Mułojad (Acantopsis choirorhynchos)

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Mułojad (Acantopsis choirorhynchos)

Post autor: KODI »

Obrazek

Chcę przedstawić moje najstarsze ryby .Są ze mną od samego początku mojej przygody z akwarystyką ,posiadam dwie sztuki (niestety nie mam pojęcia jakiej są płci) :roll:
Mułojad jest rybką z rodziny (Cobitidae) - Piskorzowate (Kozowate) .Występuje w wodach południowo-wschodniej Azji. Dorasta do 11cm.Często zakopuje się w piasku, wystawiając jedynie oczy. Jest typowym gatunkiem przydennym ,dosyć słabo pływa ,jednak wyłowienie go z akwarium -równa się z rozebraniem zbiornika. Ryba nocna ,więc posiadanie oświetlenia nocnego pozwoli obserwować jej zachowanie.
Zjada wszystkie rodzaje pokarmów, szczególnie preparaty opadające na dno.
Ponieważ mułojad jest typową rybą przydenną, dlatego też podłoże powinno być drobnoziarniste i gładkie. Warstwa podłoża powinna być na tyle gruba by umożliwić całkowite zakopanie się dużym osobnikom. Rośliny należy zabezpieczyć przed wykopaniem, np. sadząc je w doniczkach lub obkładając korzenie większymi kamieniami.Mułojady to bardzo wytrzymałe ryby ,parametry wody nie mają dla nich większego znaczenia.U mnie pływały w wodzie z pH od 6 - 7,8 w towarzystwie m.in.:molinezji,mieczyków,neonów,pielęgnic ,skalarów po tropheusy.Także waunki miałem skrajnie różne.Zalecana dla nich temperatura to 25-27°C
Nie udało mi się znaleźć na necie udanej próby rozmnożenia tego gatunku w akwarium .Mimo wszystko serdecznie polecam mułojady ,przy tych rybkach nie ma mowy w podłożu o strefach beztlenowych.
Załączniki
P1030521.JPG
P1030521.JPG (87.98 KiB) Przejrzano 5147 razy
P1030525.JPG
P1030525.JPG (89.88 KiB) Przejrzano 5147 razy
P1030587.JPG
P1030587.JPG (66.4 KiB) Przejrzano 5147 razy
P1030588.JPG
P1030588.JPG (71.13 KiB) Przejrzano 5147 razy
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Mułojad (Acantopsis choirorhynchos)

Post autor: bynio67 »

Bardzo interesujący temat. Kilka razy, będąc u Ciebie w gościach miałem ochotę poprosić, abyś bliżej mi przedstawił sylwetkę Mułojadów...Zazwyczaj po drugim "Harnasiu" temat Mułojada schodził na plan trzeci. A po trzecim Harnasiu na czwarty... :oops: Aż w końcu lekko zamulony wsiadałem do autobusu nr 24 i....prosiłem o kurs do dużego pokoju... :shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Azja”