Projekt "Vivarium"

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: MarSz »

Im bliżej do końca prac "budowlanych" (czyli początku uruchomienia vivarium, którego nie mogę się już doczekać) tym wolniej mi to idzie bo mniej czasu mogę na to poświęcić.

Już w weekend liczyłem, że uda mi się to odpalić - ale niestety zabrakło mi farby na pokrywę.
Bez skończonej pokrywy nie chcę sadzić roślin bo boję się, że wyschną.

Farbę więc dokupiłem, domalowałem (i tak mogłoby jej być więcej - jest strasznie mało wydajna ale już pod spodem nie będę poprawiał na lux) i myślę, że już dziś założę pokrywę.

W międzyczasie przemyślałem rady Kodiego i Mario (ich sugestie i pomysły, którymi rzucali, gdy byli u mnie) i zgodnie z tym nieco dopracowałem część nad samą wodą (była zbyt płaska i sztucznie to wyglądało).
Fotki może wstawię wieczorem.

Kolejna rzecz - postanowiłem również grotę zrobić podobnie jak górę (pierwotnie chciałem tylko czarny brystol wkleić z tyłu). Teraz w środku jest podobnie jak u góry klimacik "podziemno-skalny". Trochę to zmienia moją koncepcję - bo na początku chciałem dać tam mocniejsze oświetlenie i zrobić coś jak normalne akwarium rośłinne - teraz będę musiał ograniczyć ilość roślin i zrobić coś bardziej "klimatycznego" ze słabszym, rozproszonym światłem. Ale może to i dobrze - całość będzie bardziej jednolita (choć całkowicie z roślin nie zrezyguję, jakieś apifity zostaną).

I ostatnia rzecz - "rzutem na taśmę" postanowiłem jednak dodać jeszcze jeden zamgławiacz. Tym razem jest to typowy fogger (mój to "marki" happet).
Ten główny robi za dużą mgłę (to znaczy jest świetna jako nawilżacz - nie będę potrzebował żadnych zraszaczy, spryskiwaczy itp) i będzie uruchamiany 2x dziennie głównie by zapewnić wilgotność.

Natomiast ten dodatkowy generuje parę, która sobie ładnie spływa po skałach z góry na dół i tutaj efekt jest zadowalający (na razie robiłem pierwsze testy - ostatecznie zobaczę jak będzie zalane).

Do tego celu musiałem dobudować parę drobiazgów u samej góry - ale chyba się to udało.

Jak dziś wieczorem ogarnę się ze składaniem tego wszystkiego do kupy to może uda mi się zrobić jakieś zdjecia (choć jeszcze nie wiem czy dam radę jeszcze dziś je wstawić).

W każdym razie - coraz bardziej chciałbym już to uruchomić i móc zobaczyć efekt końcowy - ale jak tyle wytrwałem w cierpliwości to jeszcze chwila nie wiele zmieni a lepiej zrobić coś od razu dobrze.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: MarSz »

Kilka zdjęć.


Musiałem w końcu pomyśleć o zamaskowaniu tego, co do tej pory za bardzo mi nie przeszkadzało, czyli bebechów z obu stron:
001.jpg
001.jpg (177.12 KiB) Przejrzano 5985 razy
002.jpg
002.jpg (121.09 KiB) Przejrzano 5934 razy
Po zamalowaniu i zdjęciu taśmy wygląda całkiem całkiem:
003.jpg
003.jpg (185.74 KiB) Przejrzano 5985 razy
Znów zabrakło mi trochę farby na pokrywę ale już nie chciałem czekać - przy tej prędkości schnięcia mogę sobie to domalować później:
004.jpg
004.jpg (109.71 KiB) Przejrzano 5985 razy
Przy otwartej klapie mam bardzo dużo miejsca do manipulowania w środku, bo świetlówki mogę sobie dowolnie przesuwać na dwóch belkach:
005.jpg
005.jpg (143.13 KiB) Przejrzano 5985 razy
A tak ogólnie wygląda środek po robotach "wykończeniowych":
006.jpg
006.jpg (295.37 KiB) Przejrzano 5985 razy
A tutaj zbliżenie na wykończenie groty:
008.jpg
008.jpg (292.98 KiB) Przejrzano 5985 razy
A tak wygląda część groty - widok z prawej strony:
010.jpg
010.jpg (145.33 KiB) Przejrzano 5985 razy
I na koniec jeszcze jedna rzecz, którą dodałem ostatnio:
011.jpg
011.jpg (215.53 KiB) Przejrzano 5985 razy
Powstał tam niewielki "pojemnik" przelewowy, w którym jest miejsce na dodatkowy zamgławiacz:
012.jpg
012.jpg (243.24 KiB) Przejrzano 5985 razy
Ten zamgławiacz ma mniejszą moc, wiec i inne będzie miał przeznaczenie. Jak ten drugi potrafi w kilka minut wszystko pokryć mgłą (i nic nie widać - ale za to ładnie nawilży każdy zakamarek) to ten mniejszy daje efekt "wodospadu z pary", która sobie spływa po kaskadach na sam dół i po dłuższym czasie dopiero tworzy mgłę nad wodą.

Zdjęcia z działania tego patentu dodam innym razem.
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: KODI »

Jednak wykorzystałeś nasze porady z mario :)
Wyszło naprawdę elegancko :ymapplause:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: MarSz »

Podobno tylko głupiec nie słucha mądrych rad :mrgreen:

Na potwierdzenie kilka kolejnych zdjęć z kolejnego etapu.

Już jest bliżej końca ale ciągle jeszcze jest parę problemów do ogarnięcia.
W tym momencie główny to mleko jakie się robi z wypływających resztek ceresitu, którego nie wysuszyłem (pospieszyłem się - byłą gruba warstwa pomiędzy płytami, jak mi zaschło ładnie na wierzchu to zalałem, a tymczasem gdzieś to w środku się rozszczelniło i wypływa).

Teraz muszę to porządnie przefiltrować - ale myślę, że to się uda jak dostanę kubełek od Biga.
Do tego czasu mogę zajmować się tylko częścią nadwodną - jednak i tam jest sporo roboty ale i efekty są zadowalające.
Widzę po sobie, że vivarium to całkiem nowe doświadczenie - sam czasem siadam i oglądam te kilka roślin w tych skałach przez dłuższy czas - na żywo wygląda fajnie - kawałek natury w pokoju.

A teraz fotki - będzie ich dużo bo i dużo rzeczy jest do pokazania a nie mogłem się zdecydować co zostawić a co wyrzucić.

Widok ogólny:
001.jpg
001.jpg (284.59 KiB) Przejrzano 5944 razy
Te duże microsoria raczej docelowo wylecą ale na razie było pusto więc je tu umieściłem - jak zarośnie mniejszymi roślinami to się zastanowię:
002.jpg
002.jpg (373.41 KiB) Przejrzano 5944 razy
A oto i moje ulubione - bucephalandry - podobno w naturalnym środowisku rosną właśnie w takich miejscach czyli w strumieniach obmywane wodą ale liście wystają nad wodę:
003.jpg
003.jpg (279.27 KiB) Przejrzano 5944 razy
Loxogramme sp. Wave moss - to roślina, która jako jedna z pierwszych byłą brana pod uwagę gdy planowałem vivarium - na razie posadziłem ją punktowo w kilku miejscach ale jak się sprawdzi to może nawet poświęcę jej całą ściankę:
004.jpg
004.jpg (341.12 KiB) Przejrzano 5944 razy
Przypadkiem w moich akwariach znalazłem takiego małego anubiaska jakiś czas temu. Nie rośnie od dawna większy niż 2 cm - nie wiem co to za odmiana - czy jakaś miniaturka, cz może normalny ale skarłowaciał - wsadziłem go więc w takim miejscu bym mógł go w razie czego wyciągnąć jak urośnie za duży:
005.jpg
005.jpg (242.9 KiB) Przejrzano 5944 razy
A tutaj kolejny egzemplarz, którego początkowo nie planowałem ale jakoś tak mi się przekształcił w emersa przy okazji więc postanowiłem spróbować - kryptokoryna wendti - zobaczymy czy nie będzie zbyt ekspansywna:
006.jpg
006.jpg (248.45 KiB) Przejrzano 5944 razy
Tutaj znów loxogramme w innym miejscu:
007.jpg
007.jpg (312.58 KiB) Przejrzano 5944 razy
A tutaj microsorum small leaf w formie emersyjnej - docelowo tej odmiany będzie więcej w całym vivarium:
008.jpg
008.jpg (296.74 KiB) Przejrzano 5944 razy
I tutaj small leaf a na wyższych poziomach anubias bonsai - z boku szczepki phoenix moss:
009.jpg
009.jpg (324.03 KiB) Przejrzano 5944 razy
Widok znad drzewka:
010.jpg
010.jpg (311.22 KiB) Przejrzano 5944 razy
Kolejny kawałek loxogramme - podkreślonego przez refleksy świetlne na strumieniu:
011.jpg
011.jpg (237.25 KiB) Przejrzano 5944 razy
013.jpg
013.jpg (318.69 KiB) Przejrzano 5944 razy
Microsorum small leaf na szczycie góry:
012.jpg
012.jpg (217.15 KiB) Przejrzano 5944 razy
Kolejne bucephalandry:
014.jpg
014.jpg (223.28 KiB) Przejrzano 5944 razy
015.jpg
015.jpg (270.33 KiB) Przejrzano 5944 razy
Anubias bonsai:
016.jpg
016.jpg (293.38 KiB) Przejrzano 5944 razy
Kolejny small leaf:
017.jpg
017.jpg (230.92 KiB) Przejrzano 5944 razy

A teraz moja ulubiona część czyli fogger numer 2 :) Został umieszczony na górze i daje ciekawy efekt spadających kaskad pary (wygląda niczym wodospad). Niestety bardzo chlapie wodą i muszę zrobić nad nim jakiś "kapturek" - jednak to nie taka prosta sprawa bo od jego kształtu bardzo zależy to gdzie i jak leci para i jaka mgiełka się tworzy. Na razie robię eksperymenty z wycinanymi kawałkami z plastikowych butelek. Ta na zdjęciu jak na razie wypada najlepiej - muszę jeszcze to jakoś zamaskować by wyglądało bardziej naturalnie - ale na to jeszcze przyjdzie czas.
Na razie zdjęcia z testów prototypu :) Jak już będzie gotowe to będę musiał nakręcić film by pokazać jak to działa w rzeczywistości:
018.jpg
018.jpg (217.71 KiB) Przejrzano 5944 razy
Na dole snuje się fajna mgiełka pomiędzy kamieniami i roślinami:
019.jpg
019.jpg (230.77 KiB) Przejrzano 5944 razy
U góry też powstaje fajna "mglista kołderka":
020.jpg
020.jpg (183.35 KiB) Przejrzano 5944 razy
A tak wygląda "wodospad pary" z boku:
021.jpg
021.jpg (208.36 KiB) Przejrzano 5944 razy
To tyle na dziś - mam nadzieję, że się podoba :) Celowo nie pokazywałem całości (z częścią podwodną) bo ta jeszcze psuje efekt więc muszę nad nią popracować.
Oczywiście - rośliny są dopiero co posadzone i nie wyglądają naturalnie - mam nadzieję, że jak się już przyjmą to będzie to lepiej wyglądało.

Jest jeszcze niewielki problem z parą na szybach jak za mocno zaparuję - ale tutaj muszę jeszcze popracować nad rozmieszczeniem otworów wentylacyjnych.
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: KODI »

Bez słowa więcej, szacun... ,/
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: MarSz »

NIestety nie zawsze jest kolorowo :)

Mam drobny przeciek nie tam gdzie bym chciał - muszę wyciąć kawałek ścianki, podkleić, zrobić korytarz dla wody i znów zakleić.

No niestety takie rzeczy się zdarzają - wolę to poprawić teraz niż męczyć się kiedyś jak już wszystko będzie zarośnięte.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: sibelius »

Też miałem przeciek po uruchomieniu zamgławiacza. I małą kałużę na podłodze. Koniecznie toto musi mieć przykrywkę.
Nie żałuj szpachli i towotu:)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: MarSz »

No i dobrnąłem prawie do końca :)

Zostało mi tylko dokończyć dwa otwory wentylacyjne w klapie, dzięki którym uniknę rosy na szybie.
Ponadto muszę zrobić zamykanie do otworów z boku (zwłaszcza do tego z prawej strony by stworzonka mi nie uciekały).
No i jeszcze chyba raz pomaluję całą pokrywę, bo nie jest dokończona.

A w porównaniu do poprzedniego stanu to zrobiłem kilka rzeczy.
Musiałem trochę przerobić komin wylotowy z nawilżacza, bo poprzedni miał wadę - dostawała się do niego woda, która spływała do środka i w efekcie powodowała wyciek pod uszczelką.

Musiałem więc przedłużyć wylot tak by był skierowany w dół - teraz wygląda nieco gorzej niż w oryginale, ale niestety tak musi zostać. Teraz działa.

Do komory filtra hamburskiego dodałem kulki AZOO Active Filter 4in1 oraz ceramikę AZOO BioGlass.
Vivarium 10 002.jpg
Vivarium 10 002.jpg (246.69 KiB) Przejrzano 5820 razy
Wykorzystałem kulki i ceramikę z działających wcześniej kaskad z moich dwóch innych zbiorników - więc już z zasiedlonymi częściowo bakteriami.

Mimo to - dolałem bakterie AZOO 11 in 1 SUPER BIO-BACTERIA - gdyż zależy mi na tym by jak najszybciej zbiornik był stabilny i gotowy na przyjęcie mieszkańców - ale o nich później.

Trochę musiałem się nakombinować z foggerem - umieszczony na samej górze pod pokrywą bardzo chlapał - dorobiłem mu daszek, który zapewnia mu wodę w pojemniku w którym się znajduje ( bez tego się rozchlapywało szybciej niż napełniało i fogger działał w trybie przerywanym). Ponadto daszek ukierunkowuje kłęby pary. Bez tego leciały we wszystkie strony i wypełniały za bardzo vivarium a nie spływały kaskadami po ściankach. Teraz jest ok - najlepiej to będzie widać jak wrzucę jakiś filmik.

No i ostatnia rzecz, której cały czas brakowało a z której jestem najbardziej zadowolony to zagospodarowanie podziemnej groty.

Nie wiem czy wcześniej o tym pisałem, ale chciałem tam również dać rośliny - dobrze, że jednak zmieniłem zdanie - zrobiłem surową aranżację z kamieniami, na drobnym bazalcie - dzięki temu efekt jest bardziej realistyczny.

Duża głębokość tej groty (tutaj się cieszę, że walczyłem o każdy cm a nie poszedłem na łatwiznę i zostawiłem jak w tradycyjnych paludariach część wodną tylko z przodu tam gdzie kończy się część nadwodna. Pozwoliło mi to uzyskać przy tym surowym aranżu, ciekawych kamieniach i dodatkowym wewnętrznym podświetleniu całkiem fajny efekt 3D - na zdjęciach to może średnio widać -ale na filmiku widać całkiem nieźle.

Poniżej kilka zdjęć:
Vivarium 10 006.jpg
Vivarium 10 006.jpg (267.97 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 007.jpg
Vivarium 10 007.jpg (330.73 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 008.jpg
Vivarium 10 008.jpg (291.49 KiB) Przejrzano 5820 razy
A tutaj podwodna grota:
Vivarium 10 009.jpg
Vivarium 10 009.jpg (274.59 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 010.jpg
Vivarium 10 010.jpg (231.33 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 011.jpg
Vivarium 10 011.jpg (233.25 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 012.jpg
Vivarium 10 012.jpg (264.25 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 013.jpg
Vivarium 10 013.jpg (308.29 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 014.jpg
Vivarium 10 014.jpg (320.78 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 015.jpg
Vivarium 10 015.jpg (240.49 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 016.jpg
Vivarium 10 016.jpg (253.08 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 017.jpg
Vivarium 10 017.jpg (221.91 KiB) Przejrzano 5820 razy
Vivarium 10 018.jpg
Vivarium 10 018.jpg (306.91 KiB) Przejrzano 5820 razy
Awatar użytkownika
KODI
Założyciel
Posty: 4209
Rejestracja: 15 listopada 2012, 15:12
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Stare Miasto
Kontakt:

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: KODI »

Teraz tylko czekać aż wszystko zarośnie :ymapplause:
KODI aquajura.pl
507L + 200L - Aqua Salsus II
20L- KODI-zumi
______________

e-mail : aquanexus.pl@gmail.com lub kkodim@gmail.com
Tel.607 404 247
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI ! ZAWSZE
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: MarSz »

Nie - teraz to czekam na mieszkańców.

W planach na początek jest:
- geossessarma sp. vampire -5 sztuk
- geossessarma sp. red devil (rot) - 5 sztuk

do tego chciałem jeszcze ampularie i jakieś ryby - tylko nie bardzo wiem jakie.

Na myśle mi przychodzą tylko neony simulanse - ale może coś innego jeszcze by się nadawało?
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: florida_blue »

a może tetra niebieska ? całkiem niedawno odkryłam tą rybkę :)

http://akwa-mania.mud.pl/ryby/ryby/ryby ... ochui.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
krzysiekh
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 439
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 20:40
Płeć: On
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: krzysiekh »

Razborki Brigittae - dobre mikrusy albo np Kubotai - Daro miał kiedyś. Spasują kolorem :)
Pozdrawiam,
Krzysiek :)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: MarSz »

Dzięki Kamila - nie znałem tej tetry - wygląda fajnie i do większego akwa pewnie bym się zadecydowa - ale tutaj chyba nie bardzo - dorastają do 5cm - to już dużo - krabiki przy nich znikną.

Dlatego myślałem o simulansie bo mi się wydawał mniejszy.
Dani perłowe i erythromicron już z góry odrzuciłem - znudziły mi się i są za mało "ławicowe" ;ub za bardzo się kryją.

Szukam czegoś małego i albo ławicowego albo przynajmniejś śmiałego i ruchliwego by pomiędzy tymi kamieniami fajnie przemykało a nie kryło się wśród nich cały czas.

Brigitki - hmm - to mogłoby być ciekawe pod warunkiem, że dostałbym te prawdziwe brygitki (np, jake te co miał sibelius albo Ty) a nie te drugie - brązowe.
Nawet by mi to biotopem pasowało bo pochądzą z tego rejonu co i geossessarmy.

Przemyślę to jeszcze ale jestem bardziej skłonny już na brygitki niż simulansy.
Kubotai mi jakoś nie bardzo podchodzą.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: MarSz »

I jeszcze kilka zdjęć roślin - jak widać powoli rosną.
Vivarium 10 022.jpg
Vivarium 10 022.jpg (323.07 KiB) Przejrzano 6450 razy
Vivarium 10 023.jpg
Vivarium 10 023.jpg (261.21 KiB) Przejrzano 6450 razy
Vivarium 10 025.jpg
Vivarium 10 025.jpg (340.21 KiB) Przejrzano 6450 razy
Vivarium 10 026.jpg
Vivarium 10 026.jpg (226.88 KiB) Przejrzano 6450 razy
a tak wygląda mgiełka snująca się po skalach.
Vivarium 10 028.jpg
Vivarium 10 028.jpg (251.65 KiB) Przejrzano 6450 razy
Awatar użytkownika
KAMYK
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 20 lipca 2013, 17:14
Płeć: On

Re: Projekt "Vivarium"

Post autor: KAMYK »

Szkoda Moich pustych słów :!: wyrażę Mój entuzjazm w inny sposób ! :YMAPPLAUSE: :YMAPPLAUSE: :YMAPPLAUSE: ^:)^
JEST
Wskazany pośpiech w akwarystyce wymagany tylko podczas ścierania wody z podłogi.
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=3013" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afczwa.com/viewtopic.php?f=40&t=2424" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria zbiorników słodkowodnych”