Roślinki nie chcą rosnąć

Awatar użytkownika
Daniel85
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 07 marca 2016, 18:51
Płeć: On

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: Daniel85 »

Woda jest twarda jak diabli i dlatego rośliny nie rosną , kup Ro3 za 100 zł i będzie dobrze. Z całym szacunkiem Graff ale przenoszenie syfu z innego zbiornika aby biologia szybciej ruszyła to archaiczny pomysł , nie chcę się powtarzać ale wystarczy rzut oka na syf pod mikroskopem aby wiedzieć że to zły pomysł. Biologia rusza po kilku dniach po tygodniu jest niemal zamknieta, nie trzeba syfu, bakterii z butelki tylko lekko karmić i kontrolować aby ph nie skoczyło zbytnio powyżej 7.
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: Graff »

Skoro zbiornik ma ponad 3 miesiące to faktycznie przenoszenie "syfku" nie ma sensu bo już powoli bakterie nitryfikacyjne powinny działać.
Chociaż czasem jak to zwiesz Danielu "archaiczne" metody nie są takie złe ;)
Ja nie namawiam, każdy prowadzi zbiornik jak chce , na czym chce a my tylko i aż możemy podpowiadać kierunki i drogi do szczęścia.
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: Big daddy »

Nie znam się na tym wystarczająco ale domowa instalacja osmozy może się nie nadawać do akwarium.
Chodzi o mineralizatory. Zorientuj się, my w większości używamy RO3.
Co do akwa, musisz szukać przyczyny. Wszystkim rosną takie rośliny więc coś jest nie halo. Skąd masz ten bazalt?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
gerwazy
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 21 października 2017, 16:22
Płeć: On
Lokalizacja: Kościan

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: gerwazy »

Ja też się nie znam ale wydaje mi się że właśnie te minerały są jak najbardziej pożądane w akwarium. To przecież te wszystkie micro i macro elementy. Jak jest zdrowe i potrzebne dla ludzi to dla rybek chyba też ;) Zresztą na allegro widziałem mineralizatory wody RO do akwarium ;)
A bazalt tez z allegro. Specjalnie do akwarium. Ciekawostka to że dałem negatywa sprzedawcy bo napisał że bazalt jest płukany. A jak zalałem akwarium to miałem w środku błoto i szambo. Musiałem całą wodę spuszczać i cały dzień płukałem 40 kilo bazaltu.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: Big daddy »

:)
Takie myślenie może Cię zgubić, nie wsypiesz chyba do akwarium zdrowiutkej sałatki? :)
Tak poważnie to oczywiście, że trzeba mineralizowac wodę do akwarium, niestety jej skład jest nieco inny niż ten do picia. Oczywiście można zrobić odciek przed mineralizatorem i czerpać czyste ro później ją uzdatniając.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
gerwazy
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 21 października 2017, 16:22
Płeć: On
Lokalizacja: Kościan

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: gerwazy »

Dziś zaaplikowałem już tylko sam potas i na razie odstawię całkowicie nawozy. Zanim RO będę miał to upłynie jeszcze sporo czasu więc na razie zaopatrzę się w kationit i spróbuję tym zmiękczyć wodę. Zobaczymy jakie będą efekty za parę dni.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: Big daddy »

Wodę możesz kupić w markecie, nie jest to duży wydatek.
Jeszcze jedno mi się nasuwa, skąd bierzesz rośliny?
Jeśli są pędzone to mają marne szanse nas przeżycie w normalnym akwarium.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
gerwazy
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 21 października 2017, 16:22
Płeć: On
Lokalizacja: Kościan

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: gerwazy »

W markecie ale szukać czego? Wody demineralizowanej? Musiałbym tak ze 100 litrów kupić + mineralizator
Roślinki z allegro
W opisie jest coś takiego: "Nawożę CO2 z butli wysokociśnieniowej. Parametry utrzymuję w granicach ok:PH 6,7, NO2 0mg/l, NO3 10mg/l, PO4 0,5mg/l, K 20mg/l, Fe 0,3mg/l. Stosuję głównie nawozy gotowe."
Ale tak napisane w każdej aukcji a sprzedaje tego tysiącami więc ile w tym prawdy...
Dziś tak patrzyłem to muszę powiedzieć że Limnophila Sessiliflora i Nadwódka w miarę jeszcze rosną i jak je sadziłem to były 3 razy mniejsze. Natomiast reszta nic od posadzenia nie urosła tylko systematycznie marniała. Muszę poczytać i znaleźć związek na co te dwie rośliny nie mają dużego zapotrzebowania, to dowiem się czemu pozostałe nie rosną...
Ostatnio zmieniony 29 października 2017, 21:04 przez gerwazy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: Big daddy »

Sto litrów? Demineralizator? A po co?
Możesz mieszać wodę z kranówką.
Masz odpowiedź dlaczego rośliny marnieją.
Kupujesz pędzone roślinki które nie mają szans w Twojej wodzie i przy Twoim świetle i nawożeniu. Odpuść sobie, nie ten poziom
Znajdź akwarystę z okolicy, weź od niego rośliny które rosną w normalnych warunkach i będzie gitara.
Skąd jesteś?
Rogatkiem możemy się podzielić, niestety tyko tyle bo u nas raczej słono teraz się zrobiło.
Takie hodowle nastawione są na zarobek, szybki wzrost, pędzone na sterydach i utrzymają się tylko w takich warunkach. Albo je stworzysz(u Ciebie daleko do tego) albo zdobędziesz takie, które nie miały w życiu wszystkiego co najlepsze ;)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: tomek62 »

Witaj. Kupiłeś rośliny pędzone na co2, podrasowane nawozami, rosnące u właściciela przy świetle co najmniej 1W na litr (nie napisałaś tego ale na 99% tak jest) i dziwisz się, że takie są efekty. Ja polecałbym zakupić rośliny np. od znajomego, czy przez olx. Widzisz wtedy w jakich warunkach rosną i wiesz czy możesz zapewnić im podobne. U mnie w mieście też jest sklep gdzie sprzedają piękne rośliny które są w trzech akwariach. Nad nimi lampa sodowa 500W i dyskretnie schowana butla. Kiedyś nawiązałem rozmowę z starszym panem. Kiedyś był prezesem Zawierciańskiego koła akwarystycznego. Powiedział tyle. Jak nie masz bardzo dobrego oświetlenia i co2 w akwarium to nic ci z nich nie urośnie. Ale to tylko moje spostrzeżenia i pana l, który na akwarystyce włosy stracił.
Tomek
Awatar użytkownika
gerwazy
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 21 października 2017, 16:22
Płeć: On
Lokalizacja: Kościan

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: gerwazy »

Big daddy dziękuję za dobre chęci ale obawiam się że dziali nas 300 km. Już uzupełniam profil. Widzę że tam figuruję jako kobieta ;) Pewnie macie rację rośliny ostro pędzone dostały szoku. U mnie w mieście ciężko coś kupić na olx, najwyżej nurzaniec albo pisita ;)
Awatar użytkownika
gerwazy
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 21 października 2017, 16:22
Płeć: On
Lokalizacja: Kościan

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: gerwazy »

Witam
Minęły 2 tygodnie podzielę się spostrzeżeniami. Zmiękczyłem trochę wodę z 32-34 zszedłem do 26. Nadal twarda ale zawsze jakaś zmiana na plus. Całkowicie odstawiłem Macro + Micro. dozuje tylko potas oraz carbo. I jest zmiana. Duża zmiana na lepsze. Rośliny nie mają już żadnych dziur. Nadwódka ładnie się rozrosła ma duże soczyste liście i od dołu gdzie liście odpadały i dziurawiły rosną młode zdrowe listki. Sessiliflora rośnie jak szalona po 10 cm albo i więcej tygodniowo. Pięknie się krzewi na boki. Jedyne z czym nadal jest problem to małe roślinki nie chcą rosnąć w górę. Te duże rosną ładnie a małe, niskie stoją w miejscu. Przykładowo sessiliflora wypuściła ogromne ilości różnych odnóżek i nowych łodyg. Te małe odnóżki są pięknie zielone wyglądają na bardzo zdrowe ale coś nie rosną w górę. Nawet jeśli coś rosną to prawie niezauważalnie.
Oczywiście co miało zgnić to zgniło z pozostałych roślin. Na razie czekam na nową partię i zobaczę jak w tych warunkach wystartują nowe rośliny.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: Big daddy »

Dobrze słyszeć :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
globusIM
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 12 maja 2020, 22:19
Płeć: On

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: globusIM »

ja mam wywłócznika brazylijskiego i on nie chce rosnąć!!!!!!!!!! Nie daje mu nawozów ale jeśli nie będą rosły to chyba będę musiał. Nie wiem co mam robić (-_-)
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Roślinki nie chcą rosnąć

Post autor: tomek62 »

Opisz swoje akwarium. Litraż, podłoże, parametry wody, oświetlenie, filtracja, obsada. Wtedy coś poradzimy.
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie”