Babka złota(Osa)

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
LaSorciere
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 679
Rejestracja: 18 listopada 2012, 21:07
Płeć: Ona

Babka złota(Osa)

Post autor: LaSorciere »

Babka złota – Brachygobius xanthozona, bardzo często nazywana trzmielem, przez jej ubarwienie które charakteryzuje się czarno- żółtymi paskami.
Pochodzi z rodziny babkowatych. W sieci znajduje się bardzo wiele mylnych informacji dotyczących jej występowania- m.in. spotkałam się z wypowiedzią że babki te żyją tylko w twardej, lekko słonawej wodzie... Nic bardziej mylnego... Ryba ta jest dość wszechstronna gdyż zasiedla ona słodkie i słonawe wody ujść rzek Sumatry, Borneo i Jawy. Dlatego też trzymam ją wodzie kwaśnej, miękkiej, wraz z bojownikami i wszystko jest dobrze. :) Podobno preferują tylko żywy pokarm, to również jest mitem, gdyż ja osobiście karmię je również płatkami o wysokiej zawartości białka zwierzęcego :)
Toleruje zakres temperatury od 24 do 29 stopni.
Moje do tarła nie podchodziły, dlatego pozwolę sobie wkleić cytat z portalu superakwarium.pl:
"Rozmnażanie
Tarło powinno się odbywać w akwarium ok. 20 litrowym z wodą z dodatkiem soli ok. jednej łyżeczki na 10 l. na dnie umieszczamy doniczkę z wybitym dnem lub ułożone kamienie w kształcie groty. Samica składa na suficie groty 100-150 jaj. Jaj są kształtu kropli wody, umocowane cieńszym końcem do podłoża. Samiec siada na jajach i porusza je. Samice można wtedy już usunąć z akwarium. Larwy wylęgają się po 5-6 dniach i maja średnicę 2 mm i są przezroczyste. Nie maja woreczka żółtkowego i natychmiast zaczynają pobierać pokarm. Jak wyklują się młode można usunąć także samca. Młodym należy podawać najświeższe i najmniejsze larwy solowca lub widłonogów, a także „pył” wrotkowy. Rosną bardzo wolno, po trzech tygodniach osiągają wielkość 5 mm."


Warto jednak spojrzeć na tę informację z lekkim przymrużeniem oka ;)

Na koniec wklejam zdjęcia podglądowe jak osobnik babki-osy wygląda :)
Załączniki
Babka-złota-Brachygobius-xanthozona.jpg
Babka-złota-Brachygobius-xanthozona.jpg (44.3 KiB) Przejrzano 8546 razy
Ignorantka, Sarkastyczna, Zakochana w ironii i czarnym humorze
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Babka złota(Osa)

Post autor: MarSz »

Świetna rybka - a masz może zdjęcia swoich okazów?

Ciekawi mnie czy kolory na tym zdjęciu to standard czy też po prostu został pokazany najlepiej wybarwiony osobnik i to jeszcze w jakiejś szczególnej sytuacji (np. tarło) a normalnie przez większość czasu są blade.
A przy okazji - możesz dodać link do źródła zdjęcia.
Awatar użytkownika
LaSorciere
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 679
Rejestracja: 18 listopada 2012, 21:07
Płeć: Ona

Re: Odp: Babka złota(Osa)

Post autor: LaSorciere »

uzupelnie wszystko jak w niedzielę bd w domu ... poza tym... to jest standardowe ubarwienie :)
Ignorantka, Sarkastyczna, Zakochana w ironii i czarnym humorze
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Babka złota(Osa)

Post autor: sibelius »

Dołączam się do prośby MarSza o zdjęcia i proszę też o więcej informacji o Twoich babkach: ile ich jest, jak się zachowują między sobą, czy nie ganiają innych ryb. Pytam, bo są na mojej liście a widziałem filmik (znaleźć niestety nie potrafię), jak przy karmieniu pogoniły kolcobrzucha zielonego.
Awatar użytkownika
LaSorciere
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 679
Rejestracja: 18 listopada 2012, 21:07
Płeć: Ona

Re: Babka złota(Osa)

Post autor: LaSorciere »

Babek mam 8, są spokojne, ruchliwe i bardzo grzeczne. ;) zjadają prócz tego krewetki karłowate :P

link do filmiku z moimi babeczkami:

https://www.youtube.com/watch?v=Wsdsk4E ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Ignorantka, Sarkastyczna, Zakochana w ironii i czarnym humorze
Awatar użytkownika
Glonek
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 07 października 2014, 21:51
Płeć: Ona
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Babka złota(Osa)

Post autor: Glonek »

Są naprawdę piękne ! :)
"Postępuj tylko według takiej maksymy, dzięki której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem" I.Kant
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Babka złota(Osa)

Post autor: MarSz »

Ale tymi krewetkami to u mnie popularności nie zdobędą.
mltlp
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 grudnia 2014, 11:20
Płeć: Ona

Re: Babka złota(Osa)

Post autor: mltlp »

Ale coś jeść muszą przecież;p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Azja”