Hoplosternum thoracatum ( KIRYŚNIK CZARNOPLAMY)

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
BzZzYkU
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1462
Rejestracja: 18 listopada 2012, 15:29
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Śródmieście

Hoplosternum thoracatum ( KIRYŚNIK CZARNOPLAMY)

Post autor: BzZzYkU »

Naturalne występowanie: -dorzecze Amazonki, Gujana, Trinidad oraz Martynika.

Wzrost: - Kiriśniki osiągają długość nawet do 18cm, lecz w naszych akwariach ta wielkość będzie około 15cm.

Parametry wody: -pH 6,0-8,0 ; woda miękka do twardej, silnie filtrowana i napowietrzana oraz obficie podmieniana. Temperatura 20-25 stopni C.

Ogólne informacje i moje spostrzeżenia: - Kiryśnik czarnoplamy to spokojny i cieniolubny gatunek, chodź lubi sobie w nocy trochę poszaleć jest wdzięczną rybą. Najlepiej czuje się w stadzie (od 3 osobników wzwyż ). Lubią obszerne akwaria, z licznymi kryjówkami, dziurami, jaskiniami. Jest gatunkiem żyjącym przy dnie, lubi je przekopywać, więc należy zapwenić mu drobnej granulacji podloże. Moje "sumiki" są nauczone i jedzą mi z ręki, jak tylko wkładam palce do wody a jest gdzieś w pobliżu odrazu przypływa i mnie skubie. Przy poprawianiu aranżacji lub przy innych czynnościach, jak ręka jest w akwarium i nie mam czasu by go nakarmić z ręki to plywa spokojnie przy mnie i co troche trąca swoim ciałem ( a powiem wam, że jak na taką rybke to ma siłe). Gdy jest stado ok. 5 osobników w jednym wieku można zaobserwować różne "zabawy" między nimi. Jest bardzo towarzyski i przyjazny nie tylko dla ryb innego gatunku, ale także dla człowieka. Gdy są już starsze robią się strasznymi leniami. Pobierają pokarm z pod powierzchni wody jak i z dna. Jest to ryba długo wieczna, mój poprzedni osobnik żył prawie 8 lat oraz bardzo odporna ( zdaża sie że choruje ale w moim przypadku tych ryb bardzo bardzo żadko).

Pokarm: -Jest wszystkożerny. Powinniśmy karmić go larwami owadów oraz suchą karmą.
Ciekawostka:Dorosłe osobniki uwilbiają dżodżownice, ale nie powinniśmy ich jednak podawać za często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb. Sam musze tego spróbować.

Rozmnażanie i płeć: -Według książki Ivana Petrovicky "samice i młode osobniki mają białe brzuchy a dorosłe samce szarofioletowe. U samców pierwszy promień płetwy piersiowej przekształca sie w charakterystyczny kolec..."
Ryby te składają ikre pod powierzchnią wody np. na dużych pływających liściach. W akwariach można taki liść zastąpić np. plastikwym podstawkiem od kwiatka, jakąś tacką (odwrócone do góry dnem). Tak aby samiec przy budowie pienistego gniazda miał punkt do jego zaczepienia. Samica potrawi złożyć jedno razowo nawet do kilkuset jaj. Parametry do rozwoju ikry i narybku to: temp. 24 stopnie C, pH 6,5-7,0, twardość węglanowa do 2 stopni dCH. Pierwsze larwy pojawiają sie po 3 dniach po nastepnych 48 godzinach narybek może już jeść larwy solowca.

Ciekawostka\Ostrzeżenie: proszę się nie martwić gdy straci on wąsa lub dwa ( ODROŚNIE ;) ), nie wiem czym to jest spowodowane ale od czasu do czasu się to zdaża. Może dlatego, że rosną albo jak są osłabione. Więc jeśli się coś takiego zdaży to prosze się nie przejmować

to moje pociechy:
Obrazek
Obrazek
Tanganika 160l:
-N.Brichardi
-J. Transcriptus
-exL. Multifasciatus
-exL. Ocellatus blue


Kamil-605269402
GG-12023545
ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA RYB”