Diody Led

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Diody Led

Post autor: andrety »

Big daddy pisze:A nie masz możliwości wymontować poprostu zasilania z tv?To najłatwiejsza opcja.
To tak, Przemku nie mam możliwości bo na płytce (jadna z wielu) jest tylko malutki 'ala transformatorek praktycznie wtopiony w płytkę bez żadnych opisów, NIC czyściutki.

dodano 02 cze 2013, 22:57 :
Alex89 pisze:andrety Napisz mi producenta tej firmy to ci pomogę z tym .
TV to Sharp Aquos.Ja sam rozbierałem TV, jak podłącze moduł do płytki to diody leciutko zaświecą a póżniej słychać "klik" i diody gasną.Dodam żeby podłaczyć diody to trzeba połączyć ze soba trzy płytki które są w tv, jesli brakuje jednej z nich to diody juz nie zaswieca.Masakra
Pozdrawiam
Arek
Alex89

Re: Diody Led

Post autor: Alex89 »

Jak możesz napisz mi dokładnie jaki to model .
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Diody Led

Post autor: andrety »

Alex89 pisze:Jak możesz napisz mi dokładnie jaki to model .
TV Sharp Aquos LC-40 LE 700E
Pozdrawiam
Arek
Alex89

Re: Diody Led

Post autor: Alex89 »

Dobra mam jeśli chcesz żeby te diody paliły to musisz mieć 3płytki te płytki były połączone ze sobą i z tymi diodami , jeśli któraś z nich nie będzie podłączona to tak jak mówisz zapalą się na parę sekund i zgasną :( . Kolega powiedział jeszcze że się to nie opłaca do akwarium gdyż to trochę pobiera prądu więcej niż świetlówki i nie daje nic takiego do baniaka . Jeśli tak bardzo chcesz to możesz dać je do baniaka bo tam są barwy żółta , niebieska , biała i jeszcze jakiś kolor i tylko na to możesz dać żeby się paliły na żółto lub niebiesko i jeszcze na jakiś tam kolor . Tylko trzeba coś tam pokombinować żeby dany kolor się palił . Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Diody Led

Post autor: andrety »

Dokładnie , są trzy płytki i muszą być ze sobą podłączone.Diody są RGB plus Y.Raczej nic z tego nie będzie.Mogę sobie je w ramkę oprawic i na ścianę powiesić :lol:
Pozdrawiam
Arek
Alex89

Re: Diody Led

Post autor: Alex89 »

A da się je rozmontować na części jednym słowem żeby każda z nich była pojedynczo ?? czy się nie da ?? Jeśli się da to zawsze można zrobić z nich listwę i osobno all podłączyć .
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Diody Led

Post autor: andrety »

Alex89 pisze:A da się je rozmontować na części jednym słowem żeby każda z nich była pojedynczo ?? czy się nie da ?? Jeśli się da to zawsze można zrobić z nich listwę i osobno all podłączyć .
Jesli chodzi o ledy to nie da sie ich wylutowac, rozwaliłem jedna listwe celowo i jakas magia, nic nie ma, żadnych scieżek, nóżek diód.Nic.A jesli chodzi o plłytki to jedna jest zleżna od drugiej.Jedna płytka do niczego sie nie przyda, bo na płytce powiedzmy nr.1 jest zasilanie a na płytce nr 3 jest włącznik zasilania. Nie wiem czy zrozumiesz moje wypociny:)
Pozdrawiam
Arek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Diody Led

Post autor: MarSz »

To są prawdopodobnie diody SMD - czyli montowane powierzchniowo - nóżek nie zobaczysz - są tylko tzw. "pady". Kładzie się to na płytkę, w odpowiednie miejsce - przeważnie (ale to zależy od procesu produkcyjnego) na różnego rodzaju pastach lutowniczych z topnikiem, czasem wykorzystuje się jakiś klej by to wstępnie przymocować i to zwykle idzie do pieca, gdzie w odpowiednim procesie pasty i topniki ulegają roztopieniu i "wiążą" pady montażowe elementu z padami na PCB. Może mało profesjonalnie to opisałem ale mniej więcej tak to wygląda.
Wylutowanie takiej diody jest więc jak najbardziej możliwe ale najwygodniej użyć jakieoś "heatera" by podgrzać lokalnie kawałek płytki na której element leży albo go "zdmuchnąć" gorącym powietrzem.
Oczywiście przy odrobinie wprawy nie trzeba takiego sprzętu i da się to zrobić zwykłą lutownicą bez uszkodzenia diody.
Jednak nie wiem na ile one Ci się potem przydadzą, bo montaż powierzchniowy wymagałby byś miał zaprojektowaną i wykonaną płytkę do tego celu - montaż "na pająka" (który często jest możliwy w przypadku elementów przewlekanych - jak wspomniane przez Ciebie diody z nóżkami) nie jest już tutaj prosty (jeśli w ogóle możliwy).
Natomiast ścieżki na pewno jakieś są, mogą być pod spodem lub czasem w wewnętrznej warstwie płytki (tych warstw może być więcej niż tylko "top" i "bottom" na obu stronach płytki ale nie liczyłbym na zbyt duży poziom komplikacji przy takim zastosowaniu). Prawdopodobnie jednak ich nie widzisz bo jest na wierzchy jakaś warstwa ochronna ("coating") a pady montażowe są odkryte ale nie widoczne spod diody.

Tak więc dla przeciętnego akwarysty gra nie warta świeczki - ale dla hobbysty - zabawa przednia.
Awatar użytkownika
andrety
Użytkownik
Posty: 610
Rejestracja: 07 lutego 2013, 23:20
Płeć: On
Lokalizacja: Myszków

Re: Diody Led

Post autor: andrety »

Rozwrwałem jedną listwę bo mówię sobie "przecież @#$%^& coś tu musi być" i naprawde niczego nie znalazłem, obkroilem giodę nozykiem, szukałem scieżek, nóżęk i cholerka nic a nic nie znalazlem.Nawet sstarałem się rozwarstwić płytkę i dooopa :) No ale nic, została pamiątka po TV.
Pozdrawiam
Arek
Alex89

Re: Diody Led

Post autor: Alex89 »

andrety dla tego ci pisałem że jedna płytka jest zależna od drugiej jeśli nie mam jednej płytki to ci diody nie będą świeciły :( .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie”