Kostka 20l

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Kostka 20l

Post autor: blackdeadangel »

Witam, wszystkich po bardzo długiej mojej nieobecności. Niestety musiałem rozstać się z akwarystyką na kilka dłuższych chwil. Teraz chciałbym powrócić do mojego kochanego hobby chociaż w małym stopniu i mam kilka pytań.
1. Czy takie oświetlenie jak jest w tym akwarium wystarczy na małego henia? http://allegro.pl/zestaw-krewetkarium-s ... 62457.html
2. Jakie podłoże dać aby rosły rośliny bardziej wymagające, ponieważ nie wiem a wcześniej miałem baniak na ziemii.
3. Jakie rośliny dadzą radę w takim baniaczku i przy takim oświetleniu?
Pozdrawiam BDA
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Kostka 20l

Post autor: Graff »

Witaj,
Miło , że po przerwie wracasz do hobby i na nasze forum z!
Jeśli chodzi o pierwsze pytanie - lampka ledowa LEDDY SMART PLANT , która jest w tym zestawie ma 6W , powinna ona dawać temperaturę barwową 8000 - 8500 K i jeśli ją porównać do świetlówek tradycyjnych liniowych ma mieć wydajność 15W.Wiec wychodzi jakby nie patrzył 0,5 W/l . Jeśli odejmiemy podłoże , korzeń lub głazy ,które jak mniemam tam będą to może się nawet podnieść do 0,6W/l.Więc też mały heniek spokojnie powinien dać radę.Piszę o kostce z linka bo to jest 30l a Ty w tytule podajesz 20l...
Skoro miałeś zbiorniki na ziemi to wiesz jak się ona zachowuje i spokojnie też możesz i taką kosteczkę prowadzić na ziemi.Oczywiście jeśli chcesz coś bardzie wymagającego w niej trzymać to ziemię sobie użyźnij kulkami nawozowymi np JBL , pałeczkami np Easy Life, i do tego mała ilość żwirku niskiej granulacji na górę i będzie hulało.Możesz też dać gotowe podłoża pod krewetki z linii Benibachi. Możesz też oczywiście ADĘ, tu już każdy musi sam zdecydować w jakim kierunki chce iść i co w tej kosteczce trzymać.Moim zdaniem rośliny powinny dawać spokojnie radę od trawnikowatych zaczynając.

Pozdrawiam
Piotr
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Kostka 20l

Post autor: sibelius »

Jedna taka lampka w 30l to będzie mało, u siostry rotala rotundifolia się nie chciała wybarwić i rosła słabiutko, a co dopiero heniek. Ale jakby dołożyć drugą, to myślę, że dałby radę.
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Kostka 20l

Post autor: Graff »

Pytanie czy do 20L czy do 30L ?
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Kostka 20l

Post autor: blackdeadangel »

Myslalem o kostce 20l ale teraz sie zastanawiam nad ta 30l. A mozecie polecic jakies dobre podloze aktywne pod arsliny, bo wlasnie to ma byc roslinniak:-)
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Kostka 20l

Post autor: Graff »

Dobrze ,że Paweł miał styczność i organoleptycznie stwierdził i zobaczył ,że jednak przy 30 L to za mało światła będzie na coś ambitniejszego.
Jak widać same wyliczenia nie wystarczają.
Co do podłoża....ja już poleciłem - Benibachi. Dobrze rosną rośliny i do tego dobrze czuja się krewetki.
Może jeszcze ktoś coś innego poleci.
Path of the Dark Side...
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Kostka 20l

Post autor: tomek62 »

Zgadzam się z Pawłem. Jedna lampka to stanowczo za mało. Widzałem śliczne trawnikowe kosteczki na dwóch lampach sunny i plant. A jakbyś jeszcze podał co2, to dopiero bajka.
Tomek
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Kostka 20l

Post autor: blackdeadangel »

Narazie zastanawiam sie nad wszystkim i rzeczywiscie dwie lampki beda potrzebne. Co do CO2 to dam sobie spokoj, poniewaz fundusze narazie tez mam ograniczone, wiec jezeli juz cos to bimbrownia lub wegiel w plynie. Zastanawiam sie nad roslinami i aranzacja, bo chce miec wszystko zaplanowane i dopiero kupione, aby udalo mi sie zrobic bezproblemowy start. Powiedzcie mi czy gotowe nawozy to bedzie dobre rozwiazanie? I jeszcze jezt problem obsady. Moze pomozecie?

P.S. Teraz znalazlem przypadkiem ze teraz sa dyfuzory co2 z butla cisnieniowa. Zda to egzamin?
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Kostka 20l

Post autor: Big daddy »

Czy gotowe nawozy? To bitwę kursy proste pytanie, zależy jaką masz wodę, może inaczej na jakiej wodzie będziesz prowadził akwa. Ja np nie bardzo mogłem stosować ponieważ wysoki azot w wodzie to uniemozliwiał.
Nie bardzo wiem o jakie butlę Ci chodzi.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Kostka 20l

Post autor: blackdeadangel »

Trzeba bedzie robic testy ewentualnie woda z biedronki xD A co do butli to jest co2 w sprayu. Zda to egzamin?
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Kostka 20l

Post autor: blackdeadangel »

Bede jednak stawial na bimbrownie. Drodzy forumowicze mam pytanko dotyczace lamki LED w tym zestawie Aquela. Teoretycznie na ona 6W a wiec przelicznik wata na litr jest taki sam jak w zwyklej swietlowce?
Decyzja zapadla i bedzie kostka 30l. Mam zamiar dac oswietlenie 1 x 6W plant i 1 x 6W sunny da to rade dla bardziej wymagajacych roslin jak np. Bucki czy maly Henio?
Zaczynam zabawe dopiero z taka akwarystyka i nigdy nie nawozilem i nie dawelem CO2 bo mialem akwarium LT.
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Kostka 20l

Post autor: Big daddy »

Przelicznik ledów nie jest taki sam, można wyczytać że 0.5W Led odpowiada 1W T5 i można się tego trzymać.
Jednak wg mnie to nie jest takie proste przeliczenie, dochodzi jeszcze długość fali itp.
Przy prostych obliczeniach wydaje mi sie, że możesz przyjąć takie uproszczenie. Sam zobaczysz co z tego będzie.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Kostka 20l

Post autor: blackdeadangel »

No zobaczymy co z tego wyjdzie a macie moze jakies propozycje dotyczace roslin.
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
blackdeadangel
Użytkownik
Posty: 243
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 00:23
Płeć: On

Re: Kostka 20l

Post autor: blackdeadangel »

A mam pytanie jeszcze dotczące carbo. Czy wystarczy zmiast bimbrowni?
Moje akwarium, moją wizytówką
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Kostka 20l

Post autor: sibelius »

Moim zdaniem nie, choć w tak małym akwarium może tak. Chodzi o to, że gdzieś czytałem, nie pamiętam gdzie, że aldehyd gutarowy nijak węglem w płynie nie jest, bo w małym stopniu on, lub to, co w wodzie z niego powstanie, wchłaniane jest przez rośliny.
Osobiście używam do pozbywania się ognisk glonów, konkretnie krasnorostów. Jako węgiel lałem i rośliny rosły. Jak przestałem lać, tak samo rosną. Ale w dużym, przerybionym zbiorniku.
Na Twoim miejscu zrobiłbym bimbrownię lub kwasownię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i inne”