Ustawienie butli pomoc

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oscar1989
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 04 marca 2013, 21:14
Płeć: On
Lokalizacja: Kraków/ Częstochowa

Ustawienie butli pomoc

Post autor: oscar1989 »

Witam,

Mam pytanie dotyczące ustawienia butli a dokładnie chodzi o to czy może ona być poziomo.

Niestety do półki nie zmieści mi się na stojąco większa butla od 1,5kg ... stąd moje pytanie
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: Big daddy »

Gaz jest w stanie płynnym więc pewnie powinna stać, reduktor to nie parownik w samocodzie w którym gaz zmienia stan skupienia on tylko wyrównuje ciśnienie, ale specem nie jestem ...
Jeśli bardzo Ci zależy przewróce butlę i zobaczymy czy coś z tego wyniknie lecz wiadomo w dłuższym okresie czasu sytuacja może się zmienić.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
oscar1989
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 04 marca 2013, 21:14
Płeć: On
Lokalizacja: Kraków/ Częstochowa

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: oscar1989 »

Czytałem gdzieś, że jest taka możliwość, ale musi być inny reduktor tzn przystosowany do pracy w tym ustawieniu. Inni pisali zaś o różnicy tylko przy zużyciu czyli większe, ale znowu przy tak małym poborze czyli kilka bąbli na sek nie ma większej różnicy.

Dlatego sam już nie wiem jak to jest.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: Big daddy »

A może zzadzwoń gdzieś gdzie łądują butle może będą wiedzieli, w Czewie na ! maja jest taki mądrala legalizuja gaśnice i jak tam byłem to się mądrował znacznie więc może zadzwoń i coś podpowie?

"GAŚNICE")
ul. 1 maja 17 w Częstochowie
Czynne 8-17 w soboty 9- 14
tel. 606-676-143
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontakt:

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: zulix »

Zależnie od reduktora i to łatwo zobaczyć. W pozycji poziomej wyobrażamy sobie poziom ciekłego CO2 gdzie się będzie znajdować w reduktorze. Jak przed "właściwym reduktorem" to nie ma problemu. Jak wnętrze reduktora będzie zalane to kicha.

U mnie tak leży już 2 lata (oczywiście butle zmieniam):
Obrazek
Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: Daro »

Przy małym przepływie co2 nie ma to większego znaczenia , tak przynajmniej kiedyś jak pamiętam na innym ogólnokrajowym forum wynikło z dyskusji . Chodzi generalnie o to że w pozycji innej niż zalecana pionowa może dojść do zamarznięcia pewnych części , ale to tylko przy dużym przepływie takim jakie jest np przy spawaniu ...
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontakt:

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: zulix »

Zamarznięcie jest groźne przy każdym położeniu :( choć czasem się uda, że się nic nie stanie).
Mój stary reduktor:
Obrazek
popękał przy takim mrozie (chodzi o rotametr do pomiaru przepływu). Przypomnę, że przy rozprężaniu CO2 można osiągnąć temperaturę poniżej - 70 C.
Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: Daro »

Chodziło mi o to , że zjawisko zamarzania w naszych "akwarystycznych" warunkach mało jest spotykane , to co było u Ciebie to chyba musiała być jakaś konkretna awaria i gaz poszedł ostro ... ja mam taki reduktor już ponad 5 lat , był w różnych położeniach , kilka razy była już w nim zaciągnięta woda z akwa :) , dalej jest ok i nigdy go nie dopadła epoka lodowcowa . :)
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontakt:

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: zulix »

U mnie zdecydowanie była to awaria więc też się odnosiłem do tego co zaproponowałeś.
Daro pisze:...ale to tylko przy dużym przepływie takim jakie jest np przy spawaniu ...
Wyjątkowo na początku mojej zabawy z CO2 za mocno zakręciłem kupioną właśnie szybkozłączkę po lewej stronie i zerwałem gwint. Trochę to zbagatelizowałem, kręciłem pokrętłem już w szafce (niewiele widziałem) patrząc na licznik bąbelków. No i poszło... :P - butla 1,5 kg w ciągu godziny :( (a w akwarium nic się nie stało bo był zaworek precyzyjny - całe CO2 poszło w pokój).

W 99,99% kwestia wychłodzenia, czy zamarznięcia wody w rurach w warunkach akwarystycznych oczywiście raczej nie ma prawa się zdarzyć :) - też zdarzało mi się zalać reduktor i po odkręceniu tylko wypluł wodę :)
Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl
Awatar użytkownika
oscar1989
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 04 marca 2013, 21:14
Płeć: On
Lokalizacja: Kraków/ Częstochowa

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: oscar1989 »

No to świetne informacje Panowie, ponieważ groźba zadowolenia się 1,5 kg była straszna.
Teraz pozostaje tylko poszukać czegoś większego w dobrej cenie

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontakt:

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: zulix »

oscar1989 pisze:...groźba zadowolenia się 1,5 kg była straszna....
Ja niestety to przeszedłem. Potem nabijanie co 2, góra 3 miesiące a ja miałem wycieczkę na drugi koniec miasta. Nie muszę mówić bo sprawa jest oczywista, że gaz najczęściej kończył się w ostatnim dniu pracy pod wieczór po którym był długi weekend itp. atrakcje.
teraz mam 5 lub 6 kg (leżące jak widać na fotce) i nabijam co 9-10 miesięcy.

EDIT: Na szczęście większe butle kosztują tyle samo co mniejsze więc nie było problemu z zamianą.
Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Ustawienie butli pomoc

Post autor: Daro »

Ja też wole dużą butle i dużo więcej spokoju ... mnie też koniec butli dopadał w święta czy na urlopie :evil: ... brrr ciarki przechodzą jak to wspominam ...
Obecnie mam 1,5 kg ale to ze względu na brak miejsca , miałem 6 kg ale nie potrzebowałem teraz tak dużej więc w punkcie wymiany dogadałem się z właścicielem punktu , że na jakiś czas biorę mniejszą , a jak będę potrzebował to ponownie wezmę 6-tkę.
Przy kompie i sondzie jak mniemam taka 6-tka starczy mi tez na przynajmniej 9-10 miesięcy , no chyba że będę ostro gazował :) ...
Pozdrawiam
Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika Co2”