Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Jaca303
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 22:57
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno

Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: Jaca303 »

Mam świetlówkę led T8 90cm 10W o barwie 18000-20000 i mam zasilacz dedykowany do ledów 20 W.
Mam 2 oprawki bryzgoszczelne ale nie bardzo wiem jak to podłaczyć. Ma ktos jakiś schemat jak te kabelki podłaczyć ? Róznie juz kombinuje na oko i same porazki. HELP ! :((,
160 l (Pseudotropheus saulosi x16)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: MarSz »

A to jest świetlówka na napięcie stałe czy przemienne?

Podejrzewam, że na 230V - jak większość. Wtedy ten zasilacz nie będzie Ci potrzebny (ale mogę się mylić - bo nie wiem tak na prawdę co masz).

Jeśli to na 230V to przykładowy rysunek:
LED.jpg
LED.jpg (21.23 KiB) Przejrzano 11121 razy
Co nieco też znajdziesz tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 8#12511218" onclick="window.open(this.href);return false;


A jeśli masz oprawki bryzgoszczelne już (zakładam, że takie czarne, na kablach) to chyba najlepiej po prostu zmostkować nie na świetlówce tylko na końcu kabelka od oprawki.
Czylk wkładasz świetlówkę w oprawki i z każdej strony z przewodów oprawki wychodzą po dwa druty. Po jednej stronie te dwa druty skręcasz ze sobą i wkładasz do gniazdka (oczywiście najlepiej nie bezpośrednio ale wiadomo o co chodzi - możesz sobie podłączyć pod wtyczkę do 220) i to samo robisz po drugiej stornie i wkładasz do drugiego otworu w gniazdku (lub podpinasz pod drugi bolec wtyczki).

Oczywiście - poczytaj jeszcze zanim to zrobisz - na wypadek gdybyś mnie źle zrozumiał lub gdybym ja coś mało czytelnie opisał - nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne straty materialne lub uszczerbek na zdrowiu/życiu jeśli coś Ci pójdzie nie tak :-)
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: Big daddy »

Poczytaj na tej swietlowce jakim prądem jest zasilana, ja kojarzę schemat na którym pod jedne końcówki podpinasz L a pod drugie N. Zatem świetlówka jest na 230v.
Elektronika może być w środku.

Edit: Marcin był szybszy, tak teraz myślę czy te ledow rury są zamiennikiem zwykłych?

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: Big daddy »

Tu jeszcze jeden schemat :
http://www.modernhome.pl/product-pol-32 ... iepla.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: MarSz »

Zamiennikiem nie mogą być w dokładnym tego słowa znaczeniu.
By były zamiennikiem to wystarczyłoby je włożyć w oprawę od zwyklej i powinno działać (choć fakt - są takie, żę wystarczy wyjać statecznik a są i podobno takie, że się wkłada i działa - nie mogę potwierdzić bo nie wiem).

Za to te, o których wiem - wymagają usunięcia statecznika i dławika i podłączenia pod 230V - czyli to już nie zamiennik.

Niektóre schematy pokazują konieczność zmostkowania (jak ten co pokazałem) a niektóre (jak ten od Biga) nie - prawdopodobnie są zmostkowane wewnątrz (pewnie te drugie też ale tak pokazują na schemacie by nie generować kolejnych pytań w stylu "to do ktorego konkretnie bolca podpiąć skoro z każdej strony jest inny" - odpowiedź prawdopodobnie byłaby - "nie ma znaczenia" - ale lepiej pokazać na schemacie mostek).

Co do elektroniki - musi być w środku zasilacz napięcia stałego.
Awatar użytkownika
Jaca303
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 22:57
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: Jaca303 »

http://akwamaniak.pl/aqua-nova-led90t81 ... -5912.html" onclick="window.open(this.href);return false;

To jest ta świetlówka, mozna ja włozyc zamiast zwyklej swietlowki i wyciagnac starter i działa, ale nie wiem jak ja podpiąć do zasilacza led 20 W w oprawkach bryzgoszczelnych. Co z czym zwierać ? :-)
Mam nadzieje że teraz lepiej wyjasniłem co to za swietlowka. W mojej pokrywie dzialała po wyjeciu startera czyli chyba nie jest bezposrednio pod 230V bo na koncach swietlowki nie mam oznaczen L czy N.
160 l (Pseudotropheus saulosi x16)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: MarSz »

W mojej krótkiej jeszcze karierze "elektronika" nauczono mnie jednej podstawowej rzeczy:
zawsze najpierw czytaj dokładnie specyfikację.

Tutaj masz kilka istotnych (i kilka nieistotnych) danych. Oto te istotne dla Twojej sprawy:

Zasilanie 85~265VAC
Częstotliwość 50/60Hz
...
Sterownik wewnątrz


Czyli jak pisałem - zasilacz (sterownik) wbudowany - to raz.

Poza tym - zasilanie od 85V do 265V - AC oznacza Active Current - prąd przemienny.
Częstotliwość 50/60Hz.

Czyli jak nic pasuje by ją podpiąć bezpośrednio w zwykłe (przeciętne) elektryczne gniazdko sieciowe.

Nigdzie nie ma słowa o żadnym zasilaczu LED. Jeśli ktoś Ci ją sprzedał w komplecie z zasilaczem to albo był to jakiś kompletny idiota albo jakiś cwaniak chcący wydoić niezorientowanego klienta.

Z tego co rozumiem - powinno się podpiać jak napisałem w pierwszym poscie.



Edit - teraz doczytałem, że Ci działa - więc nie wiem w czym problem.
Awatar użytkownika
Jaca303
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 22:57
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: Jaca303 »

MarSz pisze:W mojej krótkiej jeszcze karierze "elektronika" nauczono mnie jednej podstawowej rzeczy:
zawsze najpierw czytaj dokładnie specyfikację.

Tutaj masz kilka istotnych (i kilka nieistotnych) danych. Oto te istotne dla Twojej sprawy:

Zasilanie 85~265VAC
Częstotliwość 50/60Hz
...
Sterownik wewnątrz


Czyli jak pisałem - zasilacz (sterownik) wbudowany - to raz.

Poza tym - zasilanie od 85V do 265V - AC oznacza Active Current - prąd przemienny.
Częstotliwość 50/60Hz.

Czyli jak nic pasuje by ją podpiąć bezpośrednio w zwykłe (przeciętne) elektryczne gniazdko sieciowe.

Nigdzie nie ma słowa o żadnym zasilaczu LED. Jeśli ktoś Ci ją sprzedał w komplecie z zasilaczem to albo był to jakiś kompletny idiota albo jakiś cwaniak chcący wydoić niezorientowanego klienta.

Z tego co rozumiem - powinno się podpiać jak napisałem w pierwszym poscie.

Edit - teraz doczytałem, że Ci działa - więc nie wiem w czym problem.
Problem w tym, że ja jej nie che do pokrywy bo tam mam zwykłe świetlówki i ledy samsunga a tylko tam ja sprawdzałem, ona ma być w innej pokrywie recznie robionej ;-)

Tak pisze instrukcja
"Montaż : Wystarczy wyjąć starter magnetyczny z oprawy T8 i włożyć świetlówkę Aqua Nova LED T8. Następnie podłączyć bezpośrednio do prądu. To wszystko."

Ale ja chcę ją wykorzystać w pustej skrzynce gdzie nie mam nic z elektryki dlatego pytam jak to podpiac i teraz widze ze ten zasilacz led jest niepotrzebny (zasilacz mialem kupiony duzo wczesniej do tasm ledowych) i myslalem ze sie do nich przyda a tu zoonk :-) przyda sie do 4ledow samsunga.
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2014, 20:13 przez Jaca303, łącznie zmieniany 1 raz.
160 l (Pseudotropheus saulosi x16)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: MarSz »

Więc ponownie odsyłam do pierwszego postu.

A co do oznaczen L i N - to nie oznaczenia świetlówki tylko przewodów w sieci.
N - przewód neutralny (zerowy)
L - faza

z punktu widzenia odbiornika w tym przypadku nie ma to najmniejszego znaczenia (i tak prąd zmienia kierunek z częstotliwością 50-60Hz - wewnątrz jest "prostowany i stabilizowany"- i na tym zostańmy). Tutaj oznaczenia L i N zostały podane bardziej po to by podkreslić, że chodzi o podłączenie bezpośrednio do sieci elektrycznej. A to, czy dasz L z prawej a N z lewej czy odwrotnie to nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
Jaca303
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 22:57
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: Jaca303 »

Dzieki za pomoc , swietlowka ma barwe 18000-22000 wiec bardzo bedzie niebieski kolor wyciagac a nieszczesny zasilacz led dam do modułów 4led samsunga zeby tak niebiesko w akwarium nie było.
Ta swietlowka trafiła mi sie okazyjnie za free od kumpla który zlikwidował sklep zoologiczny. Ze wzgledu na jej barwe odłozylem ja i tak przelezała rok ale teraz mam cryptoherosy hondurant red point , pieknie wybarwione na niebiwsko i chce ten kolor jeszcze bardziej podkreslic.
160 l (Pseudotropheus saulosi x16)
Awatar użytkownika
Jaca303
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 22:57
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: Jaca303 »

Czyli jutro spróbuję tak podłaczyć jak piszesz (dzisiaj juz nie testuje bo żona seriale oglada ;) )
160 l (Pseudotropheus saulosi x16)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: MarSz »

No dokładnie - szkoda nerwów żony a i w razie czego pogotowie mniej skore do przyjazdu wieczorową porą ;))
Awatar użytkownika
Jaca303
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 22:57
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: Jaca303 »

Czyli podsumowując: zwieram oba kabelki w pierwszej oprawce (niebieski z brązowym) to samo robię z kabelkami w drugiej oprawce i podłączam to do wtyczki i gotowe ! tak ? acha i do prądu włączam :)
Po chwili włączam latarkę i idę włączyć podnieść zapadki w tablicy rozdzielczej :-)
160 l (Pseudotropheus saulosi x16)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: MarSz »

Jaca303 pisze:...
Po chwili włączam latarkę i idę włączyć podnieść zapadki w tablicy rozdzielczej :-)
Rozwiązanie alternatywne - ... po chwili ktoś próbuje Cię resuscytować :-)

Jakoś taki czarny humor mi się dzisiaj pojawił.


O ile nic nie zrobisz totalnie źle to tutaj raczej nie ma co zepsuć. Może dziecku czy ogólnie niepełnoletniemu bym się trochę obawiał taki temat powierzyć (dlatego napisałem na początku ostrzeżenie) ale jesteś dorosły więc nie ma obawy.
Awatar użytkownika
Jaca303
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 22:57
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno

Re: Świetlówka led - jak podłaczyć ?

Post autor: Jaca303 »

Nie no już wszystko jasne , tylko na niektórych schematach nie mostkuja tych kabelków ale podłaczaja po jednym z nich. np. tak:

http://allegro.pl/swietlowka-led-21w-12 ... 00090.html
160 l (Pseudotropheus saulosi x16)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie”