Wężogłów z jeziora Inle Channa Gachua sp. Inle Lake

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
jacek7110
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 29 listopada 2012, 20:16
Płeć: On
Lokalizacja: Boczki Stare, Sieradz

Wężogłów z jeziora Inle Channa Gachua sp. Inle Lake

Post autor: jacek7110 »

Wężogłów z jeziora Inle Channa Gachua sp. Inle Lake

Rodzina: Channidae – Wężogłowy
Występowanie: Jezioro Inle, Birma (Myanmar)
Wielkość: do 15 cm, zwykle ok. 10 cm. Channa Gachua sp. Inle Lake to najmniejszy z wężogłowów.

Dymorfizm płciowy
Samiec posiada większe płetwy oraz z racji inkubowania ikry posiada szerszą głowę (widoczne z góry).

Awarium - U mnie pływają w 200l, są dwa samce i trzy samice, ale już nie długo jedna parka wyjeżdża do Lublina. Troszkę mało je widać siedzą w konarach lub na dnie i czekają co by tu zjeść. Ale akwarium 112 litrów już im wystarczy.
Hodowla
Są bardzo tolerancyjne względem warunków wodnych. Granice ich tolerancji nie zostały jeszcze opisane. Są hodowcy, którzy podmieniają im wodę raz na rok, przy filtracji wyłącznie biologicznej. W kwestii temperatury wody powinno się ją ja zachować w granicach 20-32C, oczywiście bez gwałtownych przeskoków. W akwarium powinno znaleźć się sporo korzeni w których wężogłowy zorganizują sobie kryjówki. Rośliny powinny być niewymagające ponieważ oświetlenie dla wężogłowów powinno być maksymalnie takie jak w typowych pokrywach bez ulepszeń. Przy mocniejszym niezbędne będą pistie, hicynty, limnobium czy rzęsa. Rośliny pływające są także polecane ze względu na komfort ryb. Jak wszystkie ryby oddychające powietrzem atmosferycznym wężogłowy lubią podpływać do powierzchni w ukryciu. Prawdą jednak jest, że trzymane w przeróżnych innych warunkach nie zmieniają zachowań. Dla tych ryb najważniejsze jest znaleźć pokarm, nie wystrój akwarium. Nie mniej jeśli chcemy zobaczyć mnogość ich zachowań oraz pełnię wdzięku powinniśmy postarać się przynajmniej o korzenie
Zachowanie
Wszystkie wężogłowy są terytorialne. Po kilkumiesięcznej obserwacji mogę śmiało porównać je do pyszczaków. Dominujący jest samiec, przepychanki przy kryjówkach i walki o pozycję przy kolacji. Kręcą się od dna ku powierzchni. Mogą mieć towarzystwo. Podobne kształtem ciała do siebie mogą potraktować jak rodzeństwo i walczyć o zdominowanie. Resztą ignorują. Dużych molinezji czy mieczyków nie ruszą, ale młode im na pewno wyjedzą.

Odżywianie
Jak na ryby zaliczane do drapieżnych nie są trudne do wykarmienia. Oczywiście z chęcią zjedzą wszystkie popularne mrożonki jak ochotka, szklarka czy artemia. Żywe robale – jeszcze chętniej, u mnie najlepiej smakują im dżdżownice. Ale jedzą także granulaty i płatki i to nie żeby bez smaku! Poza tym kawałki filetów rybnych, owoce morza a dla urozmaicenia można podawać, koniki polne, świerszcze czy chrabąszcze.

Rozmnażanie
Dobrana parka zaczyna przeganiać inne ryby z okolic wybranej przez siebie kryjówki. Oberwie się nawet większym ślimakom jak ampularie. Gdy wszystko idzie po ich myśli przystępują do tarła. Tańczą wokół siebie po czym splatają się w węzeł. Do zapłodnienia jajeczek dochodzi wewnątrz samicy. Po zapłodnieniu samiec podpływa do samicy i wyłapuje uwolnioną ikrę w pysk. Wężogłowy z jeziora Inle są gębaczami. Po kilku dniach samiec wypuszcza młode z pyska w kryjówce. Młode odżywiają się na rodzicach.

Channa Gachua sp. Inle Lake to dobry pomysł na rozpoczęcie przygody z wężogłowami. Mają niewielkie rozmiary i nie wymagają zimowania w temperaturze poniżej 18C. Dodatkowym plusem jest brak kłopotów przy diecie. Za wyborem tego gatunku przemawia także brak zamiłowania do skakania ponad powierzchnię wody. Chociaż u mnie złożyło się że kila sztuk wyskoczyło.
Betta - Albirganimata, Brownorum, Occelatta, Splendens;
Stigmatogobius sadanundio, Schisura Mahnerti, Siphodon Elegans,
Channa Blecheri...
Macropodus opercularis; Trichogaster leeri; Trichopsis pumila
ODPOWIEDZ

Wróć do „Azja”