[91L cube] The Hill

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wiking
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 stycznia 2018, 14:39
Płeć: On
Lokalizacja: Katowice

[91L cube] The Hill

Post autor: Wiking »

Cześć,

Zakupy z akwarystycznego dotarły, tak więc można rozpocząć zabawę w zakładanie zbiornika. A w zasadzie zbiorników ponieważ kostka 91L (85L) będzie moja, natomiast nieco mniejszy zbiornik o klasycznych proporcjach - mojej partnerki.
Na razie ograniczyłem się do aranżu i zalania. Nie mam roślin więc nie będę świecił. Poszedł uzdatniacz a dziś dodam bakterie do wody.
Zapewne na dniach pojawią się rośliny.
Tak w ogóle to sklep akwarystyczny zamiast bazaltu o gramaturze do 5mm przysłał mi żwir rzeczny, tak więc byłem zmuszony zmienić plan i po całości wsypać drobniejszy żwir bazaltowy o dużo niższej gramaturze. Może jeszcze miejscowo dosypię grubszy żwir tak by uzyskać płynne przejście z łupków w podłoże.

Sprzęt:
Zbiornik 45x45x45cm, 91L brutto, ze szkła Float klejony przezroczystym silikonem.
Mata pod akwarium
Czarna folia samoprzylepna na tył (porażka - trudno to przykleić, widać nierównomierne nałożenie. Może zmienię na coś innego z czasem).
Belka LEDowa Chihiros A451. 27W, 4350lm z 7 stopniowym ustawianiem intensywności świecenia.
Filtr kaskadowy Aquael Versamax FZN 3.
Grzałka Hagen Elite 100W
Butla CO2 1,5L, elektrozawór, szklany licznik i zawór przeciwzwrotny. Dyfuzor szklany nano. Planuję CO2 podpiąć pod programator i włączać nawożenie godzinę przed włączeniem światła a wyłączać godzinę przed zgaszeniem się belki.
2x programator czasowy
Termometr szklany, zawieszany na krawędzi zbiornika

Konfiguracja filtra:
1 koszyk: Fabryczna gąbka
2 koszyk:
- w siatce na dnie drobna skała wulkaniczna
- w siatce środkowej ceramika
- w siatce górnej zeolit
Oba koszyki przykryte dodatkowo przyciętą do kształtu filtra włókniną.
Na wejściu wody znajduje się nałożony prefiltr z drobnej gąbki.

Podłoże:
5kg JBL Aquabasis Plus
12kg żwiru bazaltowego o frakcji 0,8-1,5mm
Kulki gliniano-torfowe w ilości ok. 15 sztuk
Kilka płaskich skał łupkowych

Woda uzdatniona przy użyciu AquaArt SafeWater.
Bakterie na start JBL Denitrol.
Temperatura startowo ustawiona na 24 stopnie Celsjusza.

Planowana flora w zbiorniku:

1 plan:
- Hemianthus callitrichoides "CUBA"
- Eleocharis sp. MINI

2 plan:
- Ludwigia Guinea (senegalensis)
- Echinodorus tenellus
- Blyxa Japonica (opcjonalnie)

3 plan:
- Stringy Moss
- Rotala sp. PEARL MINI

Poniżej trochę zdjęć. Za wszelkie sugestie zw. ze startem zbiornika, flory itd będę bardzo wdzięczny.
W tym momencie mam poniższe pytania:
1. Nie mogłem zalać licznika bąbelków CO2 bez zalania szklanego zaworka pod nim. Zawsze wydawało mi się że zwrotny zaworek pozostaje suchy. Czy w czymś to przeszkadza jeśli ten szklany zaworek pozostaje zalany? Jest jeszcze drugi zaworek znajdujący się bezpośrednio za butlą.

2. Konfguracja filtra. Czy na samo dno koszyka lepiej dać włókninę tak by filtrowała mechanicznie wodę zanim dostanie się do ceramiki i zeolitu?

3. I jeszcze kwestia zeolitu. Na razie wrzuciłem go trochę do koszyka w siatce ponieważ ma właściwości klarujące wodę, pochłania ew. amoniak itd. Czy lepiej się go pozbyć i zastosować jeśli będzie potrzebny? Wydaje mi się że to taki "węgiel lite" i przyda się w początkowym stadium. Po pół roku planuję go usunąć i wymienić na dodatkową ceramikę/lawę wulkaniczną lub keramzyt.

4. Czy Denitrol, bakterie nitryfikacyjne wlać teraz (po 12 godzinach od uzdatnienia wody) czy dopiero po zasadzeniu pierwszych roślin?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 stycznia 2018, 23:35 przez Wiking, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: [91L CUBE] The Hill

Post autor: sibelius »

Zapowiada się ciekawie. Poproszę zdjęcie od frontu, jak się wyklaruje, nawet bez roślin.
I nie, żebym miał coś przeciwko, ale "russian girls" przy powiększaniu zdjęcia trochę rozpraszają xD
Awatar użytkownika
Wiking
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 stycznia 2018, 14:39
Płeć: On
Lokalizacja: Katowice

Re: [91L CUBE] The Hill

Post autor: Wiking »

sibelius pisze:(...)I nie, żebym miał coś przeciwko, ale "russian girls" przy powiększaniu zdjęcia trochę rozpraszają xD
W sensie że jakieś banery reklamowe na postimage? Na to wpływu nie mam :)
Zdjęcia będą. Na razie jeszcze mleko w zbiorniku.W ciągu paru dni będę kompletował roślinność.
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Posty: 568
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 20:11
Płeć: On
Lokalizacja: Zawiercie

Re: [91L CUBE] The Hill

Post autor: tomek62 »

Ciekawy projekt. Czekam na zdjęcie z roślinami.
Tomek
Awatar użytkownika
Wiking
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 stycznia 2018, 14:39
Płeć: On
Lokalizacja: Katowice

Re: [91L CUBE] The Hill

Post autor: Wiking »

Mam problem ze szklanym zaworkiem zwrotnym CO2... Hałasuje. Dostała się tam woda (z licznika bąbelków gazu) i teraz cały czas podskakuje. Nie wiem, może coś nie tak zmontowałem. Ale nie ma możliwości aby nie zbierał wody - gdy podawanie CO2 wylącza się, woda z licznika spłynie do zaworka. Ale on tak cały czas "cyka". Oszaleć można. Jakieś pomysły?

https://youtu.be/gZ0UcN0jxb4

Pojawiły się pierwsze rośliny:
Mały Hemianthus, Eleocharis Mini, Echinodorus Tennelus
Jutro-pojutrze dosadzony będzie trzeci plan.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
darmowe fotki
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: [91L cube] The Hill

Post autor: Graff »

Akwarium i cały plan godny podziwu.
Co do zaworka to nie pomogę bo u mnie nigdy takie coś się nie wydarzyło.
Zeolit - świetny materiał - używam od zawsze (cały koszyk mam nim zasypany) co prawda traci dość szybko swoje właściwości ale potem jest świetnym złożem dla bakterii.Jest zawsze u mnie pół roku w kubełku , potem wyrzucam go i daję następny.
Kibicuję projektowi z!
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
levoniova
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:40
Płeć: Ona
Lokalizacja: Chorzów

Re: [91L cube] The Hill

Post autor: levoniova »

Projekt zapowiada się zacnie, będę kibicować i czekać na dalsze efekty. Co do zaworka niestety nie podpowiem, natomiast IMHO uzdatnianie wody w twoim i moim przypadku nie ma większego sensu, jeśli nie jest to natychmiastowa podmiana "na gwałt" , wystarczy żeby odstała się jeden dzień. Mamy bardzo dobrą wodę z ujęcia w Goczałkowicach i nie trzeba przy niej kombinować.
Mam bóle fantomowe - po rozumie
Awatar użytkownika
Wiking
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 stycznia 2018, 14:39
Płeć: On
Lokalizacja: Katowice

Re: [91L cube] The Hill

Post autor: Wiking »

Akwarium 7 dni po zalaniu. Wczoraj dosadziłem 2 i 3 plan roślin, podmieniając jednocześnie połowę wody - niestety - ale musiałem to zrobić, inaczej sadzenie byłoby o wiele trudniejsze.
Niektóre rośliny zaczęły puszczać bąbelki tlenu, jeszcze nie jest to gwałtowna fotosynteza, ale zawsze.

Dozuję tylko CO2, potas i.. światło. Liczę na to że reszta składników przez pewien czas jeszcze będzie uwalniała się z podłoża. Za jakiś tydzień planuję zrobić testy wody, sprawdzając czy nie ma w niej azotynów i amoniaku. Przy okazji sprawdzę czy nie ma już jakiś braków (żelazo, magnez, fosfor, azot).

W aranżacji powiększyłem "grotę" i eksperymentalnie dałem cienką warstwę żwiru na "dach" wciskając kilka gałązek Małego Heńka. Wątpię że się tam przyjmie. Jeśli nie to mam już przygotowaną siatkę na mech. Ew. gałęzatkę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: [91L cube] The Hill

Post autor: Graff »

No i dobra robota.
Teraz tylko bez pośpiechu i czekać aż cykl azotowy się zamknie , rośliny wtedy ruszą pełna parą.
A na pewno szybko ruszą bo widzę, że Co2 idzie pełna parą.
z!
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: [91L cube] The Hill

Post autor: sibelius »

Dla mnie teraz, jak widać cały zbiornik, strasznie płasko wyszło. Wiem, że perspektywa płata oczom figle i jak zarośnie, będzie zupełnie inaczej, ale kamienie mogłyby być bardziej wyeksponowane.
Awatar użytkownika
Wiking
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 stycznia 2018, 14:39
Płeć: On
Lokalizacja: Katowice

Re: [91L cube] The Hill

Post autor: Wiking »

To kwestia tego że to są łupki. Płaskie z natury. Taki był też zamysł - aby kamienie jedynie delikatnie wystawały z podnoszącego się dna. Mój błąd jest taki że różnica w wysokości dna nie jest duża, ale miałem ograniczone pole manewru ze względu na to iż sklep online gdzie kupowałem podłoże (pozdrowienia dla plantica.pl - NIE POLECAM) najpierw zwlekał z wysyłką a potem przysłał... żwir rzeczny zamiast bazaltowego.
Także ten, zobaczymy jak zarośnie. To nie jest aranż stricte skalny gdzie efekt jest już w sumie uzyskany po zalaniu. To zbiornik glownie roslinny i to zielenina mam nadzieję ustali wygląd akwa.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: [91L cube] The Hill

Post autor: Big daddy »

Nic się nie martw i tak z biegiem czasu podłoże się wypłaszcza, wszystko sobie "wyprofilujesz" roślinami.
Fajny baniak :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria zbiorników słodkowodnych”