Pielęgniczka nijssena

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Pielęgniczka nijssena

Post autor: alkorta »

Pielęgniczka nijssena
Nazwa łacińska Apistogramma nijsseni – Kullander, 1979
Nazwa polska Pielęgniczka Nijssena
Rozmiar 9cm 6cm

Parametry wody T: 23-29 C, pH 5.5, TWW <1dH, TWO <1dH
Rozmieszczenie geograficzne Peru - basen Ucayali
nijssena3.jpg
nijssena3.jpg (5.96 KiB) Przejrzano 4183 razy
Dymorfizm płciowy Dymorfizm płciowy u dorosłych osobników jest bardzo wyraźny. Samiec ma niebieskawy kolor, czerwona obwódkę na zaokrąglonej płetwie ogonowej. Samica jak większość z gatunku Apistogramma jest żółta ale zamiast najczęściej spotykanego czarnego bocznego paska wzdłuż ciała ma duże czarne plamy na ciele przypominające ubarwienie Pandy dlatego angielska nazwa Nijsseni to pielęgniczka panda. Plamy są najczęściej na pokrywach skrzeli, na środku ciała i u nasady płetwy ogonowej. Mniejsze plamki mogą się pojawiać pod pierwszym promieniem płetwy grzbietowej i na płetwach piersiowych. Czerwona obwódka na płetwie ogonowej u samic jest nieregularna lub zanika.
nijssena.jpg
nijssena.jpg (6.73 KiB) Przejrzano 4183 razy
Hodowla i rozmnażanie Nijsseni nie jest bardzo wymagającą rybką jeśli chodzi o parametry wody. Oczywiście należy pamiętać o niskim poziomie azotanów, ten gatunek w naturze żyje w strumieniach. Akwarium powinno mieć przynajmniej 80cm długości. Dno wypełniamy drobnym piaskiem. Warto dać na to warstwę liści i gęsto obsadzić zbiornik roślinami. Duża ilość kryjówek z korzeni i kamieni pozwoli rybkom czuć się bezpiecznie.
Do rozrodu pH powinno być obniżone do 5.5. Możliwe jest rozmnażanie w wodzie o wyższym pH ale straty w narybku będą większe. Samica składa niewiele, 60-70 jajeczek, z których po 48 godzinach wylegają się larwy. Po następnych 6-8 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. Samica opiekuje się potomstwem samotnie.
nijssean2.jpg
nijssean2.jpg (8.38 KiB) Przejrzano 4183 razy
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA RYB”