Raczek orange

Moderator: MarSz

Awatar użytkownika
sonik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 20 listopada 2012, 09:28
Płeć: Ona
Lokalizacja: Blachownia/Częstochowa/Bełchatów

Re: Raczek orange

Post autor: sonik »

MarSz pisze:Rzeczywiście fajne - mają ciekawą cechę (a może to tylko efekt na zdjęciu) - chodzi mi o to ci jest najbardziej widoczne na 4 od góry zdjęciu - taki kontrast między czerwonym pasem a resztą - ta reszta jest taka jasna w rzeczywistości czy to efekt z lampy błyskowej?

U mnie samice są z tym paskiem, natomiast samca mam całego pomarańczowego - równomiernie rozłożony na całym ciele. Ciekawe z czego te różnice wynikają - u Ciebie widzę jeszcze inne.

A co do parametrów - to bez problemu na takich odchowujesz młode?
Ja mam totalnie odbiegające od Twoich ale to raczej nie z wyboru - po prostu nie miałem gdzie samic wpuścić i są na parametrach:
pH 6,7
gH 6-8
kH 1-3
przewodność 250-280uS
temperatura 20 stopni
Zdjęcia owszem robiłam z lampą ale te pasy są naturalne takie właśnie niektóre posiadają w rzeczywistości. Nie wiem również od czego to zależy, niektóre są całe czerwone inne z pasem pomarańczy. Kupiłam parkę od jednego sprzedawcy około 1,5cm miały i przyszły prawie żółte a teraz widzę,że trochę już przypominają moje.
Szykując dla nich zbiornik , głównie sugerowałam się warunkami zawartymi na tej stronie http://www.akwaria.pl/raki/cambarellus_ ... rense.html oraz informacjami od użytkownika Cambarellus z forum "Stowarzyszenia miłośników krewetek"
Parametry jakie mogę teraz zmierzyć to tylko ph jak wcześniej pisałam , na razie nie widzę problemów z wylinką czy wzrostem.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Raczek orange

Post autor: MarSz »

Dzięki za odpowiedź.

Czytałem ten artykuł - parametry odnoszą się do warunków skąd pochodzą dzikie osobniki. Te które mamy w akwariach to już n-te pokolenie więc znacznie lepiej dostosowane. Pytałem bo zastanawiam się jak to wygląda w praktyce.
Moje pierwsze mode mają od 5 do 7mm ale trudno mi określić czy wszystkie przeżyły. Parametry mam znacznie odbiegające od zalecanych i jak na razie zarówno młode jak i stare przechodzą wylinki (choć na początku mojej przygody z nimi w sumie 3 mi padły ale to z innych przyczyn bardziej).
Teraz obie samice są odłożone do zbiorników ma ADA New i mają tam ekstremalnie miękką i kwaśna wodę i przeszły wylinkę bez problemu.
Tak czy inaczej będę musiał im zrobić nowy zbiornik jak już do tego w którym są teraz przyjdą do mnie Taiwany a wtedy postaram dotrę o nieco mniej drastyczne parametry.

Tak na prawdę to wszystko się okaże jak zobaczę ile młodych mi dotrwa do dorosłych rozmiarów.

A co do koloru o który pytałem to nie chodziło mi tak o czerwony pasek tylko o top co pod nim.
I moich samic pasek jest jak i Twoich ciemno pomarańczowy a tło pod nim jasny pomarańcz.
Na wskazanym przeze mnie zdjęciu u Ciebie to wygląda jakby było szare - co mi się bardzo podoba i zastanawiałem się czy na żywo też tak to wygląda czy top tylko wynik zdjęcia zrobionego tak a nie inaczej.
Jeśli to jednak tak wygląda to mogłabyś spróbować utrwalić ta cechę i może byś uzyskała rączki dwukolorowe.

Jeśli nie chce Ci się bawić w takie eksperymenty top ja bym chętnie spróbował i odkupił od Ciebie kiedyś jakąś samicę w tym wzorze ale to dopiero jak nabiorę trochę wprawy z tymi raczkami.
Awatar użytkownika
sonik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 20 listopada 2012, 09:28
Płeć: Ona
Lokalizacja: Blachownia/Częstochowa/Bełchatów

Re: Raczek orange

Post autor: sonik »

Teraz widzę tą szarość :lol: ale mówiąc szczerze wcześniej nie zwróciłam na to uwagi i nie wiem czy to lampa czy natura.
I co najważniejsze nie wiem, który to był raczek :lol:
Bynajmniej będę to obserwować , na razie nie mam dobrego światła by to zauważyć, jedynie 2 lampy 11w oświetlają :-(

Ale bądźmy dobrej myśli :-) będę patrzeć uważnie ;-)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Raczek orange

Post autor: MarSz »

No właśnie - to jak już wiesz o co mi chodzi to zwróć uwagę. Innym niewiele do tego brakuje ale są tam bardziej pomarańczowe a ten jest bsrdziej szary. Może to jednak tylko kwestia zdjęcia bo jak patrzeć na te fotki na których jest ich więcej to wygasają wszystkie podobnie.
Ale może coś w tym jest.
Czasem tak bywa, że coś co w pierwszej chwili może wyglądać jak jakąś niekorzystna cecha lub mutacja może dać ostatecznie ciekawe efekty - choćby dlatego, że inne pod standardu. Tak między innymi powstały krewetki rili (choć akurat kwestia ich urody jest dyskusyjna).
Awatar użytkownika
sonik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 20 listopada 2012, 09:28
Płeć: Ona
Lokalizacja: Blachownia/Częstochowa/Bełchatów

Re: Raczek orange

Post autor: sonik »

Dla lubiących czytać podaję 2 ciekawe linki o CPO

http://www.garnelenzucht.de/patzcuarensis.htm
http://www.cambarellus.com/Zwergflusskr ... orange.htm

p.s. można użyć tłumacza :-)
Awatar użytkownika
Myszon
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 10:37
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Raczek orange

Post autor: Myszon »

Jak miło znaleźć taki temat na forum :)

Sonik piękne sztuki i popieram przedmówców, gdy będę miał gdzie to stawiam 112l jak dobrze pójdzie dla CPO + krewetki - zgłoszę się po takie sztuki z przyjemnością :)
Wystawa Akwarystyczna -> http://www.zoo-gielda.czest.pl" onclick="window.open(this.href);return false; lub http://www.akwarystyka.czest.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.CZESTOCHOWA.czest.cz" onclick="window.open(this.href);return false; Moje Miasto! Nasze Miasto!
Awatar użytkownika
sonik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 20 listopada 2012, 09:28
Płeć: Ona
Lokalizacja: Blachownia/Częstochowa/Bełchatów

Re: Raczek orange

Post autor: sonik »

Bardzo chętnie się podzielę, tylko trzeba troszkę poczekać by urosły :-)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Raczek orange

Post autor: MarSz »

Pora na małą aktualizację.
Jak na razie chyba wszystkie wyklute z jajek od dwóch samic młode raczki sobie rosną. Największe mają ok 12-14mm, najmniejsze (wykluły się tydzień później z drugiej samicy) 7-8mm.
Oto zdjęcie jednego z nich:
Obrazek

Jak widzę sporo młodych odziedziczyło urodę po ich ojcu co mnie jak na razie bardzo cieszy (piszę "jak na razie" bo nie wiem jak przebiega proces wybarwiania się tych raczków ale widać niektóre z paskami na odwłoku a niektóre bez o jednolitym pokryciu kolorem jasno pomarańczowym).

A tutaj kilka dodatkowych fotek rodziców - zrobionych lepszym niż do tej pory sprzętem więc pokazującym nieco lepiej ubarwienie raczków. Druga samica wydaje się nieco jaśniejsza ale była przed wylinką. Teraz jest już po i wygląda jak ta na gąbce.

Pierwsza z samic:
Obrazek

Druga samica:
Obrazek

Obrazek

I samiec:
Obrazek

Obrazek


Poza tym obie samice noszą znów jajka więc samiec nie próżnował ;-)
Jak tak dalej pójdzie to będę musiał im wygospodarować osobny zbiornik bo na razie są na doczepkę w zbiorniku przeznaczonym na hybrydy CR/Taiwan Bee (te z kolei na razie są z taiwanami więc ogólny galimatias).
W każdym razie parametry mają totalnie niezgodne z zalecanymi dla raczków CPO.
Jeśli wierzyć informacjom podawanym w internecie co do wymagań tego raczka, to moje już dawno powinny być martwe bo woda jest dla nich za miękka i za kwaśna. Na szczęście moje raczki o tym nie wiedzą bo nie mają dostępu do tych informacji i chyba tylko dla tego jeszcze żyją ;-)
Awatar użytkownika
sonik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 20 listopada 2012, 09:28
Płeć: Ona
Lokalizacja: Blachownia/Częstochowa/Bełchatów

Re: Raczek orange

Post autor: sonik »

Awatar użytkownika
luksus
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 listopada 2012, 21:07
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Raczek orange

Post autor: luksus »

MarSz mam do ciebie pytanie można od ciebie nabyć kilka sztuk tych raczków?
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Raczek orange

Post autor: Big daddy »

A ja mam pytanie odnośnie parametrów wody troszkę pogrzebałem w neci i większość artukuło podaje parametryu z jeziora w ktorym raczki bytują. Wiadomo jednak że te które będę miał są już nie wiadomo którym pokoleniem odchowanym w niewoli. Na jakich parametrach prowadzicie swoje chodowle?
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Raczek orange

Post autor: MarSz »

Jak już pisałem wcześniej - dopóki Twoje raczki nie będą miały dostępu do tych danych to będzie dobrze ;-)

A tak na poważnie to też już gdzieś wspominałem - obecnie moje dorosłe raczki są w zbiorniku na Adzie Amazoni i mają tam pH 5,5, gh ok 6, kh ok 1-2 temp ok 21-22 stopnie.
Powinny już nie żyć.
Zaczęły nosić nawet jajka ale niestety zrzuciły - widać cudów nie ma - jednak za miękko i za kwaśno.
Ale obie samice wcześniej donosiły jajka na parametrach gh 6, kh 2, pH 6,5 i wszystkie młode obecnie rosną w tych zbiornikach na takich parametrach - rosną jak na drożdżach.

Po prostu nie mam teraz gdzie tych dorosłych przełożyć (nie chcę dawać z powrotem do młodych bo nie wiem jak to się skończy) i nie liczę na kolejne jajka zanim nie wygospodaruję im osobnego zbiornika lub nie pozbędę się wszystkich młodych. Ale widać że poza tym, że zrzuciły jajka nic im nie dolega - systematycznie widzę wylinki, przyjmują pokarmy, są ładnie wybarwione. Kto wie może jeszcze raz zajajczą wtedy zobaczymy czy też zrzucą.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Raczek orange

Post autor: Big daddy »

Widać moje porzednie 5 raczków miało dostęp do tych danych ;) Dlatego teraz tak dopytuje bo nie zniose następnej porażki choć nie ukrywam że w ogólnym były i celem były rośliny nie raczki teraz będzie inaczej :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Raczek orange

Post autor: MarSz »

Boomer ma ode mnie 12 ręcznie iz tego co mi wiadomo tylko jeden miał jakieś problemy z aklimatyzacja ale chyba ostatecznie wyszedł z tego (w każdym razie nic mi Boomer potem nie mówił).
Może i on się wypowie jakie on ma teraz dla nich parametry to zawsze będzie jakaś dodatkowa informacja.
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: Raczek orange

Post autor: MarSz »

UWAGA - Osoby niepełnoletnie prosimy o opuszczenie strony - będzie nieprzyzwoita treść.

Dziś niespodziewanie włączyłem światło w akwarium z trójką dorosłych raczków a tam moim oczom ukazały się takie bezwstydne sceny:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na trzecim zdjęciu to już widać, że albo się poddała z rezygnacją albo tak się jej podoba że aż ręce (szczypce) wyciąga do góry - a u niego ten błysk w oku ;-)

(Sorry za pikantny komentarz ale nie mogłem się powstrzymać).

A pomyślałem sobie - ciekawe kiedy się za drugą samicę zabierze i zacząłem jej szukać po zbiorniku a tutaj taka niespodzianka:
Obrazek

Widać, że ona już jest po zalotach.
Jednym słowem samiec obrotny :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Raki”