Sumik szklisty

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Sumik szklisty

Post autor: sibelius »

Sumik szklisty - Kryptopterus vitreolus, a także k. bicirrhis i k. minor

Pochodzenie: Rzeki Półwyspu Indochińskiego i Indyjskiego, Borneo, Sumatry, Jawy.

Opis: Gatunki są bardzo podobne, k. bicirrhis jest największy, dorasta do 15cm, natomiast rozmiar k. vitreolus do 8cm, a k. minor 7cm. Różnią się liczbą promieni płetwy odbytowej oraz barwą. K. viterolus jest ciemniejszy i to on najczęściej dostępny jest w handlu, choć niekoniecznie. Moje dwa pierwsze sumiki wyraźnie się różnią od pozostałych, są jaśniejsze, nie mają czarną kreską podkreślonego kręgosłupa ale czy to minory, czy małe bicirrhisy, nie wiem.

Ciało mocno spłaszczone, prawie przezroczyste. Przy odpowiednim oświetleniu mieni się niebiesko, srebrno lub różowo. Widoczny kręgosłup i pęcherz pławny, wnętrzności ukryte. Płetwa grzbietowa zredukowana do jednego promienia, odbytowa rozbudowana. Oczy duże, otwór gębowy również, po obu stronach długie wąsy. Posiada bierny zmysł elektryczny, który pomaga w polowaniu, bardzo dobry węch.

Dymorfizm płciowy: nie do odróżnienia. Strzelam, że to, co większe, to samice.

Zachowanie: Ryba ławicowa, spokojna i płochliwa. Pojedynczo trzymane osobniki mogą przestać jeść i zdechnąć, podobno ze stresu bieleją. ale nie zaobserwowałem. Zbyt głośnie rozmowy przed akwarium też nie zachęcają ich do wyjścia. Wystraszone potrafią w ułamku sekundy opłynąć zbiornik kilka razy, szorując do tego brzuchem po podłożu. Czasami dochodzi między nimi do sprzeczek, wtedy pływają samotnie.
W dzień przebywa w ukryciu bądź w cieniu szerokich liści roślin, kęp mchu lub korzeni. Zastyga w miejscu, lekko poruszając tułowiem i ogonem, czasami kładzie się na liściach roślin. Po zapadnięciu zmroku zaczyna żywiej pływać w górnych partiach zbiornika. Preferuje słaby prąd wody i towarzystwo spokojnych ryb. Nie przepadają za nocnym i mocnym niebieskim oświetleniem.

Pokarm: W dzień podczas odpoczynku pobierany sporadycznie, natomiast w nocy apetyt bardzo dopisuje. Zjada chętnie wszystko, co wpadnie w zasięg wąsów, żywy, mrożony, płatkowany, roślinny też, byle za szybko nie opadł.. Zbiera również z powierzchni, nie podgryza roślin. Nie jest prawdą, że nie pobiera lub ma trudności z pobieraniem pokarmu z dna. Zdrowy i głodny sumik spokojnie sprzątnie jedzenie kirysom sprzed wąsów i to za dnia. Maleńką krewetkę też zje, jeśli przepłynie mu między wąsami, ale nie poluje na nie.

Rozmnażanie: Podobno w Azji w hodowlach rozmnażają, ale czy świadomie, nie udało mi się znaleźć. Niektórym akwarystom czasami tajemniczo zwiększa się liczba sumików.

Parametry wody:
Ph: 5,5 - 6,5. U mnie mają 7,2. Zalecane garbniki.
Miękka, do średnio twardej.
Temperatura: 21-26 st. Bez problemu wytrzymują letnie skoki do 30 st.


Podsumowanie:

Ryby piękne i niezwykłe, ale nie dla tych, co lubią dużo, kolorowo i przed przednią szybą, raczej dla nocnych marków. Trudne do sfotografowania.
Załączniki
sumik.jpg
sumik.jpg (292.95 KiB) Przejrzano 7238 razy
Awatar użytkownika
zak19
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 10 lipca 2013, 10:34
Płeć: On
Lokalizacja: 1000lecie

Re: Sumik szklisty

Post autor: zak19 »

Widziałem je w TESCO. Świetnie wyglądały a przepływające za nimi rybcie, które jeszcze widać - kosmos. 15zł/szt chciano w TESCO mieli 3 sztuki w tym akwarium przy wejściu do zoologicznego.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Sumik szklisty

Post autor: sibelius »

Kupowałem w Zawierciu po 7zł. Ale w większych miastach to poniżej 10 zł nie ma szans.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Sumik szklisty

Post autor: sibelius »

Próbowałem i próbowałem, i lepszych zdjęć kolorowym sumikom nie potrafię zrobić.
Rano lub w południe, jak słońce świeci z okna na akwarium, a one się ustawią po prawej, między korzeniem a szybą, to wygląda to mniej więcej tak. Kolory zależą od kąta patrzenia.
Załączniki
sum1.jpg
sum1.jpg (323.32 KiB) Przejrzano 6878 razy
sum2.jpg
sum2.jpg (264.42 KiB) Przejrzano 6878 razy
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Sumik szklisty

Post autor: Big daddy »

Super rybka, tylko nie dla każdego :-)

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Azja”