Modrook Słoneczny - Pseudomugil Furcatus

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Modrook Słoneczny - Pseudomugil Furcatus

Post autor: Big daddy »

Chciałem dziś zaprezentować moją ulubioną rybkę tzw Furcata, kilka słów charakteryzujących tę rybkę:

Gatunek: Modrook Słoneczny
Nazwa łacińska: Pseudomugil Furcatus
Rodzina: pseudomugilidae
Występowanie: Azja
Długość: 5 - 6 cm
Temperatura: 24 - 28 [°C]
pH: 7,0 - 8,0
Twardość wody: miękka - średnio twarda
Zbiornik: 80 [L]
Pokarm: żywy, mrożony, suchy

Modrook słoneczny to ryba która w warunkach naturalnych zamieszkuje leśne strumienie i potoki Papui-Nowej Gwinei i występuje na nizinnych obszarach lasów tropikalnych w rzekach o wartkim przepływie, mocno porośniętych roślinnością wodno-lądową.

Ryba charakteryzuje się torpedowatym pokrojem ciała o oliwkowo beżowym ubarwieniu ciała, z przepięknie "wykończonymi" płetwami. Posiada dwie płetwy grzbietowe, szeroką płetwę odbytową, płetwę ogonową rozwidloną, obrzeżoną dodatkowo na czarno, a płetwy piersiowe unosi podczas pływania ku górze. Tęczówka oka – niebieska. Samiec jest bardziej kolorowy – jego podbrzusze jest często żółto pomarańczowe, ma okazalsze, wydłużone płetwy, zwłaszcza pierwsze promienie w pierwszej płetwie grzbietowej. Samice są nieco mniejsze, z przezroczystymi płetwami brzusznymi i piersiowymi.

Modrook słoneczny dobrze czuje się w długich, minimum 50 cm akwariach. Mile widziane są kryjówki wśród korzeni, miejsca z gęstą roślinnością oraz wolne przestrzenie do swobodnego pływania. Światło rozproszone poprzez rośliny pływające najlepiej drobne z niewielkimi korzeniami wśród których schronienie znajdzie narybek pływający tuż pod powierzchnią wody. Woda powinna być dobrze natleniona, nie można zapominać o regularnych podmianach.

Jak pisałem na wstępie to moja ulubiona rybka w akwarium, pierwsze stadko furcatów które posiadałem niestety odeszło do "krainy wiecznych łowów" w wyniku przyduchy jaka wystąpiła podczas awarii elektrozaworu w instalacji CO2. O sporej wrażliwości na brak tlenu tego gatunku przekonałem się również podczas tegorocznych upałów, niestety weekendowałem i nie byłem w stanie zaopiekować się odpowiednio zbiornikiem . Nie był to taki armagedon jak wcześniej, niemniej teraz jestem szczególnie wyczulony na zapewnienie moim podopiecznym odpowiednio natlenionej wody.
To bardzo ciekawa w obserwacji ryba, ruchliwa, lubiąca wartki nurt w którym swietnie się czuje. Przebywa raczej w górnych partiach wody. Podczas tarła prezentuje naprawe niebywale piękne barwy. Mnie osobiście trochę kojarzy się z jednym z Gallów mianowicie Asteriksem to zasługa płetw :), i jest zawsze "optymistycznym" akcentem w baniaczku. Nazwa również nie jest wyjęta z kapelusza, rybka posiada charakterystyczną niebieską tęczówkę oka. Polecam Furcatusa to rybka nietuzinkowa, nieczęsto spotykana w akwariach, jeszcze rzadziej w sklepach akwarystycznych ( w zasadzie tylko raz widziałem cena zawrotna 13 zł szt) piękna i ciekawa w obserwacji.

Niestety nie udało mi się (głównie poprzez charakter) zrobic dziś żadnych zdjęć moim niby aparatem. Obiecuję poprawę :up spróbuję jutro! Nie chciałbym wklejać tutaj zdjęc poglądowych, najpierw moje fotki! choć napewno te z internetu się jakieś pojawią, bo sam zdecydowałem się na pseudomugile oglądając zdjęcia w necie, a niestety nie jestem w stanie wykonać choćby zadowalających (mnie hmm. )
Dlatego zachęcam do prezentacji fotek Waszych pupili z!
PS. nie miałem do czynienia z pseudomugil gertrudae chętnie zapoznam się z Waszymi doświadczeniami z hodowli tej rybki...
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Modrook Słoneczny - Pseudomugil Furcatus

Post autor: Daro »

Ja mam "już" 10 sztuk tej bardzo ciekawej i pięknej rybki , jeszcze 10 lub 15 następnych do mnie w tym miesiącu zawita aby stworzyć stado , które będzie migało po moim akwarium. Są na razie niestety małe i trudno zrobić dobre zdjęcia , a druga sprawa nie osiągnęły jeszcze pełni swojego wdzięku ... ale na pewno trafią do mojej galerii na forum jak przyjdzie czas :), ...
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Modrook Słoneczny - Pseudomugil Furcatus

Post autor: KODI »

Posiadałem swego czasu furcatusy, dobrze, że syn strzelał foty bez opamiętania chociaż się jedno zdjęcie uchowało :)
Załączniki
DSC05479.JPG
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
wisłok
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 26 grudnia 2014, 17:29
Płeć: On
Lokalizacja: Bratkowice k. Rzeszowa

Re: Modrook Słoneczny - Pseudomugil Furcatus

Post autor: wisłok »

Wybaczcie ale wprowadzę małe sprostowanie do naturalnego zasięgu występowania tej rybki. ;) Azja to duże uogólnienie i nieco nie trafne, rybka występuje na terenie Papuy-Nowej Gwinei. Czyli bliżej jej do Australi niż Azji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Azja”