Oświetlenie T8 do 112?

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: bax »

Przemku dzięki za informacje. Dzięki za odnośniki ale ja ciągle uparcie czekam na kogoś kto fizycznie miał styczność z dobrymi ledami smd na sztywnej taśmie aluminiowej :)- czyli inaczej na radiatorze.
zainspirował mnie ten temat i tak muszę czekac do 10 na emeryte a żona nie chce dać na nowe światło bo limit już przekroczyłem:
https://www.youtube.com/watch?v=zm3vIfERXag
chodzi mi o zminimalizowanie elektroniki i myślę, że to jest jak dla mnie rozwiązanie i ewentualnie później przesiąść się na PL.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: sibelius »

To i ja coś dorzucę, bo przeze mnie ten temat :)

Gdybym miał odpowiedni budżet, to też kupiłbym power ledy, białe, niebieskie i czerwone, na czipach epistara, drajwery, ale nie byłoby po problemie, bo muszę mieć pokrywę. I kolejne koszta, bo pod ledy urządzałaby mnie co najmniej z pcv, a jak ledy, to koniecznie w obudowie, czyli jakieś szkło, pleksa, radiator wystający z pokrywy itd, itd, a koszt rośnie.
Pisałem o T8, bo jest dużo taniej. Nawet, jeśli 36W to wyższy rachunek za światło od ledów, ale w tym wypadku niższy niż 2x24 T5, a światła, jak pokrywę wykleiłem okleiną odblaskową, jest wystarczająco. Z roślin, które masz, marniała mi tylko moczarka, którą ostatecznie red nosy i tak zeżarły.
Nie, żebym wynosił T8 nad T5, po prostu te pierwsze od początku mam w pokrywie i nie widzę potrzeby zmiany, zwłaszcza jak pozbyłem się statecznika magnetycznego na rzecz elektronicznych z żarówek - pokrywa lżejsza i pod nią chłodniej.

Piotrze, a może zamiast kombinować poszukałbyś gotowej, (a jak ma być tanio to używanej) pokrywy ze świetlówkami na twój zbiornik? Dodatkowa świetlówka powinna się zmieścić.
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: bax »

Kolego Pawle niestety nie zgodzę się z Tobą i nie miej wyrzutów , bo niby dlaczego. Takie działanie jest bardzo konstruktywne i uczy szukania rozwiązań, które można zaadaptować na potrzeby naszego hobby. Dzięki temu wiem jakie mamy rodzaje świetlówek liniowych, jakie występują trzonki oraz rodzaje ich zasilania. Dzięki temu tematowi będąc dzisiaj w LM oglądając oprawę o której wspomniałem zahaczyłem o dział tekstylny i znalazłem fajny prosty sposób na wykonanie estetycznej korony. gdzie wykonanie korony zajmuje tak naprawdę w ślimaczym tempie niecałą godzinę.
A do jej budowy wykorzystać można:
-https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-ok ... l1325.html
oraz do wyboru:
https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-ok ... l1327.html
od razu można zrobić z pierwszej połowy szyny podpórki na nasze oświetlenie i a z drugiej wzmocnienie górne części korony.
Można tez wykonać oświetlenie hermetyczne z pasków led o których wspomniałem wykorzystując do tego celu :
-http://allegro.pl/plaskownik-aluminiowy ... 36641.html
-http://allegro.pl/rura-z-pmma-plexi-bez ... 78209.html
+ zaślepki
+ wersja uboga : http://allegro.pl/sterownik-sciemniacz- ... 81391.html
+wersja bogata: http://allegro.pl/sterownik-led-program ... 33110.html
i mam jeszcze kilka innych pomysłów opartych też na power ledach. Jeśli jesteś zainteresowany chętnie podyskutuje nad rozwiązaniami - tylko bez takiej ironi jak powyżej . Niestety każdy wariant ma swoją cenę która i tak jest zdecydowanie niższa od gotowych rozwiązań choć może nie jest tak estetyczne ale ma spełnić swoje zadanie.
Mimo to ja ciągle czekam na kogoś kto ewentualnie już przeszedł ten etap na paskach led np takich:
- http://allegro.pl/show_item.php?item=6169648553
Dla mnie oprócz przyjemności liczy się frajda z home made.
Tak więc Kolego Pawle , wiem i zdaje sobie sprawę, że jestem upierdliwy -ale to samo mój psycholog mi mówił dzisiaj na terapii , więc jesteś jak by co trzeci w kolejce a nawet czwarty bo również po mojej żonie :) która jest trzecia. - :)

Kolego Przemku, żona od razu zauważyła różnice i szyba już idzie do kartonu do piwnicy na przechowanie a ja jutro robię aluminiowy ramiak na dotychczasowe oświetlenie.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: Big daddy »

Tak jak pisałem ciężko będzie znaleźć gotowy przepis na dobre światło ledowe. W zasadzie wszyscy którzy takie sobie robią są pionierami.
Inna sprawa to gotowe lampy uznanych producentów, tu reklama jest dźwignią handlu :)
Opisuje się jakieś nieziemskie technologie i różne bajery, każda taka lampa jest podobno super hiper itp. Czy to prawda nie wiem nie używam.
Co by ci tu poradzić... mówiłem już żebyś o paskach raczej zapomniał.
Poszukaj postów użytkownika kaeste, jego baniak nazywał się 200l na ledach czy jakoś tak.
Niedawno go zamykałem po długiej walce kolega dał sobie jednak spokój i lichymi ledami.
To o czymś świadczy...

Z mojego doświadczenie w zieleniaku nie skorzystasz, mogę jedynie odnieść się do lampy ledowej jako takiej bo używam i mam jakiś doświadczenie jedynie w morszczaku.
Mówiono mi że trzeba kupić oryginał, że tam są jakieś lepsze diody, że trzeba się na tym znać że nie dam rady zrobić dobrej lampy.
Powiem tak:
Gówno prawda!
Oczywiście że się da, za ułamek ceny oryginału.
Świeci, wszystko rośnie, nawet acra którą dostałem prawie martwą od Kodiego, wygląda już całkiem nieźle a podobno spsy nie rosną pod ledami.(oczywiście zadaje sobie sprawę że aby uzyskać wysoki poziom e hodowli tych korali konieczne jest inne oświetlenie)
Trzeba tylko jak to mawiali starożytni Czechosłowacy
"Szkłem dupy nie ucierać"
Tyle :)


Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: bax »

Kolego Przemku dziękuję za namiar jak by co, to chyba o ten temat Ci chodzi:
viewtopic.php?f=40&t=3941&start=15
Zdaje sobie sprawę z tego, że oświetlenie to temat rzeka i trudno będzie komuś coś doradzić. Nie upieram się przy tych paskach ledowych czy też innych tego typu wynalazkach. Zdaje sobie sprawę, że kupiona lampa to też może być nie trafionym zakupem i wcale nie będzie taka super jak pisze jej sprzedawca. Po za tym to co się sprawdzi u jednego nie musi u drugiego. Ale widzisz ja jestem uparty jak osioł i ciągle czekam na kogoś kto używa lub używał profesjonalnych taśm a nie ich substytutów. Po za tym jako kontrapunkt podam taki temat z innym spojrzeniem na ten temat który był u Kolegi Kaeste.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 63314.html
i tak można by było mnożyć przykłady za i przeciw a nie o to tu chodzi, jest to nowa dziedzina i każdy ma inne doświadczenia dlatego pewne jest że T8 nie będą u mnie świecić , T5 zapewne też nie. A jak finalnie się to skończy nie wiem we wtorek jadę odebrać materiał na koronę. A przez weekend będę przekopywać internet by dalej pogłębiać wiedzę w tym ciężkim temacie i patrzeć jak glony panoszą się w moim akwarium bo jak na razie to one wygrywają.
Udanego weekendu all - piotr
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: bax »

tomek62 pisze:Poczytaj na ten temat na różnych forach. Ja nie pomogę. Zwróć uwagę jak głęboko światło penetruje w wodzie aby dno było doświetlone. Może koledzy i koleżanki z forum którzy liznelu temat się wypowiedzą.
z tego co udało mi się ustalić po penetracji internetu z sprawie doświetlania dna po przez świetlówki :
po pierwsze
- używanie świetlówek max do 50cm głębokości akwarium, do głębszych zbiorników lampy HQI i właśnie ledy + halogeny
po drugie
-wysokość umiejscowienia świetlówek nad lustrem wody też ma znaczenie i straty rosną proporcjonalnie ze wzrostem zawieszenia nad tafla wody czyli
10 cm 10800 lm
20 cm 5300 lm
40 cm 2400 lm
80 cm 940 lm
120 cm 530 lm
takie wyniki podaje w swoich opracowaniach jeden taki Pan. Czyli wynika z tego, że jak najniżej jak to możliwe by straty zminimalizować.
Ostatni ważny element - nie ilość (jasność zbiornika) ale jakość (czyli dla nas najmniej cieszące i przydatne bo nie widoczne - czerwone) pozwoli nam cieszyć się odpowiednim rozwojem roślin. Również kolejny paradoks- ale okazuje się, że światło słoneczne jest najbardziej wskazane w akwarystyce, gdyż każde oświetlenie jest tylko gorszym jego substytutem - a my od niego uciekamy.Tak więc Tomku ja dalej czytam.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: bax »

No to zaskoczę wszystkich a najbardziej siebie samego. Rozumiem, że nowe technologie są super , nowości kosztują i fajnie zbajerowane światło nam się podoba, ale czy naszym mieszkańcom i roślinom? Można by rzecz jeśli co tydzień wiadrami rozdaje roślinki to tak, jeśli ryby nie wyskakują to też tak.
A ja wracam do początków swojej drogi z przed lat. Jutro dopiero odbieram formatki na koronę, więc kolejny krok uczyniony i zabawa w klejenie i składanie oraz okaże się czy warto było kupować spienione pcv w wersji standard czyli tej mocniejszej. Idąc dalej mając już dość tych naświetlaczy halogenowych oraz nie mogąc się zdecydować na rodzaj sterownika i rodzaju diód LED. Będąc w LM obejrzałem i zakupiłem oprawę świetlną 2x18W wraz z najtańszymi rurkami o temp 6500K co w sumie mnie wyniosło całe 50pln. Przyjechałem złożyłem podłączyłem i okazało się, że akwarium ładnie oświetlone, kolory naturalne - nie ma zielonej poświaty, ryby nie wyblakły - żonie się podoba. Wiem technologicznie przestarzałe ale działa. W koronie zmieszczą się takie dwie lampy i zostaje miejsce jeszcze na ewentualne doświetlenie np. ledami w profilu WIDE w ilości 4szt. Czyli reasumując koszt dwóch lamp zaopatrzonych w rury 6500K i w drugiej 4000K i 10000K jest śmiesznie niski do odpowiedników T5 nie mówiąc już o ledach a zmiana nawet co 5-6 mcy rur nie będzie bolesna dla kieszeni jak również nie zdrenuje jej do dna zużyciem energii.
A teraz poczekam czy będzie to miało wpływ na mój zbiornik po przejściach.
Pozdrawiam wszystkich a szczególnie Ciebie Big Daddy - bo czuje na odległość jak jesteś na mnie wkurzony. :) miłego tygodnia all
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: Big daddy »

Ja? Wkurzony?
No coś Ty, niby dlaczego?
Zawsze robię to co ja uważam za słuszne, Ty zrobiłeś to samo i uważam że to ok.
Przynajmniej na początek, a później sam będziesz wiedział czy to dobrze czy nie.
A źle nie powinno być.

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: bax »

No to super Przemku, myślałem sobie że jak jestem jak smerf maruda to już nagrabiłem sobie na max-a .
Dzisiaj obejrzałem sobie te lampę , pod względem ewentualnych przeróbek na moduły T5, no i nie ma problemu wystarczy kupić główki G5 takie wciskane i po sprawie, tym bardziej że ścianka ta (do której wciśnięte są główki) ma możliwość regulacji wzdłużnej. Dodatkowy plus , ze spokojnie mieszczą się trzy a może i nawet cztery rury T5. Wymienić obecne stateczniki elektroniczne 1x 18W T8 na odpowiednie do T5 i tez po sprawie, jedyne co mnie martwi to że rury do T5 takie drogie więc kolejne pytanie czy się jednak opłaca? Czy jednak lepiej kupić kolejne rury po 6pln i mieć to w głębokim poważaniu.
Zastanawiający jest fakt ile kosztuje taka oprawa w chinach jeśli zamontowane w obudowie ma zamiast stateczników magnetycznych - elektroniczne? kiedy kupuje się u nas ją za 37pln . Drożej wyjdzie zakupić same takie stateczniki. A jeszcze licząc, że gwarancja jest na dwa lata to jest na nasze warunki - po prostu za darmo.
I kończąc te rozważania idę kleić koronę.
pozdrawiam piotr
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: bax »

Witam ponownie w dziale oświetlenie , nastąpił dalszy ciąg mojego marudzenia popełniłem takie coś i potrzebuje pomocy bo już zgłupiałem czy dobrze czytam, rozumuje i w konsekwencji liczę a tym samym jak zawsze przedobrzyłem.
Tak więc jeśli komuś uda się na to spojrzeć chłodnym wzrokiem oraz bez przesadnej ironii - proszę mnie poprawić jeśli gdzieś popełniłem błąd w wyliczeniach i nie tylko- będę bardzo wdzięczny .
wykonałem dwie belki 75cm do akwarium na bazie pasków led celem organoleptycznego sprawdzenia ich przydatności dla takich leni jak "JA" co nie chcą grzebać w power ledach i czy naprawdę są one tak nie przydatne dla naszych potrzeb pomimo dobranych temperatur światła.
Oczywiście nie mam żadnej pewności, że te taśmy są w 100% zgodne z opisem sprzedawcy, a przynajmniej te których użyłem maja być niby na bazie EPISTARÓW podobnie jak powerLed
Do ich budowy zastosowałem następujące taśmy
belka numer 1:
7020 - dwa paski co daje namw sumie 90 diód
5730 - dwa paski co daje nam 30 diód cerwonych i niebieskich w stosunku 4:1
belka numer 2
2835 - cztery paski co daje nam 180 diód
obie belki mają sterowniki manualne oraz każda jest osobno zasilana

teraz na podstawie tej tabeli:

Obrazek

starałem się wyliczyć ile "lm" one podają przy max wysterowaniu, wyszło mi coś takiego przyjmując tylko "min" wartości diód użytych do budowy taśm:
7020 - 90x40lm= 3600
5730 - nie biorę pod uwagę
2835 - 180x14lm=2520
czyli obie belki wyszło by mi 6120lm ????

Jeśli mój zbiornik ma 80x35x30 (H2O) to wychodzi , ze mamy w nim 84l
czyli 6120lm / 84l = 72lm/l

dodając do tego moje T8(2x18W) czyli 2 x1250lm =2500 x40% (dociera do roślin) = 1000lm
czyli 6120 + 1000 = 7120 / 84 = 84lm/l

Tak więc mam prośbę by spojrzeć na to okiem fachowców i ewentualne sprosowanie
pozdrawiam piotr
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: Big daddy »

Jeśli chodzi o sprostowanie to pisze się diod nie diód :)

Reszta chyba się zgadza, choć moim zdaniem te obliczenia nie za wiele dają. Już pisałem i będę się powtarzał że oświetlenie Led nie jest do końca zbadane i oczywiste.
Oprócz teorteycznej wiedzę na temat lumenow, jest jeszcze takie coś jak wspolczynnik RA czyli oddawania barw jak i inne które charakteryzują widmo.

Ja bym za dużo nie myślał tylko empirycznie potestował jak to będzie działało W akwarium.

Wysłane z galaktyki S4
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bax
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 13 września 2016, 21:13
Płeć: On

Re: Oświetlenie T8 do 112?

Post autor: bax »

Przemku oczywiscie ze nie wiele dają. Dlatego zastanawiam się nad praktycznym sprawdzenie -na to jeszcze stać emeryta. W tabeli RA jest podany.Ale nie zgadza się z tym co napisał sprzedawca , on podaje wyższy. Wracając do wyniku jeśli prawidłowy to trzeba by przykrego na 50% bo popalić rośliny :(. Do wieczorka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie”