Apistogramma steindachneri

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
alkorta
Założyciel
Posty: 1000
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:47
Płeć: On

Apistogramma steindachneri

Post autor: alkorta »

Apistogramma steindachneri
Nazwa łacińska Apistogramma steindachneri – Regan, 1908
Nazwa polska
Rozmiar 10cm 6cm

Parametry wody T: 21-30 C, pH 7.0, TWO <2dH
Rozmieszczenie geograficzne Surinam - Surinam i Corantijn, Gujana - Essequibo, Demera i Mahaica, Wenezuela - Essequibo
stein2.jpg
stein2.jpg (9.35 KiB) Przejrzano 4156 razy
Dymorfizm płciowy Dorosłe samce wykształcają płetwy w kształcie liry, samice mają te płetwy zaokrąglone. Płetwy grzbietowe, odbytowe i piersiowe u samców są wyraźnie wydłużone. Samice mają czarne płetwy piersiowe, które u samców są niebieskawe. Samice z reguły mają pasek brzuszny, który jest dużo większy niż u samców.


Hodowla i rozmnażanie W naturalnym środowisku ta pielęgniczka spotykana jest głównie w małych strumieniach z bardzo miękką wodą. pH jest jednak dość zróżnicowane, od kwaśnego do lekko alkalicznego. Pielęgniczki A. steindachneri lubią przebywać między zatopionymi roślinami lądowymi, w gęstej roślinności wodnej lub między kawałkami drewna. W niewoli są dość odporne, zadowalają się średnio twardą wodą o neutralnym pH. Zanieczyszczenia organiczne są dość dobrze tolerowane. Akwarium powinno być udekorowane korzeniami, skałami i gęstą roślinnością, w ten sposób by można było wyodrębnić kilka widocznych sektorów. Pozwala to kilku samcom obrać terytoria. W zależności od wielkości zbiornika 1 do 6 samic może żyć wewnątrz terytorium samca.
Samica składa ikrę wewnątrz kryjówki, jeśli samiec nie może się w niej zmieścić, wypuszcza mlecz na zewnątrz i wachlując płetwami kieruje go do wnętrza. Samica może złożyć nawet do 250 sztuk ikry w ciągu tarła trwającego godzinę do dwóch. Larwy pojawiają się po 36-72 godzinach i po następnych 5-8 dniach młode zaczynają swobodnie pływać.
stein.jpg
stein.jpg (10.35 KiB) Przejrzano 4156 razy
Na­tura dała nam dwo­je oczu, dwo­je uszu, ale tyl­ko je­den język po to, abyśmy więcej pat­rzy­li i słucha­li, niż mówili.


300 l
- Symphysodon Discus
- Corydoras Metae
- Corydoras Panda
- Ancistrus dolichopterus
ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA RYB”