2012, 20:16
Płeć: On
Lokalizacja: Boczki Stare, Sieradz

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: jacek7110 »

ok. dobrze wiedzieć
Betta - Albirganimata, Brownorum, Occelatta, Splendens;
Stigmatogobius sadanundio, Schisura Mahnerti, Siphodon Elegans,
Channa Blecheri...
Macropodus opercularis; Trichogaster leeri; Trichopsis pumila
Awatar użytkownika
asia40
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 12 grudnia 2012, 12:36
Płeć: Ona
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: asia40 »

Witam :)

Udało mi się okazyjnie zakupić akwarium 68/30/25h-51L.
Mam zamiar przedzielić je w taki sposób żeby powstały 3 części (każda będzie o pojemności 17L) i przeznaczyć na coś a^la hodowlane
tzn jeden zbiorniczek będzie pełnił rolę kwarantanny w razie potrzeby, a dwa pozostałe przeznaczę na krewetki i ślimaki, ewentualnie na kotnik.
Chciałabym w nim zastosować właśnie filtry hamburskie (na tylnej ścianie).
Posiadam jakieś głowice ze starych filtrów, przydadzą się do napędu.
Mam takie pytanie, wobec mnogości dostępnych na rynku gąbek, które są bardzo zróżnicowane cenowo trudno je wszystkie ogarnąć.
Znalazłam takie po w miarę przystępnej cenie
http://allegro.pl/wklad-filtracyjny-gab ... 37221.html
Czy będą dobre :?:
Pozdrawiam Joanna
W domu:
250L (skalary+neonki+rasbory)
60L (kiryski pstre + neonki)
40L (krewetki karłowate + kiryski pigmejki + Pinki)
20L (krewetki Red Cherry)
15L (Helenki)
W pracy:
120L ( brzanki purpurowe i mszyste, kiryski pstre, piskorki)
10L (krewetki karłowate + Pinki)
Awatar użytkownika
jacek7110
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 29 listopada 2012, 20:16
Płeć: On
Lokalizacja: Boczki Stare, Sieradz

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: jacek7110 »

tak, sam od nich brałem, uruchomiłem filtr dwa dni temu...
Betta - Albirganimata, Brownorum, Occelatta, Splendens;
Stigmatogobius sadanundio, Schisura Mahnerti, Siphodon Elegans,
Channa Blecheri...
Macropodus opercularis; Trichogaster leeri; Trichopsis pumila
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: MarSz »

Te będą jedne z lepszych. Weź 45 PPI.

Ja brałem dokładnie od tego sprzedawcy kiedyś ale większe i ciąłem na odpowiednie kawałki - po przeliczeniu lepiej mi to wyszło - tobie chyba wystarczą 3 takie.

Jak będziesz miała jakieś pytania przy montażu to pytaj - chętnie odpowiemy a może komuś jeszcze się przyda (bo pewnie nie napisałem wszystkiego co może być potrzebne zakładając ten temat bo nie przewidziałem pewnych rzeczy).

Przy tych rozmiarach zbiornika trochę Ci się małe kostki zrobią (odejdzie ok 8cm na filtr).

Zastanów się nad podziałem go na pół o zrobienie gąbek (mat) po przeciwległych bokach. No chyba, że koniecznie potrzebujesz 3 małe zbiorniki (będą po ok 10l przestrzeni dla krewetek).
Awatar użytkownika
jacek7110
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 29 listopada 2012, 20:16
Płeć: On
Lokalizacja: Boczki Stare, Sieradz

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: jacek7110 »

ja kupiłem ten - http://allegro.pl/wklad-filtracyjny-gab ... 40574.html

starczy mi na dwie ściany 40x30, tylko jeden będę musiał skladać z dwuch, zobacymy jak podziałają...
Betta - Albirganimata, Brownorum, Occelatta, Splendens;
Stigmatogobius sadanundio, Schisura Mahnerti, Siphodon Elegans,
Channa Blecheri...
Macropodus opercularis; Trichogaster leeri; Trichopsis pumila
Awatar użytkownika
asia40
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 12 grudnia 2012, 12:36
Płeć: Ona
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: asia40 »

Muszę chyba zmodyfikować swoje plany i hamburga odłożyć na przyszłość do jakiegoś większego zbiornika.
Zaprzęgłam do obliczeń syna i męża i jakby na to nie patrzeć przy takim litrażu, czy to będą 3 kostki po 10L czy 2 po 15L nie da się uzyskać dobrych parametrów pracy filtra.
Wychodzi np, że woda zostanie przefiltrowana 6x/h przy predkości przepływu 5cm/min i aż 12x/h przy prędkości przepływu 10cm/min zamiast optymalnych 1-2x/h.
Zastosuję zwykłe filtry wewnętrzne z dużą gąbką i tyle.
Co o tym myślicie :?:
Pozdrawiam Joanna
W domu:
250L (skalary+neonki+rasbory)
60L (kiryski pstre + neonki)
40L (krewetki karłowate + kiryski pigmejki + Pinki)
20L (krewetki Red Cherry)
15L (Helenki)
W pracy:
120L ( brzanki purpurowe i mszyste, kiryski pstre, piskorki)
10L (krewetki karłowate + Pinki)
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filtr hamburski matowy - jedna z metod jego realizacji

Post autor: kradek »

Ja swoją kostkę chciałem oprzeć na hamburgu... Lecz po przejechaniu częstochowskich sklepów znalazłem bodajże tylkow Obi na dziale oczko... Cena niestety była nie do przyjęcia... Na allegro wtedy niestety same wkłady do kubłów były lub płyty "metr na metr"... Których cena także mnie odepchnęła bo potrzebowałem 25x30cm...
I tym sposobem 7cm na hamburka zostało przeznaczone na gąsz i wylot/wlot do przelewowego za...
Teraz widzę na allegro masa tego;s Eh;/
Ale przelewowy także się nieźle spisuje;)

Asia40 - filtr hamburski to ogromna masa filtracyjna zarówno biologiczna jak i mechaniczna... Zwykły wewnętrzny nigdy nie będzie dział tak wydajnie jak hamburg;)
Możesz zrobić również tak jak ja - filtr przelewowy z tyłu, 3 komory (2 komory w ceramice, 1 komora w gąbkach - także niezła wydajność filtracyjna + prawie zero sprzętu w akwa (w przelewówce mam grzałkę i kostkę co2 na końcu przed pompą;)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filtracja”