Strona 1 z 1

Pielęgniczka dwupręga

: 25 listopada 2012, 19:17
autor: alkorta
Pielęgniczka dwupręga
Nazwa łacińska Apistogramma bitaeniata - Pellegrin, 1936
Nazwa polska Pielęgniczka dwupręga
Rozmiar 9cm 6cm

Parametry wody T: 21-30 C, pH 7.0, TWO <1dH, przewodnosc 10-20 uS
Rozmieszczenie geograficzne Brazylia - Rio Tefe, Peru - prowincja Loreto, Rio Nanay
Dymorfizm płciowy Dorosłe samce mają płetwę ogonową w kształcie liry podczas gdy samice zawsze mają ją zaokrągloną. Samce mają ząbkowaną płetwę grzbietową z wydłużonymi zewnętrznymi promieniami. Płetwy piersiowe samców są przezroczyste jasnoniebieskie lub żółtozielone, wydłużone często aż za płetwę ogonowa. U samic te płetwy są krótkie, z przewagą koloru czarnego. Istnieje wiele form barwnych, żółta, niebieska, czerwona i wiele pośrednich.
dwupręga2.jpg
dwupręga2.jpg (5.44 KiB) Przejrzano 4090 razy
Hodowla i rozmnażanie. Ta pielęgniczka występuje tylko w "czarnych wodach". W akwarium powinno się jej zapewnić warunki zbliżone do A. agassizi. Rybka najlepiej czuje się w przestronnym zbiorniku z jasnym podłożem oraz dużą ilością kryjówek w postaci opadłych liści, korzeni i kamieni. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna (głównie kawasy humusowe). Rybka bywa dość agresywna w parach więc zaleca się większe grupy lub liczne towarzystwo aby zredukować agresję.

Rybka ta rozmnaża się w haremach, samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami jednocześnie. Samice wycierają się wewnątrz małych kryjówek często zbyt małych by zmieścić samca, który wypuszcza mlecz u wejścia i kieruje go do wewnątrz wachlując płetwami. Po 5-6 dniach młode zaczynają swobodnie pływac. W przeciwieństwie do innych gatunków samica agresywnie nie dopuszcza samca w pobliże młodych.
dwupręga.jpg
dwupręga.jpg (9.12 KiB) Przejrzano 4090 razy