GRUBOWARG

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

GRUBOWARG

Post autor: KODI »

Chciałbym przedstawić trzy odmiany grubowarga ,często występujące w naszych akwariach. Sam osobiście miałem dwa z trzech opisanych odmian ;)

ŻRÓDŁO - WIKIPEDIA :arrow:

Grubowarg dwubarwny (Epalzeorhynchos bicolor) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych.

W warunkach naturalnych występował endemicznie w dorzeczu Menam (Chao Phraya) w Tajlandii. W 1996. został wpisany do Czerwonej księgi IUCN jako gatunek wymarły w stanie dzikim.

Ubarwienie aksamitnoczarne z czerwonym lub jaskrawoczerwonym ogonem. Długość ciała do 12 cm. Samotnik wykazujący silnie rozwinięty terytorializm. Starcia w zbyt małym zbiorniku mogą kończyć się śmiercią słabszych osobników. W wystroju zbiornika konieczne kryjówki (kamienie, groty skalne, korzenie).Zalecane warunki w akwarium

Zbiornik duży, min. 150 l
Temperatura wody 23 – 27 °C
Twardość wody -miękka do twardej 6 – 18°n
Skala pH ok. 7,0
Pokarm: żywy, mrożony, w tabletkach

ObrazekObrazek


_______________
Grubowarg zielony (Labeo) – Labeo erythrurus. Gatunek ten posiada wszystkie płetwy czerwone, a ciało koloru ciemnozielonoszarego. Dolne otwory gębowe są o frędzelkowatych wargach. Dużo wyhodowanych ras wykazuje cechy albinotyczne. Z upływem czasu staje się coraz bardziej agresywny. Z uporem walczy o rewiry i pozycję w strukturze dominacyjnej. Ryby będące niżej w hierarchii często mają problemy nawet z dostaniem się do pożywienia. Najsilniejszy osobnik cały czas musi udowadniać swoją hegemonię. Większość czasu spędza w dolnych i środkowych partiach akwarium. Pożyteczną cecha grubowarga zielonego jest zwalczanie glonów.

Rodzina-Cyprinidae.
Pochodzenie -Strumienie w Tajlandii.
Długość-8-12 cm.
Odżywianie - Jest to ryba głównie roślinożerna. Z chęcią zjada większość pokarmów dostępnych w handlu.
Temperatura - 23-27 C.


Hodowla większej ilości tych ryb jest możliwa tylko w bardzo dużym zbiorniku. Każdy osobnik musi mieć wystarczającą ilość miejsca na swój rewir. Nie powinien mieć ciągłego kontaktu wzrokowego z resztą przedstawicieli swojego gatunku w akwarium. Z tego powodu w zbiorniku powinny się znaleźć liczne zakamarki, korzenie, jamy oraz gęste rośliny. Bardzo dobrą kryjówką dla tego gatunku są puste doniczki. Parametry wody: miękka do twardej, pH około 7,0 oraz systematycznie częściowo podmieniana.

Obrazek


_______________
Grubowarg syjamski (Crossocheilus oblongus) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych, zwana kosiarką z powodu upodobań pokarmowych - żywi się glonami. Dlatego jest chętnie hodowana w akwariach.

Pozycja taksonomiczna ryby, opisywanej pod nazwą grubowarga syjamskiego, przez długi czas pozostawała nieustalona. W polskojęzycznej literaturze akwarystycznej opisana została jako Crossocheilus siamensis (Smith, 1931). Większość systematyków uznała tę nazwę za synonim Crossocheilus oblongus.

Występowanie -Azja Południowo-Wschodnia – głównie w wodach Indonezji i Tajlandii.

Ryba jest srebrzysto-biała z przebiegającym wzdłuż ciała czarnym pasem. W odróżnieniu od mylonej często z kosiarką podobnej ryby z rodzaju Epalzeorhynchos (tzw. fałszywa kosiarka), pas nie kończy się u nasady płetwy ogonowej. Płetwy są przezroczyste.

Wielkość: samiec i samica dorastają do 12 cm. Żyją do dziesięciu lat.

Ryba stadna, powinna przebywać w grupie kilku osobników tego samego gatunku. Z uwagi na rozmiary jakie może osiągnąć, zbiornik hodowlany powinien być duży (> 100 l) i długi, najlepiej gęsto zarośnięty roślinami. Jest to ryba szybka i zwinna. Akwarium musi pozostawać przykryte, gdyż ryba może wyskoczyć, czując niebezpieczeństwo. T

Temperatura wody powinna mieć 22–26 °C, pH od 5,5 do 8,0 (zalecane 6,5–7,0).

Młode osobniki znane są ze zjadania glonów z rodzaju Compsopogon (z gromady krasnorostów) – długie, ciemnozielone, pędzlowate "brody" rosnące zwłaszcza na roślinach w miejscach silniejszego przepływu wody), dorosłe równie chętnie jedzą pokarm roślinny i zwierzęcy.

Rozmnażanie: Ryba jajorodna. Rozród jest bardzo rzadki w warunkach akwariowych. Z tego powodu odławia i rozmnaża się je w Tajlandii z użyciem hormonów.

Obrazek
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
LaSorciere
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 679
Rejestracja: 18 listopada 2012, 21:07
Płeć: Ona

Re: GRUBOWARG

Post autor: LaSorciere »

Ja od siebie dodam, że Labeo bicolor bardziej nadaje się do akwarium towarzyskiego z rybami o porównywalnej wielkości co on. Osobiście miałam go z molinezjami,kirysami,mieczykami, neonami,glonojadami i wszystko po kolei "wycinał" :P
Ignorantka, Sarkastyczna, Zakochana w ironii i czarnym humorze
ODPOWIEDZ

Wróć do „Azja”