Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Moderator: Opiekun_Forum

tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Post autor: tomek62 »

Ostatnio chodzi mi po głowie nowej aranżacji mojego akwa, gdzie główną rolę pełniły by kamienie. Ceny w sklepach zoologicznych wiadomo jakie są. Myślałem wybrać się do sklepu ogrodniczego z dużym wyborem kamieni ogrodowych. Moje pytanie brzmi, jak wybrać wstępnie kamień. Słyszałem o metodzie na ocet. Jeżeli się pieni to źle. Nie znam się na tym, więc pytam bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki. Dodam, że planuje akwarium towarzyskie, bez wymagających gatunków ryb i roślin. Proszę o pomoc.
Tomek
Awatar użytkownika
zulix
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 09 marca 2013, 10:11
Płeć: On
Kontakt:

Re: Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Post autor: zulix »

Stosunkowo mało jest kamieni (z ogrodniczego), które sprawiają problemy przy normalnym użytkowaniu akwarium tj. przy cotygodniowej wymianie wody. Jeśli nawet się coś rozpuszcza to sukcesywnie usuwa się to z wody. Nawet te "pieniące się" z octem w czystej wodzie nie rozpuszczą się w sposób istotny. Problem zaczyna być przy akwariach roślinnych gdzie dodajemy CO2. tam, taki kamień szybko zwiększa twardość i pośrednio pH wody. W normalnych akwariach towarzyskich nie ma to większego znaczenia.

Według mnie powinno się zwrócić uwagę tylko na czystość. Zdarzają się kamienie pochlapane ropą lub zabrudzone smarem a takie zanieczyszczenie jest prawie nie do usunięcia.
Podkarpackie forum akwarystyczne to mój dom i moja twierdza: http://podforak.rzeszow.pl
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Post autor: Big daddy »

Masz racje tak z grubsza można sprawdzić octem lub lepiej kwasem solnym, jeśli się pieni kamień się nie nadaje. Do akwarium o którym piszesz na pewno nie nadają się wapienie i piaskowce oraz inne w typie morskiej skały itp. Te są idealne do, malawi ponieważ wpływają na parametry wody podnosząc twardość i ph.
Trzeba uważać na kamienie z kolorowymi "przerostami" mogą zawierać i oddawać do wody różne niechciane pierwiastki. Odpadają granity, marmury itp.

Spokojnie można użyć otoczakow z rzeki, gnejsu, łupka filytowego, nie mam pewności co do serpentynitu w akwarium ogólnym.

Dla pewności można w zwykłym wiadrze pelnym wody zmierzyć twardość i ph, i po kilku dniach moczenia kamorów powtórzyć testy. Jeśli parametry znacząco się nie zmienią wszystko OK.

Powodzenia i pochwal się później co tam wyszperałeś na składzie :smile:

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Post autor: tomek62 »

Dziękuje za odpowiedzi. Wpadło mi w oko łupek filytowy. Jutro jak znajdę chwilę to zajrzę do sklepu co tam mają ciekawego. Jak trafię na ciekawe okazy pochwalę się w tym temacie.
Tomek
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Post autor: KODI »

Jak by interesowała Cię lawa, to mam do sprzedania 100 kg od Moreno :)
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Post autor: tomek62 »

Kodi lawę już mam, teraz chciałbym iść w stronę łupka filitowego. Zobaczymy co znajdę ciekawego. A może zrobię mixa??? Łupek plus lawa??? Będę pamiętał o twojej propozycji. Jak na razie wszystko odsuwa mi się w czasie ze względu na pobyt córeczki w szpitalu.
Tomek
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Odp: Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Post autor: Big daddy »

Córce życzę zdrowia, a tobie cierpliwości, łupek nie będzie łatwym do aranżacji budulcem.

Wysłane z tapofonu za pomocą Tapatalk 2
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Post autor: tomek62 »

Też tak mi się wydaje. Małymi krokami kompletuje nowy filtr (Mam diaboliczny pomysł, z biegiem czasu wrzucę go w odpowiedni temat), przeróbka oświetlenia idzie ku końcowi, pozostaje aranż. Którym to pomysłem pochwale się na forum w odpowiednim czasie.
Tomek
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Kamienie ze sklepu ogrodowego.

Post autor: tomek62 »

Witam, byłem dziś w sklepie ogrodowym. Część z kamiorami niestety jest w rozbudowie. Wyszperałem dwa małe kawałki, które umieszczę w moim kotniku-odpadowni. Obecnie są tam krewetki i tak się zbierałem, by ten 17 litrowy baniaczek jakoś wyglądał. I tak będzie moim poligonem doświadczalnym. Kupiłem w sumie 1kg, za który zapłaciłem 50gr.(słownie pięćdziesiąt groszy) Poniżej obiecane zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Kamienie są obecnie po szczotkowaniu, moczą się w nieskażonym chemią wiaderku. Zobaczymy za tydzień jak wpłynęły na parametry kranówki.
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Korzenie i ozdoby”