Zielenice, a Sinice - relacje NO3 i PO4

Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Zielenice, a Sinice - relacje NO3 i PO4

Post autor: Godween »

Zielenice, bardzo ogólnie, to zielone kropki na szybach - niedobór fosforanów PO4, przy nadmiarze azotanów NO3. Dobry stosunek NO3 do PO4 to ok. 10 : 1.
Jeśli rzecz się ma odwrotnie, czyli w akwarium wystąpił niedobór azotanów NO3, przy nadmiarze fosforanów PO4, wkrótce zagoszczą sinice, które nie są glonami tylko cyjanobakteriami, niezwykle wstrętne, śmierdzące i toksyczne zielono-niebieskie paskództwo. W obu przypadkach należy podmienić większą ilość wody w akwa i poprawić nawożenie. W wypadku sinic należy wężykiem zdjąć ile się da z podłoża. W wypadku szczególnie zaawansowanego postępu sinic należy szczelnie zaciemnić akwa na 5....6 dni, przy tym obficie napowietrzać, a w skrajnych wypadkach nawet zaaplikować chemię w postaci np. Algin Pond.
Pozdrawiam. Godween :)
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
Dante
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 07 grudnia 2012, 20:52
Płeć: On

Re: Zielenice, a Sinice - relacje NO3 i PO4

Post autor: Dante »

Algin Pond sprawdzony, działa!
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Zielenice, a Sinice - relacje NO3 i PO4

Post autor: Godween »

Tak, chemia w ostateczności, ale z sinicami jest tak, że nieraz już tylko chemia pozostaje...
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
Michał90
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 24 listopada 2012, 13:08
Płeć: On
Lokalizacja: Poczesna

Re: Zielenice, a Sinice - relacje NO3 i PO4

Post autor: Michał90 »

Ja u siebie w akwa zwalczyłem skuteczni sinice za pomocą erytromycyny. Jest to antybiotyk dostępny w aptekach na recepte, idzie się do lekarza, mówi że się potrzebuje na glony do akwarium, po czym lekarz się trochę pośmieje i wypisuje recepte :) Koszt w porównaniu z inna "chemią" niewielki, za opakowanie płaciłem jakoś 5zł, starczy na kuracje w 100 czy 200l akwarium. Dokładniejsze informacje należałoby poszukać na guglach, bo nie pamiętam jak to dokładnie stosowałem.
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Zielenice, a Sinice - relacje NO3 i PO4

Post autor: Godween »

Tak, znany jest ten specyfik, lecz potrafi wykończyć nie tylko sinice, stąd stosowanie jego wymaga ostrożności. Wszelka chemia w akwariach roślinnych to naprawdę ostateczność.
Pozdr Godween :-)
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: Zielenice, a Sinice - relacje NO3 i PO4

Post autor: Daro »

Z rasowych preparatów polecił bym Blue Exit z firmy Easy Life. Może cena nie jest do pokochania , ale jest skuteczny.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
Godween
Użytkownik
Posty: 183
Rejestracja: 18 listopada 2012, 11:28
Płeć: On
Lokalizacja: Cz-wa

Re: Zielenice, a Sinice - relacje NO3 i PO4

Post autor: Godween »

No... z górnej półki.... to ADA Phyton Git, próbowałem go, jest też bezpieczny w stosowaniu, gdy się oczywiście trzyma instrukcji.
Pozdr Godween :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Glony”