Pielęgniczka dwupręga

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On
Status: Offline

Pielęgniczka dwupręga

Postautor: alkorta » 25 listopada 2012, 19:17

Pielęgniczka dwupręga
Nazwa łacińska Apistogramma bitaeniata - Pellegrin, 1936
Nazwa polska Pielęgniczka dwupręga
Rozmiar 9cm 6cm

Parametry wody T: 21-30 C, pH 7.0, TWO <1dH, przewodnosc 10-20 uS
Rozmieszczenie geograficzne Brazylia - Rio Tefe, Peru - prowincja Loreto, Rio Nanay
Dymorfizm płciowy Dorosłe samce mają płetwę ogonową w kształcie liry podczas gdy samice zawsze mają ją zaokrągloną. Samce mają ząbkowaną płetwę grzbietową z wydłużonymi zewnętrznymi promieniami. Płetwy piersiowe samców są przezroczyste jasnoniebieskie lub żółtozielone, wydłużone często aż za płetwę ogonowa. U samic te płetwy są krótkie, z przewagą koloru czarnego. Istnieje wiele form barwnych, żółta, niebieska, czerwona i wiele pośrednich.

dwupręga2.jpg
dwupręga2.jpg (5.44 KiB) Przejrzano 1619 razy


Hodowla i rozmnażanie. Ta pielęgniczka występuje tylko w "czarnych wodach". W akwarium powinno się jej zapewnić warunki zbliżone do A. agassizi. Rybka najlepiej czuje się w przestronnym zbiorniku z jasnym podłożem oraz dużą ilością kryjówek w postaci opadłych liści, korzeni i kamieni. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna (głównie kawasy humusowe). Rybka bywa dość agresywna w parach więc zaleca się większe grupy lub liczne towarzystwo aby zredukować agresję.

Rybka ta rozmnaża się w haremach, samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami jednocześnie. Samice wycierają się wewnątrz małych kryjówek często zbyt małych by zmieścić samca, który wypuszcza mlecz u wejścia i kieruje go do wewnątrz wachlując płetwami. Po 5-6 dniach młode zaczynają swobodnie pływac. W przeciwieństwie do innych gatunków samica agresywnie nie dopuszcza samca w pobliże młodych.

dwupręga.jpg
dwupręga.jpg (9.12 KiB) Przejrzano 1619 razy


Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus

Wróć do „GALERIA RYB”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość