Jak układać kamienie w akwarium?

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: Red »

Podczas przeglądania jednego z krajowych for śledząc pewien wątek natknąłem się na poboczny wątek dotyczący układania kamieni na dnie akwarium.

Według znanych mnie osobiście dotychczas teorii: wszyscy czyli książki i poradniki akwarystyczne, znajomi czy osoby, z którymi rozmawiałem w tematyce akwarystycznej odradzali stawianie kamieni bezpośrednio na szkle z uwagi na możliwe jego pęknięcia. Zalecane było do tej pory stawianie kamieni na warstwie piasku,żwiru lub innego podłoża ewentualnie na styropianie, macie lub podstawce wałka malarskiego ale NIGDY!!!! bezpośrednio na szkle.

:idea: Spotkałem się jednak w owym wątku z zaleceniami jednego z użytkowników,że kamienie należy układać bezpośrednio na szkle z uwagi na możliwość ich przewrócenia przez duże ryby z gatunku pielęgnic. :idea:

Ponieważ wiele rzeczy ewoluje i to nie tylko w akwarystyce (albo raczej postrzeganie przez ludzi) chciałbym zapytać o Wasze przemyślenia ewentualnie doświadczenie w poruszonym temacie.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
kradek
Założyciel
Posty: 439
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:48
Płeć: On
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: kradek »

U mnie około 40-50kg leży na pleksie, pleksa oddzielona dodatkowo od szyby pianką (podobną do tej jak pod akwa). Śpie spokojnie, ale czy to konieczne to w sumie sam nie wiem;)
41l - Krewetki (click!) (click!)off :(
17l - Jurajska Kosia (click!) (click!) off :(
160l - Zielona tanga (click!) trofy rip :(

burn
down
babylon
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: KODI »

Tak się złożyło ,że widziałem ten temat :( Ja osobiście nigdy bym nie położył kamienia bezpośrednio na szkle. Przede wszystkim kamienie rysują szkło ,w grę wchodzą naprężenia ,które odkształcają nawet najgrubsze szyby (pomimo zastosowanych wzmocnień) . Ja osobiście miałem przypadek ,kiedy to jeden z kamieni aranżu opierał mi się o szybę .Po pewnym czasie zauważyłem w tym miejscu rysę.Wiadomo,że każda rysa powoduje osłabienie struktury szkła ,przy dużym naprężeniu owa rysa może spowodować katastrofę hydrologiczną w domu :!: Na szczęście ryska zrobiła mi się w 34L ,gdzie naprężenia są owiele mniejsze ;) W akwariach powyżej 200L nie ryzykował bym takich eksperymentów ;)
POZDRO
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: Big daddy »

Metody zabezpieczenia są różne, z pielęgnicami jest tak że lubia sobie pokopać w piaseczku więc cały widz polega na tym, żeby kamienie ułożyc nie na piasku ale całą konstrukcję zbudowac stabilnie bez jego użycia.
Po poukładaniu aranżu, zasypujemy akwa piachem czy drobnym żwiren i mamy pewność że choćby ryby wybrały cały piach spod kamieni to nic się nie stanie.
Teraz kto jak woli czy połozyć kamory na pleksie czy pcv, na styropianie, czy tak jak to robi Kodi na grubym żwirze(pyszczaki go nie ruszą ), myślę że najważniejsze jest to aby nie leżały bezpośrednio na szkle.

Pleksa pcv-wg mnie najlepsza opcja, ochroni szybe stabilność i czystość gwarantowana.

Styropian- to że jest miekki, co dla niektórych może być zaletą, powoduje mniejszą stabilność niż przy pleksie.
Dodatkowo ryby wyskubują kulki które potem unoszą się w wodzie. Sam miałem styropian w malawi i sprawdzał się dobrze na nim położyłem jednak siatkę taką do dociepleń zeby zabezpieczyć przed wyżeraniem.

Gruby żwir -taką metodę stosuje Kodi,(kiedyś został zrugany za to przez "speców" od malawi) moim zdaniem niesłusznie.
Takie rozwiązanie pozwoli zabezpieczyć szybę, daje lepszą możliwość układania gruzu(wiadomo kamory to nie cegły), nieregularne krawędzie zagłębią się w żwirze, łatwiej ułożyć stabilną konstrukcję.Ryby zaś nie są w stanie przenieść grubego i ciężkiego żwiru.
Wadą tego rozwiązania jest problem przy ewentualnej wymianie, piach zmiesza się ze żwirem itp.

Oczywiście o specjalnym traktowaniu mówimy w przypadku biotopów malawi czy tanganika gdzie do akwarium wkłądamy kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kg kamieni. W 30l iwagumi nikt przecierż nie będzie cudował ze styropianem, choć kto bogatemu zabroni położyć kawałek pleksy na dnie? :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: bynio67 »

Kodi napisał słusznie ze powyżej 200 litrów trzeba być bardziej ostrożnym. Moje akwaria są małe, więc nie koniecznie jest kłaść w takim litrażu cokolwiek na dno. Ja mam piasek o frakcji 1-2mm. Wysypany jest na dno. tak aby ledwo je pokrył. Drugim, moim zdaniem, aby obyło się bez dodatkowych zabezpieczeń, naważniejszym krokiem jest ułożenie płaskich kamieni na tym piasku. Między kamieniami są odstępy, wiadomo po co....Następnie wysypuję kolejną, trochę wyższą od pierwszej, porcję pisasku. Dopiero na tym układam aranżację. Którą na koniec obsupuję pozostałą ilością piasku. Aranżacja jest niezbyt wysoka, dlatego bardzo stabilna. Oraz stosunkowo lekka. Drugi powód dla którego robię taką a nie inną aranżację, jest mała pojemność zbiornika. Ryby mają więcej miejsca do pływania. Są mniej terytorialne. I przy okazji nie boję się o to że konstrukcja wg. mojego pomysłu w 112l zawiedzie.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: MarSz »

To i ja dodam coś od siebie:
Big daddy pisze: Oczywiście o specjalnym traktowaniu mówimy w przypadku biotopów malawi czy tanganika gdzie do akwarium wkłądamy kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kg kamieni. W 30l iwagumi nikt przecierż nie będzie cudował ze styropianem, choć kto bogatemu zabroni położyć kawałek pleksy na dnie? :)

Niby tak ale nie do końca bo zawsze znajdą się jakieś wyjątki. Daleko nie trzeba szukać. Sam kiedyś "poczyniłem" taki zbiornik nie będący ani Malawi ani Tanganiką - ostatnio zupełnie przypadkiem dowiedziałem się, że podchodzi on pod nowy styl Amano zwany Ragwork (tylko podchodzi bo powiedziano mi, że definicja ragwork nie mówi nic o korzeniach i powiedziano mi, że to bardziej Ryuboku z czym się nie zgadzam, bo Ryuboku to tylko korzenie a kamienie mogą być dodatkiem).
Odszedłem trochę od tematu ale celowo by pokazać, że kamienie i gruzowiska nie są zarezerwowane tylko dla Malawi i Tangi więc temat o kamieniach i ich układaniu jak najbardziej może trafić do szerszego grona.

Ja zamiast opisywać szegółowo podam link do fotorelacji z zakładania akwarium, o którym mówię, tam jest pokazane i opisane jak ułozyłem duże (jakby nie było) skarpy w sposób zapewniający stabilność i bezpieczeństwo.
Oto temat:
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=236

Tutaj tylko w skrócie:
- pod kamieniami jest pianka (taka jak pod panele podłogowe)
- kamienie były układane warstwami
- po ułożeniu każdej warstwy szczeliny były wypełniane podłożem o dużej granulacji (w tym wypadku bazalt)
- w krytycznych miejscach (w których krawędzie grubych kamieni były blisko szyb lub na krawędzi skarpy, gdzie groziło im w przyszłości obsunięcie i rozwalenie całej konstrukcji) dałem po trochu silikonu jako amortyzacja (wiadomo - czasem podczas prac w akwarium coś może się przesunąć) lub połączenie
- potem układane były kolejne warstwy aż do góry\
- na końcu szczeliny wypełniłem podłożem (w którym potem rosły roślinu)

akwarium działa do tej pory bez żadnych problemów, skarpy trzymają się i nie rozwalają.

Rozwiązanie to ma jedną zasadniczą wadę - nie nadaje się dla osób, które lubią co jakiś czas "przesunąć jakiś kamyk o 2cm" :-)
Jest dedykowane raczej dla osób, które potrafią wszystko dokładnie zaplanować - ułożenie każdego kamyczka - bo jak silikon zwiąże to potem trzeba ciąć by rozbierać.

Mam nadzieję, że komuś się to przyda.

Jako, że ja lubię takie gruzowiska (ale i lubię rośliny, które mają dla mnie priorytet dlatego nigdy nie poszedłem w kierunku Malawi albo Tangi) to bardzo ucieszyłem się informacją, że mają one nawet swój styl (ragwork) - wkrótce będę startował mniejszy zbiornik - z założenia mają w nim być kamienie ale zobaczymy co wyjdzie. Może wtedy dodam troche więcej informacji w tym temacie.
Awatar użytkownika
juzeff
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 10 lutego 2013, 16:02
Płeć: On

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: juzeff »

MarSz pisze:Ragwork (tylko podchodzi bo powiedziano mi, że definicja ragwork nie mówi nic o korzeniach i powiedziano mi, że to bardziej Ryuboku z czym się nie zgadzam, bo Ryuboku to tylko korzenie a kamienie mogą być dodatkiem).
Nie będe się mądrował ale rozróżniamy trzy lub cztery podstawowe style w akwarium japońskim.
Są to ryuboku, mizube oraz iwagumi i ragwork. Ten ostatni czyli ragwork (masyw skalny) jest "nowością" i większość ekspertów traktuje go jako odmianę iwagumi a jak wiadomo iwagumi to same kamienie.
Myślę, że tą kwestię wyprostowałem.

Jeżeli chodzi o umieszczanie kamieni, zawsze podkładam jakąś izolację.
Czy tak jak pisze MarSz jest to pianka pod panele czy też pvc spienione.
Dla mnie nie ważne jak duże jest akwarium. Gdybym położył kamień bezpośrednio na szkle to nie mógłbym spać spokojnie.

Z drugiej strony usypywanie żwiru pod kamienie też mija się z celem. Żwir dotyka bezpośrednio szyby co chyba też może spowodować silne naprężenia. Przecież wsytarczy tylko jedno ziarenko...
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: KODI »

Może i masz rację juzeff ,jednak przed takim montażem robiłem testy czy kamień bezpośrednio dotykać będzie szkła .Żwir spełnia identyczne funkcję jak np. styropian . Układanie stabilnych aranży na żwirze ma pewne zalety . Wiele ciekawych kamieni nie łatwo ułożyć bez wspomożenia się np. sylikonem. Żwir powoduje tzw. poduszkę w którą to wpaja się kamień niezależnie od kształtów.Sam głaz nie ma bezpośredniego kontaktu ze szkłem.Mało tego ,u mnie pod kamieniami idą np. przewody napowietrzające i inne okablowanie .Bez problemu mogę je z pod nich wyciągać ,jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zawsze najpierw wysypywałem podłoże ,pózniej układałem konstrukcję. Ułożenie stabilnego aranżu z kamoli jest żmudne i czasochłonne. Dlatego warto mieć większą ilość kamoli ,bo nie wszystkie później ze sobą stabilnie współgrają. Żwir jako fundament stosuje tylko pod kamolami. Dlatego na początku trzeba przy mojej metodzie wiedzieć , jak będzie mniej więcej wyglądał aranż.
Mam ryby ,które non stop kopią ,nawet zbroinik wywalił mi dziurę pod kamolem.Konstrukcja okazała się na tyle wytrzymała ,że dziura nie spowodowała nawet delikatnego kolibania kamola. Dziura oczywiście została zasypana ,nie przeze mnie tylko przez inne ryby. Warto przy takiej opcji pamiętać także o wiekszej ilości podłoża wierzchniego .Piasku nie polecam ,ponieważ ze względu na miałkość szybko miesza się ze żwirem. Inaczej ma się sprawa z grysem dolomitowym,który praktycznie w ogóle nie miesza mi się z podłożem .Nie potępiam osób ,które lubią ryzyko . To ich sprawą jest czy położą sobie kamole na szkle czy nie i jaką zastosują izolację .Jednak układanie kamieni tylko i wyłącznie na piasku ,jak dla mnie jest dużą nieostrożnością.
POZDRO
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: bynio67 »

Wększość kładzie różnego typu zabezpieczenia. Dlatego oczekiwałem krytkyki, lub wyrażenia wątpliwości nt. mojego pomysłu na układanie kamieni w akwarium. A tu cisza... :(.
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: KODI »

Zbyszku ,ja się wypowiem :P Twoje kamole przede wszystkim leża na "wnak" ,są stabilnie poopierane o siebie ,a także na niewielką wysokość ;) Dodam także ,że nie mają zbyt dużo ostrych krawędzi .Przez to że leżą dużą powierzchnią na piachu ,spada ryzyko podkopania ich przez ryby . Mnie osobiście podoba się Twój aranż. Mając pod uwagą litraż zbiornika i ilość ryb ,jest bardzo trafny ;) Ja nie ukrywam ,że mam jeszcze kilka pomysłów na kamieniołomy. Nie ukrywam,że marzy mi się klimat z grotami pod samą taflę.Wiem jednak ,że z takieko zbiornika ,bez rozbiórki ,nie da się wyłowić rybek :(
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: bynio67 »

No to fajnie że chociaż Ty odniosłeś się do mojego pomysłu. Mam nadzieję że Twoja wypowiedź pomoże i przekona tych którzy zastanawiają się czy jest szansa zoptymalizować to wszystko w akwariach poniżej 200l tak, aby "wilk był syty i owca cała".
Awatar użytkownika
adamon
Użytkownik
Posty: 892
Rejestracja: 18 listopada 2012, 09:43
Płeć: On
Lokalizacja: Pajęczno
Kontakt:

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: adamon »

Jak to dobrze poczytać o układaniu kamieni przed startem Malawi w szkole :)
Panowie a co myślicie o Malawi na bazie otoczaków
coś w tym stylu :
http://www.youtube.com/watch?v=jle2fxGzM8Y

Wszak dostałem od Kodiego na szkolne Malawi trochę łupka i wapienia :)
Ale łupek jak dla mnie wydaję się dość niestabilny - a jeszcze jak usłyszałem od Kodiego, że mam go postawić na "sztorc" to już w ogóle się przeraziłem :(
Wapienia mam za mało na 200l
Natomiast otoczaków u mnie jest dość :)

PS. przepraszam, że w tym temacie, jak uważacie to proszę o przeniesienie
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: KODI »

Każdy aranż ma swój styl ,ten z linku jednak do mnie nie przemawia :( Jest łatwy w ułożeniu i nie będzie sprawiał jakiś trudności w ułożeniu.
Mnie nie będzie przy tworzeniu aranżu , nie pomogę fizycznie ,tak więc rób Adam jak uważasz ;)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: Big daddy »

bynio67 pisze:Wększość kładzie różnego typu zabezpieczenia. Dlatego oczekiwałem krytkyki, lub wyrażenia wątpliwości nt. mojego pomysłu na układanie kamieni w akwarium. A tu cisza... :(.
Nikt kto widział twoje akwarium ni będzie krytykował bo wie ze nie ma zagrożenia :) .
Dodatkowo jak piszesz musisz zmagać się z innymi ograniczeniami jak litraż np.
Wg mnie w tym temacie jest wiele metod, cel za to jeden bezpieczeństwo.
Do tego tematy też różnie podchodzimy i nic w tym dziwnego, jeden będzie lekkoduchem i wiecznym optymistą inny pedantem wszędzie wypatrującym zagrożenia. Dlatego każdy sobie znajduje złoty środek.
Oczywiście kogoś układającego kamory bezpośrednio na szybie bądz na piasku w przypadku pielegnić nie zaliczyłnum nawet do lekkoduchów ;) .

Adam mnie się podoba tzn częściowo jakby spróbowac połączyć wyższą ściankę z tyłu z przodem z otoczaków może byłoby ciekawie.
W tym akwa brakuje fajnego naturalnego tła które niwelowałoby efekt płaskości aranżu, pozatym podoba mi się
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
bynio67
Założyciel
Posty: 1964
Rejestracja: 15 listopada 2012, 22:02
Płeć: On
Lokalizacja: Tysiąclecie

Re: Jak układać kamienie w akwarium?

Post autor: bynio67 »

adamon pisze: Panowie a co myślicie o Malawi na bazie otoczaków
PS. przepraszam, że w tym temacie, jak uważacie to proszę o przeniesienie
Nie szkodzi że w tym temacie. Nie ma co się rozdrabniać (tak uważam).
Podobno w zasadowej wodzie węglan wapnia rozpuszcza się wolniej niż w kwaśnej, ale nie ma żadnych przeciwskazan aby aranżację zrobić z otaczaków. Zwłaszcza że nikt z moich znajomych, kto ma otaczaki w zbiorniku typu Malawi nie narzeka. Więc mimo iż wnioskuję nie na swoim przykładzie to uważam że pasują jaknajbardziej.
W lekko lub bardzo przerybionym Malawi otaczaki są lepszym, a na pewno bardzo dobrym roawiązaniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Korzenie i ozdoby”