Dyfuzor diy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
officer
Użytkownik
Posty: 242
Rejestracja: 18 listopada 2012, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Kontakt:

Dyfuzor diy

Post autor: officer »

Mając już dość nano dyfuzorka ze spiekiem ceramicznym który nie rozpuszcza dobrze gazu tylko puszcza niczym kamień napowietrzający,zabrałem się do eksperymentów.Do wykonania posłużyła mi gładka ceramika walcowata do filtrów i strzykawka 2,5 ml,klej epoksydowy 2 składnikowy.Odciąłem końcówkę dozującą strzykawki ,wydrapałem lekko nożem ceramikę.Następnie wcisnąłem ucięty kawałek strzykawki w walec (szpicem na zewnątrz-do podłączenia wężyka).Następnie cały walec po bokach owinąłem taśmą by nie podbrudzić klejem przy sklejaniu,uszczelnianiu strzykawki i walca.Zrobione,czekałem aż klej na dobre zwiąże i jazda z drugą stroną walca.Teraz ze strzykawki wyciągnąłem stopkę do popychania cieczy.Miejsce styku palca i stopki odciąłem jakieś 2mm od stopki.Teraz część wepchnąłem tym plastikiem w kształcie krzyża do ceramiki okrągła stopka do popychania na zewnątrz i ponownie zaklejone i uszczelnione klejem,czekamy aż wyschnie.Niestety między końcówką strzykawki a wężykiem był lekki luz-ciach ok 2cm wężyka i sklejone razem.Całość po wyschnięciu podłączyłem do zaworka przeciwzwrotnego i psss gaz... Czekam ,czekam i po chwili moim oczom ukazał sie bajeczny drobniutki pyłek o jakim tylko mogłem pomarzyć !!! Nigdy już nie wydam kasy na żaden dyfuzor bo nigdy nie dorówna takiemu pyłkowi.testowałem też wykonany dyfuzor ze strzykawki i drewna lipowego i powiem tak lipa !! :P Koszt wykonania dyfuzorka z ceramiki to około 1zł,a efekt powala.Kolejnym plusem są wymiary- w moim przypadku walec ma wymiary 1cm x 1,2 cm.Trochę foto,sorrka za jakość :
Obrazek - stopka strzykawki,
Obrazek - ceramika z końcówką dozującą strzykawki.
Obrazek - efekt finalny.
Do budowy kolejnego dyfuzora za wcisk wężyka posłużyła mi końcówka dozująca preparatu sera,tu wężyk wchodzi ciasno,dozownika nie trzeba ucinać bo jest wciśnięty w butelkę.
Buteleczka wygląda tak,niestety już wyciągnięty dozownik :
Obrazek.
Następny dyfuzor wykonałem z regulacją przepływu,zamiast końcówki dozującej czy strzykawki wkleiłem kolanko z regulacją przepływu,właśnie takie :
ObrazekKombinacji i możliwości całą masa,ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia,można też na stałe skleić z zaworkiem przeciwzwrotnym.Wykonanie nie licząc czasu schnięcia kleju zajmuje jakąś minutę,max 2 więc sporo szybciej niż wykonanie dyfuzora z drewna lipowego i strzykawki który musi się schować do pyłku wytwarzanego z ceramiki.kluczem do wydmuchiwania pyłku jest odpowiedni rodzaj ceramiki-czym gładsza tym lepsza.Czasem przekręcenie jej o pół obrotu również sprawia lepszą jakość mgiełki -warto pokręcić dyfuzorkiem na wężyku i wybrać najlepsze ułożenie.
Miłego majsterkowania ,efekt ekstra ,a nic tak nie cieszy jak własnoręczne wykonanie :) :mrgreen: :P

dodano 10 sty 2013, 15:24 :

Szkoda,że aparat nie jest w stanie ująć pyłu z dyfuzora jak się należy ...
Obrazek
Obrazek
Na zdjęciu wielkość niestety przekłamana w rzeczywistości pyłek aż się kłębi od ruchów wody :P
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Dyfuzor diy

Post autor: Big daddy »

Swietna robota, widzę że w końcu ujawniłeś talent, czekam na więcej! :D
Odezwij się za jakiś czas jak się sprawuje czy nie przytyka się itp, koszt tak niewielik że można mieć kilka w zapasie naprawdę podoba mi się jak dorwę gdzieś ceramikę to sobie strzelę ;) A CO :!:
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Dyfuzor diy

Post autor: alkorta »

Też taki robiłem, jak dla mnie super sprawa, a bąble rzeczywiście maciupkie.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Dyfuzor diy

Post autor: MarSz »

Skąd macie taką ceramikę? Nie widziałem takiej drobnej.
Chętnie odkupię kilka kawałków by nie kupować całego opakowanie i przetestuje patent u siebie.
Awatar użytkownika
officer
Użytkownik
Posty: 242
Rejestracja: 18 listopada 2012, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Kontakt:

Re: Dyfuzor diy

Post autor: officer »

MarSzCeramika firmy Aqua Nova :) Mnie jeszcze kilka wyselekcjonowanych kawałków zostało,najrówniejsze i najgrubsze wybierałem do filtra :( (teraz bym tak nie zrobił)i układałem pionowo jedno przy drugim i na to następna warstwa tylko tak,że nachodziła na otworki -woda ma trudniej by się przedostać.Jak bym był na spotkaniu forumowym (nie znam grafiku) to Ci dam co mi zostanie.Ja jestem mega zadowolony w końcu gaz mi się nie marnuje :P
Awatar użytkownika
Daiw
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: 18 listopada 2012, 08:54
Płeć: On
Lokalizacja: Nierada

Re: Dyfuzor diy

Post autor: Daiw »

Ten dyfuzor podłączony jest jak się domyślam pod butle CO2?
A jak się ma sprawa w przypadku bimbrowni? Stosował ktoś taki dyfuzor przy niej? W bimbrowni będzie odpowiednie ciśnienie aby gaz przeszedł przez taki dyfuzor?
200l- Ameryka Południowa
- Pterophyllum scalare
- Apistogramma cacatuoides
- Thayeria boehlkei
- Ancistrus sp.
53l
- Poecilia reticulata

Dawid 723532719
Awatar użytkownika
officer
Użytkownik
Posty: 242
Rejestracja: 18 listopada 2012, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Kontakt:

Re: Dyfuzor diy

Post autor: officer »

Daiw pisze:Ten dyfuzor podłączony jest jak się domyślam pod butle CO2?
A jak się ma sprawa w przypadku bimbrowni? Stosował ktoś taki dyfuzor przy niej? W bimbrowni będzie odpowiednie ciśnienie aby gaz przeszedł przez taki dyfuzor?
Spróbuj ,ja mam do butli...
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Dyfuzor diy

Post autor: alkorta »

Tak ja stosowałem do bimbrowni i rzeczywiście bąbelki leciały drobne.:)
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
Daiw
Użytkownik
Posty: 241
Rejestracja: 18 listopada 2012, 08:54
Płeć: On
Lokalizacja: Nierada

Re: Dyfuzor diy

Post autor: Daiw »

No to jutro zabieram się do roboty.
200l- Ameryka Południowa
- Pterophyllum scalare
- Apistogramma cacatuoides
- Thayeria boehlkei
- Ancistrus sp.
53l
- Poecilia reticulata

Dawid 723532719
Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Re: Dyfuzor diy

Post autor: alkorta »

Obecnie nie stosuję co prawda bimbrowni bo nie chcę problemu z paletami, ale może kiedyś znowu załączę, naprawdę fajny dyfuzorek.
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
Awatar użytkownika
officer
Użytkownik
Posty: 242
Rejestracja: 18 listopada 2012, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Kontakt:

Re: Dyfuzor diy

Post autor: officer »

Daiw mam nadzieję że mój opis choć troszkę Ci coś pomoże/podpowie :)
Awatar użytkownika
oscar1989
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 04 marca 2013, 21:14
Płeć: On
Lokalizacja: Kraków/ Częstochowa

Re: Dyfuzor diy

Post autor: oscar1989 »

Jeśli chodzi o dyfuzor testowałem montowany na wężach przy filtrze zewnętrznym i sprawdzało się znakomicie co2 rozpuszczało się niemal całkowicie.
http://allegro.pl/dyfuzor-co2-zaworek-p ... 25334.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika Co2”