50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
karoleksojka
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 listopada 2017, 15:22
Płeć: On

50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: karoleksojka »

Oto moje akwa. Mam je jakieś 1.5 roku. Ogólnie to mam 13 lat. Ten jest moim 1 zbiornikiem. Pomóżcie dobrać mi rośliny do niego. Myślałem nad rotala colorata, rotala walichii, ludiwigia sp red oraz alternanthera mini sp red. Ale nie wiem czy moje naświetlanie podoła.
IMG_20171113_085819.jpg
IMG_20171113_085819.jpg (93.79 KiB) Przejrzano 9741 razy
IMG_20171113_085834.jpg
IMG_20171113_085834.jpg (59.22 KiB) Przejrzano 9741 razy
IMG_20171113_085846.jpg
IMG_20171113_085846.jpg (77.66 KiB) Przejrzano 9741 razy
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
karoleksojka
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 listopada 2017, 15:22
Płeć: On

Re: RE: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: karoleksojka »

karoleksojka pisze:Oto moje akwa. Mam je jakieś 1.5 roku. Ogólnie to mam 13 lat. Ten jest moim 1 zbiornikiem. Pomóżcie dobrać mi rośliny do niego. Myślałem nad rotala colorata, rotala walichii, ludiwigia sp red oraz alternanthera mini sp red. Ale nie wiem czy moje naświetlanie podoła.
IMG_20171113_085846.jpg
IMG_20171113_085834.jpg
IMG_20171113_085819.jpg
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201711 ... 5ad5e9.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201711 ... 842458.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201711 ... bfedd1.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201711 ... 82be12.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201711 ... dabc9e.jpg[/img][img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171113/3657ace8190fee671e5369a50025ed7f.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201711 ... 9987f2.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201711 ... 27edbc.jpg[/img]

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
A i zapomniałem obsada : około 20 gupoli, 6 danio czerwonych, 2 mieczyki (samce) ale bedzie parka tylko dokupie i tacie dam 1 samca. Wracając 3 kiryski, kosiarka. Rośliny : 1 niezidentyfikowana przeze mnie. Jeżeli czegoś nie napisałem to pisać ;)

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: sibelius »

Na początek - przy robieniu zdjęć wyłącz napowietrzanie, bo aparat nie łapie ostrości.

Po drugie, rośliny, które wymieniłeś nijak ci się przy obecnym świetle nie utrzymają. Podłoże masz też jałowe, nie podajesz dwutlenku węgla. Jeśli jakimś cudem będą rosły, to nie będą wyglądały jak na zdjęciach w internecie, a liście będą zielone. Wiem, miałem i tak było. Jeśli już, to bez CO2 i nawożenia wody, na samych pałeczkach do podłoża mam różowiejącą rotalę rotundifolię.
Z roślin, które będą rosły, będą napowietrzały wodę i pochłaniały, co zrobią ryby, proponowałbym rogatka, pistię, anubiasy, pelię, mikrozoria, nurzańca, jakieś mchy (kryptokoryny już masz). Rosną bez nawożenia i przy słabym świetle. A im więcej roślin, tym mniej problemów.

Po trzecie: piszesz, że akwarium ma półtora roku, a wygląda na świeżo założone. Czy przez czyszczenie masz na myśli wymianę całej wody i gotowanie żwiru? Obym się mylił.

Po trzecie: za duże masz ryby na tak małe akwarium, konkretnie chodzi mi o mieczyki i kosiarkę - to nie był dobry wybór. Gupiki i kirysy wystarczyłyby w zupełności.
Awatar użytkownika
karoleksojka
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 listopada 2017, 15:22
Płeć: On

Re: RE: Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: karoleksojka »

sibelius pisze:Na początek - przy robieniu zdjęć wyłącz napowietrzanie, bo aparat nie łapie ostrości.

Po drugie, rośliny, które wymieniłeś nijak ci się przy obecnym świetle nie utrzymają. Podłoże masz też jałowe, nie podajesz dwutlenku węgla. Jeśli jakimś cudem będą rosły, to nie będą wyglądały jak na zdjęciach w internecie, a liście będą zielone. Wiem, miałem i tak było. Jeśli już, to bez CO2 i nawożenia wody, na samych pałeczkach do podłoża mam różowiejącą rotalę rotundifolię.
Z roślin, które będą rosły, będą napowietrzały wodę i pochłaniały, co zrobią ryby, proponowałbym rogatka, pistię, anubiasy, pelię, mikrozoria, nurzańca, jakieś mchy (kryptokoryny już masz). Rosną bez nawożenia i przy słabym świetle. A im więcej roślin, tym mniej problemów.

Po trzecie: piszesz, że akwarium ma półtora roku, a wygląda na świeżo założone. Czy przez czyszczenie masz na myśli wymianę całej wody i gotowanie żwiru? Obym się mylił.

Po trzecie: za duże masz ryby na tak małe akwarium, konkretnie chodzi mi o mieczyki i kosiarkę - to nie był dobry wybór. Gupiki i kirysy wystarczyłyby w zupełności.
Akwarium czyszcze tak : wymieniam max pół wody, wyciągam kamienie, czyszcze muł z pod nich, czyszcze same kamienie, wsadzam z powrotem, czyszcze filtr, daje soli akwsrystycznej i tyle. Nigdy Żwirku nie gotowałem, całej wody też nie podmieniam. Za niedługo (myślę, że na święta ) wymieniam akwa na jakieś +/- 100l. Wtedy mieczyki już będą ok.

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
karoleksojka
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 listopada 2017, 15:22
Płeć: On

Re: RE: Re: RE: Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: karoleksojka »

karoleksojka pisze:
sibelius pisze:Na początek - przy robieniu zdjęć wyłącz napowietrzanie, bo aparat nie łapie ostrości.

Po drugie, rośliny, które wymieniłeś nijak ci się przy obecnym świetle nie utrzymają. Podłoże masz też jałowe, nie podajesz dwutlenku węgla. Jeśli jakimś cudem będą rosły, to nie będą wyglądały jak na zdjęciach w internecie, a liście będą zielone. Wiem, miałem i tak było. Jeśli już, to bez CO2 i nawożenia wody, na samych pałeczkach do podłoża mam różowiejącą rotalę rotundifolię.
Z roślin, które będą rosły, będą napowietrzały wodę i pochłaniały, co zrobią ryby, proponowałbym rogatka, pistię, anubiasy, pelię, mikrozoria, nurzańca, jakieś mchy (kryptokoryny już masz). Rosną bez nawożenia i przy słabym świetle. A im więcej roślin, tym mniej problemów.

Po trzecie: piszesz, że akwarium ma półtora roku, a wygląda na świeżo założone. Czy przez czyszczenie masz na myśli wymianę całej wody i gotowanie żwiru? Obym się mylił.

Po trzecie: za duże masz ryby na tak małe akwarium, konkretnie chodzi mi o mieczyki i kosiarkę - to nie był dobry wybór. Gupiki i kirysy wystarczyłyby w zupełności.
Akwarium czyszcze tak : wymieniam max pół wody, wyciągam kamienie, czyszcze muł z pod nich, czyszcze same kamienie, wsadzam z powrotem, czyszcze filtr, daje soli akwsrystycznej i tyle. Nigdy Żwirku nie gotowałem, całej wody też nie podmieniam. Za niedługo (myślę, że na święta ) wymieniam akwa na jakieś +/- 100l. Wtedy mieczyki już będą ok.

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
A co miałbym zrobić aby te roślinki mi się utrzymywały?

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: Big daddy »

Zacząć od czytania żeby wszystko miało ręce i nogi. Teraz nie ma :)
Zbiornik oldschool :) w twoim wieku też takie miałem tylko to było sto lat temu :)
Poczytaj o cyklu azotowym i bakteriach nitryfikacyjnych.
Akwarium nie utrzymuje się w ten sposób w jaki to robisz.
Na początek daj sobie spokój z trudnymi roślinami, to są koszty, spore koszty. Podłoże, światło, nawozy, testy nie jest to prosta sprawa.
Ogarnij sobie to co masz, daj jakieś podłoże, które będzie się nadawać i rośliny które wymienił Paweł, spokojnie można odzyskać piękne efekty małym nakładem sił i środków.

Wysłane z galaktyki S6
I
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: RE: Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: sibelius »

karoleksojka pisze:Akwarium czyszcze tak : wymieniam max pół wody, wyciągam kamienie, czyszcze muł z pod nich, czyszcze same kamienie, wsadzam z powrotem, czyszcze filtr, daje soli akwsrystycznej i tyle. Nigdy Żwirku nie gotowałem, całej wody też nie podmieniam. Za niedługo (myślę, że na święta ) wymieniam akwa na jakieś +/- 100l. Wtedy mieczyki już będą ok.
No to robisz źle. Mając jałowy żwir w akwarium i co jakiś czas go płucząc z nieczystości, pozbawiasz roślinę i bakterie nitryfikacyjne pożywienia. Żwir się odmula - zbiera syfy z wierzchu, a co wpadnie głębiej, ma się rozłożyć, żeby rośliny poprzez korzenie miały co jeść. Najładniejsze kryptokoryny miałem właśnie na słabo odmulanym bazalcie.
Wodę podmienia się w mniejszej ilości ale często - 10 - 30%, w zależności od ilości ryb, co tydzień, dwa.
Filtr myje się rzadko w całości, przy podmianie w Twoim przypadku wystarczy wypłukać gąbkę tego Turbo w wodzie spuszczonej z akwarium. Resztę filtra - rurki, koszyki, wirnik - raz na kilka miesięcy, podobnie z płukaniem ceramiki. Filtr oczywiście pracuje 24 h na dobę. A jeśli jego wylot skierujesz do góry tak, aby poruszał taflą wody, to możesz odłączyć część napowietrzającą. Oprócz tego, że będzie przejrzyściej, w pokoju z akwarium zrobi się o wiele ciszej.

Co do roślin, to zacznij od najprostszych. Jeżeli one będą słabo rosły, to nie ma sensu kupować bardziej wymagających.
Napisz też coś więcej o akwarium. Jakie parametry chemiczne ma woda: twardość, odczyn pH, temperaturę.

Pooglądaj nasze akwaria, poczytaj od pierwszych postów nawet, jak zdjęcia poznikały, dowiesz się dużo ciekawych rzeczy i zobaczysz, co komu pod czym rośnie.

I na koniec: nie pisz posta pod postem, edytuj poprzedni, jak chcesz coś dodać. I nie cytuj tyle, przewinąć stronę w górę każdy potrafi.
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: tomek62 »

Witaj. Posłuchaj, a jak nie wierzysz poczytaj to lub inne forum. Myślisz o akwarium roślinnym. Może akwarium na bazie ziemi ogrodowej? Trochę błędów na początku, ale się nie zniechęcaj do akwarystyki. Jak by co to pytaj. Z chęcią ci pomożemy.
Tomek
Awatar użytkownika
karoleksojka
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 listopada 2017, 15:22
Płeć: On

Re: RE: Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: karoleksojka »

tomek62 pisze:Witaj. Posłuchaj, a jak nie wierzysz poczytaj to lub inne forum. Myślisz o akwarium roślinnym. Może akwarium na bazie ziemi ogrodowej? Trochę błędów na początku, ale się nie zniechęcaj do akwarystyki. Jak by co to pytaj. Z chęcią ci pomożemy.
Na ziemi ogrodowej? Ciekawy pomysł... pomyśle nad tym, nigdy o tym nie myślałem.

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
karoleksojka
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 listopada 2017, 15:22
Płeć: On

Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: karoleksojka »

Stwierdziłem, że zrobię eksperyment. Kupie kilka tych rotali, 2 ludwigie i 2 alternanthery. Kupie kilka nawozów sztuka, każdy w starczy mi na 2mies. I kupie kilka kulek do podłoża. Tylko jakie nawozy wybrać? Jakie faktycznie mi się przydadzą, żeby nie kupić czegoś co się zupełnie nie przyda. Mam do wyboru takie : makroelementy, żelazo, fosfor, co2, azot, potas i nawóz ogólny no i te kulki do podłoża.

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: florida_blue »

To jeszcze kup sobie troszkę drobniejszy żwirek, taki ok 2-3 mm średnicy i nasyp tyle, żeby było jakieś 4 cm podłoża, te kulki głęboko na dno w miejscach gdzie będą rośliny. Wyjdzie jakieś 5 opakowań. No i zapomnij o wyciaganiu tego żwiru przy czyszczeniu :) co do nawozów to potas I węgiel na początek i ewentualnie taki "ogólny / podstawowy" może jakimś cudem uda Ci się uniknąć wysypu glonów :)
I mimo wszystko dodałbym trochę jakiegoś rogatka, żeby ewentualne "nadmiary" szybciutko pochłaniał.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
karoleksojka
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 listopada 2017, 15:22
Płeć: On

Re: RE: Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: karoleksojka »

florida_blue pisze:To jeszcze kup sobie troszkę drobniejszy żwirek, taki ok 2-3 mm średnicy i nasyp tyle, żeby było jakieś 4 cm podłoża, te kulki głęboko na dno w miejscach gdzie będą rośliny. Wyjdzie jakieś 5 opakowań. No i zapomnij o wyciaganiu tego żwiru przy czyszczeniu :) co do nawozów to potas I węgiel na początek i ewentualnie taki "ogólny / podstawowy" może jakimś cudem uda Ci się uniknąć wysypu glonów :)
I mimo wszystko dodałbym trochę jakiegoś rogatka, żeby ewentualne "nadmiary" szybciutko pochłaniał.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Ok dzięki

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: Big daddy »

Testuj próbuj i się nie zrażaj. Podłoże musisz wymienić.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
karoleksojka
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 11 listopada 2017, 15:22
Płeć: On

Re: RE: Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: karoleksojka »

Big daddy pisze:Testuj próbuj i się nie zrażaj. Podłoże musisz wymienić.
Na jakie? Żwir rzeczny czy piasek kwarcowy? Ten żwirek ma średnicę 1-3mm a ten piasek 0,1 - 0,4 i 2 ma 0,4 - 1,2.

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: 50l profilowane moje malutkie 1 akwarium ;)

Post autor: Big daddy »

Podatek również może stwarzać trudności dla roślin. Najlepiej żwirek który podałeś. Taka granulacja będzie ok.

Wysłane z galaktyki S6
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria zbiorników słodkowodnych”