Zestaw Co2 - po najniższych kosztach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Zestaw Co2 - po najniższych kosztach

Post autor: Graff »

Chciałbym tutaj przedstawić jak się ma cenowo sprawa Co2 do naszego akwarium...
Wiele sklepów proponuje gotowe kompletne zestawy ale ceny ich niestety powodują zawrót głowy... :shock:
Podam tutaj z czego powinien się składać taki zestaw i przedstawię przybliżone ceny takowego zestawu.
Zaczynamy od najważniejszego czyli butla...podam tutaj najmniejszy wymiar kary :D czyli butla 1,5 kg
Stan na 28.11.2012 :!:
Na znanym portalu aukcyjnym ceny nowej butli (nabitej) wahają się od 80 do 120 zł (na PW mogę podać nick sprzedającego od którego ja niegdyś kupiłem butlę a wiem , że do tej pory cały czas sprzedaje), ważne aby sprawdzić czy butla ma homologację bo może być problem przy nabijaniu lub wymianie!
Następnie potrzebujemy reduktor, który również w w/w miejscu możemy już kupić za 75 zł - (jeden zegar + rotametr)
Aby w akwarium rozpylał się mam gaz potrzebujemy dyfuzora Co2 zwanego inaczej spiekiem ceramicznym i możemy takowy już dostać za 13zł
Potrzebujemy jeszcze zaworka zwrotnego - tu cena od 2zł do 10 zł (nie musi być ale dobrze aby był!)
I licznika bąbelków - cena od 7zł do 10zł
Aby wszystko zaczęło nam hulać potrzebujemy jeszcze wężyki (sprawy groszowe)aby cały zestaw połączyć i móc cieszyć się zestawem Co2.
Jak łatwo policzyć cena produktów wyszła około 200zł.
Ceny wszystkich tu podanych rzeczy brałem jako nowe i nie używane! Wiadomo , jeśli się kupi używki zestaw może być tańszy.
Ale może być i też droższy zestaw jeśli np będziemy chcieli kupić większą butlę, mieć elektrozawór czy tez jakiś wypasiony dyfuzor....
Celem tego postu było pokazanie po pierwsze z jakich elementów składa się podstawowy zestaw Co2 i po drugie jakie są koszty takowego zestawu bo wielu przyszłych akwarystów , którzy chcieliby iść w kierunku akwarium roślinnego się bez niego nie obędzie.Można oczywiście próbować zastąpić taki zestaw węglem w płynie - np Easy Carbo ale to nie przyniesie większego sensu jeśli chodzi o finanse.

Mam nadzieję że ten post będzie komuś pomocny... ;)
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Zestaw Co2 - po najniższych kosztach

Post autor: Big daddy »

Jeśli piszemy o obniżaniu kosztów to ja polecam licznik bąbelków z zestawu do przetaczania krwi. W aptece dostępny za 1 zł :D . Jutro fotki ;)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
k2.
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 07 grudnia 2012, 19:47
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Zestaw Co2 - po najniższych kosztach

Post autor: k2. »

A ja proponuję zamiast dyfuzora "mikser"z filtra narurowego. Trochę drozsze rozwiązanie ale straty co2 prawie zerowe.
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Zestaw Co2 - po najniższych kosztach

Post autor: Godween »

Graff pisze:Można oczywiście próbować zastąpić taki zestaw węglem w płynie - np Easy Carbo ale to nie przyniesie większego sensu jeśli chodzi o finanse.
Mam nadzieję że ten post będzie komuś pomocny... ;)
Graff, dobra robota. Ja się tylko odniosę do tego ostatniego zdania. Tzw. "węgiel w płynie " niestety nie zastąpi CO2, czyli węgla w jego formie gazowej. Może jak najbardziej wspomagać CO2, ale nie zastępuje. Dlaczego? Otóż rośliny napędzone wysokim światłem i nawozami szybciej pobierają, tzn. łatwiej im pobrać węgiel z CO2, niż z jego formy płynnej. A glonom to wszystko jedno i są szybsze, więc glony w wyścigu tu wygrają, im niewiele do szczęścia potrzebne. Jednak w wypadku niższego światła i nawożenia, CO2 można spokojnie zastąpić "węglem w płynie". Pozdr Godween :)
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Zestaw Co2 - po najniższych kosztach

Post autor: Daro »

Co do węgla w płynie ...
Można dawać jako główne żródło węgla w akwarium jeśli nie ma innej możliwości , choć lepszym rozwiązaniem jest jego podawanie jako uzupełnienie podawania co2 w formie gazowej. Rośliny i tak same sobie częściowo poradzą , bo zaopatrują się w węgiel z kwaśnego węglanu wapnia rozpuszczonego w wodzie. Możemy się tutaj wspomagać podając tzw, kwaśny potas czyli KHCO3 który uzupełnia to co rośliny wyciągają aby zasilić się w węgiel.
Węgiel w płynie sprawdza się najlepiej kiedy mamy w wodzie pod dostatkiem pierwiastków. Ich brak , a zwłaszcza tych mobilnych czyli makroelementów często i szybko objawia się "zjadaniem się" rośliny .

A ... i jeszcze jedno ... co do wpływu na glony.
Kiedyś rozmawiając o tej kwestii z kolega , który jest "w temacie" bo jest chemikiem po szkole i z racji wykonywanego zawodu , tłumaczył mi że tzw węgiel w płynie działa na glony częściowo jak pestycydy na chwasty ... bez obaw , na pewno nie jest to pestycyd , to tylko takie porównanie.
Pozdrawiam
Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika Co2”