160l Azja

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
lukasz666
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 12 września 2013, 10:11
Płeć: Ona

160l Azja

Post autor: lukasz666 »

Witam chciałbym założyć baniak 100x40x40 w stylu azjatyckim.
Moje parametry wodociągowe:
pH = 7.6
gH = średnio twarda, 236 mlg CaCO3/dm3
Twardość wody zostaje bez zmian!!!
Za tydzień zakładam akwarium albo i krócej więc chciałbym abyście mi pomogli :)
Akwarium musi dojrzewać 3 tygodnie bez rybek i bez chemii to na pewno szkolenie podstawowe przeszedłem więc wiem co i jak to jest moje trzecie akwarium.

Mam problem bo nie wiem jakie rośliny wytrzymają i nadadzą się do takiego zbiornika?
Zbiornik będę chciał zrobić na ziemi ogrodowej plus piasek. Jakieś substraty polecacie?
Jakie rośliny będą zdrowo rosły? Nawozy są ważne jeżeli tak to jakie?

No i jaka obsada? Gurami? Ławica rybek ale jakich? piskorki? krewetki? labeo? może coś innego?

Jakie rośliny , podłoże , korzenie , ryby , filtr ( allegro) , grzałka ?
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: 160l Azja

Post autor: Red »

Na szybko, w temacie roślin widziałbym kryptokoryny. Dają radę w mojej twardej wodzie a przy żyznym podłozu z ziemi tym bardziej powinny się odwdzięczyć bujnym wzrostem.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
wesoly
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 10 czerwca 2013, 22:51
Płeć: On

Re: 160l Azja

Post autor: wesoly »

Nie mam dobrych doświadczeń z ziemią ogrodową :P ja wolałbym piasek budowlany kreisler czy jakoś tak ;) niemal wszystkie zbiorniki mam na piasku i wszystko mi rośnie :) krypcie, nurzaniec, microzoria i lotosy :) no i rotalka gdzieś tam w tłumie zaginęła z wywłócznikiem. W sumie oprócz pływającej pistii, limnobium i salwini to cała moja mała azja :)
ph troszke będziesz musiał zbić dla rybek, a przydałoby się też zmierzyć KH oprócz gh ;) bo woda powinna być miękka i kwaśna ^^
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: 160l Azja

Post autor: MarSz »

A ja tylko dodam, że labeo zdecydowanie odpada - to agresywna i terytorialna ryba. Zdecydowanie nie do tak małego zbiornika.
Awatar użytkownika
lukasz666
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 12 września 2013, 10:11
Płeć: Ona

Re: 160l Azja

Post autor: lukasz666 »

Hmm a masz pomysł jak zbić ph i kh bo nie mam zamiaru kupować filtra RO ani robić armatki torfowej nie mam tyle pieniędzy nie umiem nie chce mi się, wolałbym jednak na zwykłej kranówie trzymać jak dla mnie będzie dużo łatwiej utrzymać akwarium. Będzie bardziej zadbane więc ryby i rośliny pod te parametry które podałem. Chyba że macie jakieś inne pomysły. :)

Podam wam kilka gatunków ryb sprawdźcie czy będą dobrze się czuły w takiej wodzie:
tęczanka neonowa
gurami dwuplamy, mozaikowy
bocja pręgowana
jaką ławice polecacie szukam i nie mogę znaleźć coś pod moje parametry aby w zwartym szyku pływały na tym mi zależy :P
krewetki rc
krewtki amano
a może jakieś małe pielęgnice nie przekraczające 10 cm?
barwniaki czerwonobrzuche

Doradźcie
Awatar użytkownika
jabluszko520
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: 01 października 2013, 22:26
Płeć: Ona

Re: 160l Azja

Post autor: jabluszko520 »

-a ja mam ziemię, na tym drobniutki żwirek i jest super - jeśli zdecydujesz się na tę opcję, to pamiętaj o przemyślanej kompozycji roślin - tu raczej przesadzania już nie będzie
-co do krewetek, to zdajesz sobie sprawę, że w przypadku tych mniejszych jak RC to nie masz co liczyć na ładną i większa populację? nawet jeśli nie zostaną zjedzone ( a zostaną) i zapewnisz im kryjówki to i tak ze strachu przed innymi rybkami nie będą wychodziły
- połączenie nawozów i krewetek nie wypali, będą ci zdychały
ODPOWIEDZ

Wróć do „Azja”