Drobnoustek Beckforda

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Drobnoustek Beckforda

Post autor: Graff »

Drobnoustek Beckforda
Nazwa łacińska - Nannostomus beckfordi
Rodzina - Kąsaczowate (Characidae)
Występowanie - dolne dorzecze Rio Negro i Gujany, środkowa Amazanka
Gatunek w warunkach akwariowych osiąga max 5cm - 5,5 cm jeśli chodzi o samce i 3cm - 3,5cm jeśli chodzi o samice. W warunkach naruralnych samce mogą osiągnąc 6cm a samice 4 cm.

Rybka bardzo spokojna , nadaje się do hodowli w towarzystwie innych gatunków ryb - również towarzyskich. Przebywa przeważnie w środkowej lub górnej warstwie wody, można ją hodować także w mniejszych zbiornikach dobrze obsadzonych roślinami , pod warunkiem , że litraż nie będzie mniejszy niż 60l. Rybka ta nie lubi zbyt mocnego oświetlenia ale jak mamy zbiornik dość dobrze obsadzony roślinkami to właśnie tam te rybki będą przebywać. U mnie rybki buszują w roślinności ale nie są pochowane - moge zawsze oglądać ich zachowania. Drobnoustki lubią wodę miekką i dobrze by było aby ta woda była lekko kwaśna. Przedział temperaturowy to od 24 stopni do nawet 30 stopni. Ph to od 6 do 7,5.
Pokarm jaki ta rybka lubi to :
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
Ja osobiście karmię suchymi płatkami i mrożonym cyklopem za którym rybki te przepadają.
Rozmnażanie tej rybki jest dość problematyczne w warunkach akwariowych. Mnie się osobiście nie udało tego dokonać. Jedynie co wyczytałem to , że rybki te rozrzucają ikrę i w dodatku ją pożerają.
Rybka bardzo wdzięczna - przy dobrym karmieniu i odpowiednim oświetleniu będziemy mogli podziwiać ładne ubarwienie tych ryb - szczególnie samców (a jeszcze bardziej podkreślone w fazie zalotów) .Ubarwienie jest czerwonawe a czerwień najlepiej uwidocznia się na płetwach ogonowej i odbytowej , czasem grzbietowej. Samice nie są już tak barwne - mają kolor brązowo - żółty.
Posiadam te rybki od dawien dawna...i można powiedzieć , że ogólnie jestem fanem drobnoustków.
Pływały u mnie lub nadal pływają : Nannostomus beckfordi , Nannostomus marginatus, Nannostomus mortenthaleri (to taki mój rarytas - mam od dawna i chyba nigdy nie pozbędę się tej rybki - jedyny problem to cena... rybka jest niestety droga ), Nannostomus rubrocaudatus (też rarytas i też drogi - w tej chwili nie mam ale na pewno uzupełnię ), Nannostomus unifasciatus, Nannostomus trifasciatus...
Polecam tą rybkę...nie jest trudna w hodowli a jeśli ktoś ją ma( lub inne z Nannostomus) to zapraszam do komentowania...

Zdjęcia nie jestem w tej chwili w stanie wkleić za co przepraszam.
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Drobnoustek Beckforda

Post autor: Graff »

Oto moje rybcie...
Niestety jak już wcześniej wspominałem nie dysponuję odpowiednim aparatem i zdjęcia nigdy nie zrobię takie jakiego bym oczekiwał...

Na zdjęciu :
4 sztuki nannostomus beckfordi
1 sztuka nannostomus mortenthaleri - (ten czerwony)
Załączniki
P1070478_resize.JPG
P1070478_resize.JPG (170.34 KiB) Przejrzano 4977 razy
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
skorpionka123
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 371
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 18:27
Płeć: Ona
Lokalizacja: Cz-wa Raków-Zachód

Re: Drobnoustek Beckforda

Post autor: skorpionka123 »

Rybki wyglądają prześlicznie , a roślinki piękne!!! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA RYB”