Moja 30l kostka

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Patryk
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 19:25
Płeć: On

Moja 30l kostka

Post autor: Patryk »

Cześć 3 tygodnie temu dostałem 30 litrową kostkę (tą od Aquaela)

W akwarium znajduje się:
-7 nenów Innesa
-czerwony Bojownik
-1 małż (dzisiaj ją kupiłem)

W przyszłości dojdzie 6 krewetek Red Crystal
Oraz Otoski

W akwarium mam takie rośliny:
-Anubias (niewiem jaki gatunek)
-mały trawnik z Gałęzatki
-2 Moczarki
-3 małe Mikrantemum Okrągłolistne
Zamierzam kupić jeszcze trawnik z Monte Carlo
i jakiś mech
W akwarium znajduje się też kokos, kawałek, drewna z Gałęzatkami i 3 rurki z Gałęzatkami

Poproszę o porady, to znaczy czym nawozić i jak, czy coś zmienić ...
Pozdrawiam
Załączniki
20171228_194922.jpg
20171228_194958.jpg
20171228_195001.jpg
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Moja 30l kostka

Post autor: florida_blue »

Fajny ciemny piasek, skąd taki masz?

Anubiasa sobie wyjmij z podłoża, przyczep do korzenia, bo Ci zgnije i dolej troszkę wody , filtr ma być zanurzony.

Strasznie razi ten termometr tak z przodu, może przesuń go na boczną ścianę :)

Bojownik śliczny czerwoniutki, daj mu jakaś roslinke u góry będzie się lepiej czuł :) mało masz skrytek dla krewetek i przy takiej obsadzie raczej marne szanse, że będą się mnożyć :)

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Patryk
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 19:25
Płeć: On

Re: Moja 30l kostka

Post autor: Patryk »

Dzięki.Jakie mogę dać kryjówki dla kreweci?
Korzeń postaram się kupić.
A piasek to niewiem jaki, ogólnie to akwarium dostałem jako prezent na gwiazdkę podłoże kupili rodzice i nie znają nazwy.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Moja 30l kostka

Post autor: Big daddy »

Super prezent :)
Przydało by się trochę więcej roślin, np jakiś mech(będzie też jako kryjówka) zamiast tej galezatki, ona nie porosnie tej "deski" trzyma się raczej w kulkach.
Widzę że rozsądnie planujesz obsade, nie wiem tylko czy crystale na początek będziesz w stanie utrzymać, może lepsze jakieś redki albo coś takiego.
Obserwuj forum, na pewno trafił się jakaś okazja na rośliny. O nawożeniu na razie nie ma co myśleć bo może to tyko zaszkodzić. Kibicuje, zobaczymy co z tego wyrośnie.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Patryk
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 19:25
Płeć: On

Re: Moja 30l kostka

Post autor: Patryk »

Mógłbyś mi doradzić jakie rośliny kupić, narazie w planach ma być trawniczek z Monte Carlo i właśnie mech.
Awatar użytkownika
Patryk
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 19:25
Płeć: On

Re: Moja 30l kostka

Post autor: Patryk »

15145580222991154207786.jpg
Anubias jest już zasadzony na małym korzonku.
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Moja 30l kostka

Post autor: florida_blue »

To monte Carlo może być troszeczkę trudne do utrzymania, ale próbuj, może akurat Ci się uda, urocza roslinka. Lilaeopsis w miarę dobrze rośnie w takich warunkach jak masz. Może udałoby ci się dostać też marsilea hirsuta

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Patryk
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 19:25
Płeć: On

Re: Moja 30l kostka

Post autor: Patryk »

Mam taki mały problem ph w moim akwarium wynosi 7.1 i chciałbym je trochę obniżyć wie ktoś jak to zrobić, czytałem o obniżani szyszkami olchy i liśćmi ketapangu, który według was jest najłatwiejszy.
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Moja 30l kostka

Post autor: tomek62 »

Prezent puerwsza klasa. Szkoda, że żona nie pomyślała dla mnie o jakiejś 450. Ale może za rok. Rozumiem,że jest to twoje pierwsze akwa. Celujesz kolego w trawnik. Fajnie. Tylko potrzebna by ci była jeszcze jedna lampa plant. A to już poważniejszy zakup. Szkoda ładować kase jak nie złapało się bakcyla. Spróbuj z tym trawnikiem, ale sukcesu nie wróżę. Tak jak pisałem dodatkowa lampka plant plus bimbrownia. Ale to tylko moje zdanie.
Tomek
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Moja 30l kostka

Post autor: sibelius »

Hej.

Moje rady będą się pokrywać częściowo z poprzednimi.

1. Więcej roślin. Duuuuużo więcej, bo ryb, jak na takie małe akwarium, masz sporo i proponuję więcej nie. Roślin dlatego, że nie będzie problemów z glonami, a przynajmniej nie takie, jakie teraz mogą Cię czekać. Nadmiary możesz odprzedać lub wymienić. Pooglądaj, jak nasze małe akwaria wyglądają, ile w nich jest roślin a ile ryb i zobaczysz, dlaczego. Łatwe rośliny to : anubiasy(do zaszczepienia) - małe odmiany - nana i petite, a czemu małe, zerknij do Galerii, zobaczysz, jak rośliny o dużych liściach w małych akwariach zmniejszają je optycznie, microzoria(do zaszczepienia np na korzeń), mchy wszelakie( do zaszczepienia), nurzańce, bacopy, ludwigie, kryptokoryny, rogatek - te do posadzenia w podłożu i pływające - pistia, limnobium, salwinia. Do podłoża możesz dać, przed posadzeniem roślin, kulki gliniano-torfowe albo pałeczki nawozowe, bo podłoże jak mniemam, masz jałowe. Jeśli woda ciepła, to z moczarką szybko się pożegnasz, bo się rozpuści. Podobnie jak część nowych roślin lub ich liści po posadzeniu, dlatego trzeba więcej niż się wydaje.
Trawnik na sam początek proponuję darować sobie, zobaczysz, jak reszta będzie rosła i czy będzie sens lub potrzeba.

2. Aranżacja.
Wbrew Bigowi powiem, że ta decha z gałęzatkami wygląda fajnie i jej bym nie ruszał i nic na nią nie dodawał. Tylko za nią coś posadzić wysokiego. Kryjówka z kokosa niepotrzebna, bo jak będzie więcej roślin i gęsto, to tam się ryby będą chować. Ale możesz do niej przywiązać mech, anubiasa, mikrozorium i ładnie zarośnie. Ale to moje osobiste odczucie, po prostu tandetnie mi wygląda, jak ceramiczny zamek albo "pierdzący nurek". Może zamiast niej jakiś korzeń? Kamień? Kokosa można też potłuc na kawałki, obwiązać mchem i z takich "puzzli" ułożyć coś a'la trawnik.

2. Dalsza obsada - darowałbym sobie otosy. Bo ryb za dużo, a ich zdolności w pożeraniu glonów uważam za przereklamowane. Musiałbyś ich dać ze 20, żeby było coś widać. Lepiej wpuścić ślimaki, np zatoczki idąc po taniości, lub JEDNEGO helmeta. Jednego, bo jak będzie więcej, złożą jajka, z których nic się nie wykluje, a zdrapać je z szyby, korzenia czy filtra można tylko żyletką lub innym ostrym. W każdym razie więcej glonów pochłoną od otosów.
Krewetki przy bojowniku to zły pomysł. Może polować, będzie młode zjadał, a jak nie on, to świeżo wyklute neony zjedzą. Jeżeli już koniecznie, to kupić dorosłe i duże: red cherry, yellow, blue, orange. Krystale nie, bo potrzebują specyficznej wody i zwyczajnie nie pożyją długo.

Na koniec: dolej wody powyżej loga, bo mało. Wypnij część z wężykiem od bąbelków a akwarium będzie cichsze i woda nie będzie pryskać poza, załóż łopatkę zamiast. Wywinduj filtr wyżej i ustaw tak, żeby wypływająca woda robiła delikatne fale - będzie napowietrzanie (łopata skierowana do góry).

Na razie tyle. Wklejaj zdjęcia, pytaj, doradzimy.

Edit:

Ketapang czy olcha obniży ph, ale nieznacznie. Poza tym woda będzie miała kolor herbaciany. Podobnie filtrowanie wody do podmian przez torf. Możesz spróbować preparatów zakwaszających - są do nabycia w zoologicznych, będzie prościej, ale takiego nigdy nie stosowałem.
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Moja 30l kostka

Post autor: florida_blue »

Ale szyszeczki olchy ładnie wyglądają w akwarium :) tylko dajemy ich niedużo, możesz zacząć od 2 szt i co tydzień dodawać po jednej :) tylko rzeczywiście zrobi ci się herbatka :)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Patryk
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 19:25
Płeć: On

Re: Moja 30l kostka

Post autor: Patryk »

Poprostu się wrzuca czy robi jakiś wywar?
Awatar użytkownika
florida_blue
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 1280
Rejestracja: 03 grudnia 2012, 08:51
Płeć: Ona

Re: Moja 30l kostka

Post autor: florida_blue »

Ja wrzucam suche bo mi się podobają i łatwiej mi "dawkować" niż bawić się w wywary

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Patryk
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 19:25
Płeć: On

Re: Moja 30l kostka

Post autor: Patryk »

Dobra spróbuje poszukać jakieś olchy.
Awatar użytkownika
Patryk
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 grudnia 2017, 19:25
Płeć: On

Re: Moja 30l kostka

Post autor: Patryk »

Aha i co jaki czas je wymieniasz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria”