Hypselecara Temporalis

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Hypselecara Temporalis

Post autor: KODI »

Występowanie:
Ameryka Południowa


Synonimy polskie:
Pielęgnica Szmaragdowa


Synonimy łacińskie:
Heros temporalis, Cichlasoma temporale


(Günther, 1862).
Pochodzenie: Ameryka Południowa, rzeki Brazylii i Kolumbii o wolnym mętnym nurcie.
Wielkość: do 30 cm.
Akwarium: Minimum 120 cm długości, wysokość także jest istotna i nie powinna być mniejsza niż 50 cm. Dekoracje w postaci kamieni i korzeni ułożonych tak, by stanowiły kryjówki. Można posadzić też w doniczkach zabezpieczonych dużymi kamieniami wytrzymałe rośliny. Woda powinna mieć temp. 25-28°C, pH 6,5-7,5, twardość bez większego znaczenia. Wskazana filtracja przez torf. Regularna podmiana wody jest konieczna dla zachowania dobrego samopoczucia i optymalnego wybarwienia. Można ją hodować wraz z innymi niezbyt małymi i nieagresywnymi rybami.
Charakterystyka: Pielęgnica szmaragdowa mimo znacznych rozmiarów jest spokojną, majestatycznie pływającą rybą. W okresie rozrodczym terytorialna i nieco agresywna.
Opis: Dominującym kolorem jest czerwono-fioletowy i zółto-szary. Dwie czarne plamy: większa na środku boku ciała ryby, mniejsza u nasady płetwy ogonowej. Rozróżnienie płci u młodych ryb jest bardzo trudne, u dojrzałych - samce są większe od samic i mają na czole niewielki wzgórek tłuszczowy.
Rozmnażanie: Na okres rozrodu ryby łączą się w pary, niektóre osobniki także po zakończonym okresie rozrodczym trzymają się razem. Ikra w ilości do 1000 szt. składana jest na pionowych powierzchniach liści, kamieni, szyb itp. Opiekują się nią oboje rodzice. Po wylęgu larwy przenoszone są do wykopanych wcześniej dołków. W początkowym okresie pływający narybek najlepiej karmić larwami solowca.[/quote]
Obrazek
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Hypselecara Temporalis

Post autor: bynio67 »

Kolejną moją ulubienicą jest Hypselecara Temporalis. Polscy hodowcy dali jej nazwę Pielęgnica Szmaragdowa. Mimo dużych rozmiarów pielęgnica ta jest dość spokojną rybą. Aczkolwiek wiem co dorosłe osobniki tego gatunku potrafią.W umownej określającej agresywność skali od 1 do 5, przydzielił bym im notę 3. Szmaragdowe mimo iż dorastają do podobnych wielkości co Astronotus ocellatus, są dużo bardziej towarzyskie. A akwarium z racji ich majestetycznego sposobu pływania nie musi być dłużesz niż 120cm. Podobnie jak Cichlasoma Salvini nie niszczą roślin. Są świetnie polującymi na owady rybami. Często możemy zaobserwować charakterystyczny dla nich sposób pływania, głową zwróconą ku górze. Są wówczas jakby ciągle w gotowości do ataku na ofiarę która może nagle pojawić się tuż nad lustrem wody. Dlatego akwarium powinno być ciągle zamknięte. Atutem tej Pielęgnicy jest także to, że poszczególne osobniki mogą mieć skrajnie różne ubarwienie. Miłośnicy Szmaragdowej mówią że nie ma dwóch identycznie ubarwionych pielęgnic tego gatunku. Oto obraz zbiornika przedstawiający ją jako przyjazną rośliną. A czkolwiek te nie mogą być delikatne z racji masy ciała bohatera tego tematu.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA RYB”