pierwsze po 25 latach

Moderatorzy: misiek1205, Graff, Opiekun_Forum

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kecaj
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 03 lutego 2019, 13:35
Płeć: On
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

pierwsze po 25 latach

Post autor: kecaj »

Oto moje akwarium.
Obrazek
200 litrów. 100x40x50.
światło: 30W T8 6500K, 12W świetlówka led 4000K (1920 lumenów)
dno: 4/5 żwir płukany 2-5mm; 1/5 piasek 0,5-1,0mm; gliniano-torfowe kulki pod większością roślin
woda: pH6,8; tw. ogólna 16; węglanowa 6.
ogrzewanie: temp. 25st.C; 200W z termostatem
filtracja: wewnętrzny aquael fun 3
rośliny: cryptocoryna wendtii i inne, żabienica amazońska i inne ehinodorusy, rogatek, ludwigia (chyba), gałęzatka
zwierzęta:
brzanka mszysta 8szt
brzanka odeska 5szt
brzanka rekinia 2szt
kirysek sterby 4szt
kirysek czarny 4szt
szczupieńczyk pręgowany (odm. złota) 5szt
mułojad 1szt
długonos ciernisty (węgorzyk) 1szt.
ślimak Ampularia 4szt
200L od 02.2018 początkujący :/n
brzanki, szczupieńczyki, kiryski, mułojad i węgorzyk
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: pierwsze po 25 latach

Post autor: sibelius »

Ładne brzankarium.

Lewą stronę bym bardziej proponował obsadzić, zagęścić, wtedy będzie miało co zjadać nadmiary NO3. I będzie jeszcze ładniej.
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: pierwsze po 25 latach

Post autor: Graff »

Cześć.
Na pierwszy rzut oka na pewno widać, że zbiornik ma potencjał...
Lecz jak dla mnie, zdecydowanie za mało roślin, amazonka i rogatek na trzecim planie to zdecydowanie za mało, lewa część od amazonki praktycznie z jedną rośliną.To też jest odpowiedź dlaczego utrzymują się u Ciebie zbyt duże wskaźniki azotanów.
Rośliny tego nie konsumują bo jest ich za mało a do tego dochodzi zbyt mała jak dla mnie filtracja mimo , iż jak piszą Fan 3 jest dla zbiorników od 150 do 250l.
Korzonek który masz na środku osadź albo mchami, albo anubiasami tak aby roślinek było zdecydowanie więcej.
Masz 30 ryb...niby przerybienia nie ma ale moje pytanie - czy regularnie i sukcesywnie odmulasz dno? Bo to też może być przyczyną tak wysokich azotanów...
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: pierwsze po 25 latach

Post autor: Red »

Chyba widzę jeszcze kryptokoryny. Jak się rozrosną to powinny dobrze wyciągnąć z zamulonego podłoża trochę składników.
Ale zanim się rozrosną to chwila jeszcze minie.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
kecaj
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 03 lutego 2019, 13:35
Płeć: On
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: pierwsze po 25 latach

Post autor: kecaj »

Cieszę się, że się podoba i że ma potencjał :D
Kryptokoryn jest całkiem sporo. Zastanawiam się czemu jeszcze nie spamiętały się od roku. Zbyt jałowe podłoże i duża granulacja?
Dno odmulam ale nie przykładam się szczególnie. Tłumaczę to sobie (może błędnie) dobrem kryptokoryn.
Jest jeszcze i słabe światło, jednak żabienice mają się nieco lepiej a są przecież bardziej światłolubne. Może trzeba spróbować nawozów pod korzenie lub napchać więcej kulek? Pogorszę parametry wody?
Myślę już o dołożeniu leda roślinnego i zamianie świetlówki 6500K na odpowiednik led. Mam miejsce tylko dla 2 świetlówek + opcja podwieszenia na jedną z nich trzeciej na specjalnych łapkach. Inaczej pozostaje wycinka komory stateczników.
Więcej roślin będzie bardziej konkurować o światło więc chyba nie mam wyboru.
Glony na razie nie są wielką zmorą. Trochę szarych kłaczków krasnorostów i zielony nalot na szybach.

Lepszy, wydajniejszy filtr nie przerobi mi nadmiaru azotanów. Polepszy mechaniczne czyszczenie, cyrkulację wody i zwiększy mój komfort. Uważam więc to za krok następny.
Taka strategia rozwoju będzie dobra na początek?:
Więcej roślin i dodatkowe roślinne światło. Na bieżąco dokładniejsze odmulanie i częstsze mniejsze podmiany wody. Przy spadku azotanów, a słabych efektach próby nawożenia do korzeni.

Dzięki
pozdrawiam
jacek
200L od 02.2018 początkujący :/n
brzanki, szczupieńczyki, kiryski, mułojad i węgorzyk
Awatar użytkownika
Red
Administrator
Posty: 2198
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:55
Płeć: On

Re: pierwsze po 25 latach

Post autor: Red »

Polecam pałeczki nawozowe. Wolno oddają składniki a korzenie kryptokoryn mają tendencje do ich szybkiego przyjmowania.
Czyli do słupa wody nie powinny się przedostać w nadmiarze.
"Wielkość człowieka polega na jego świadomości bycia małym" - "Myśli" Blaise Pascal
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: pierwsze po 25 latach

Post autor: sibelius »

kecaj pisze: Kryptokoryn jest całkiem sporo.
Naliczyłem pięć.Na 200l? Wcale nie.
kecaj pisze:
Zastanawiam się czemu jeszcze nie spamiętały się od roku. Zbyt jałowe podłoże i duża granulacja?
Dno odmulam ale nie przykładam się szczególnie. Tłumaczę to sobie (może błędnie) dobrem kryptokoryn.
Dobrze myślisz, ale rok to za mało i roślin korzeniowych masz za mało, żeby sprawnie przerabiały to, co się w podłożu rozkłada. I znów dochodzimy do tego, że roślin mało.
kecaj pisze: Jest jeszcze i słabe światło, jednak żabienice mają się nieco lepiej a są przecież bardziej światłolubne. Może trzeba spróbować nawozów pod korzenie lub napchać więcej kulek? Pogorszę parametry wody?
Światła masz wystarczająco dla tych, co są, tylko jeść im daj. Jak wepchniesz kulki czy pałeczki głęboko, niczego nie pogorszysz.
kecaj pisze: Więcej roślin będzie bardziej konkurować o światło więc chyba nie mam wyboru.
Tu się chyba mylisz. Ophiogon padnie, ale nie przez konkurencję, tylko pełne zanurzenie, bo to niska, bagienna roślina.

Roślin, roślin i jeszcze raz roślin! Ale wodnych i prostych w uprawie. Korzeniowe większość składników czerpią korzeniami, a tobie potrzeba takich, które się w podłożu nie sadzi - epifity i pływające, a przynajmniej do czasu, aż reszta nie podrośnie.
Awatar użytkownika
kecaj
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 03 lutego 2019, 13:35
Płeć: On
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: pierwsze po 25 latach

Post autor: kecaj »

Witam.
Przy brzankach uchowa mi się coś innego (z epifitów) niż microzoria i anubiasy? No i czy te będą odpowiednie?
Rośliny nakarmione wczoraj. Ryby żyją :),
200L od 02.2018 początkujący :/n
brzanki, szczupieńczyki, kiryski, mułojad i węgorzyk
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: pierwsze po 25 latach

Post autor: sibelius »

Bolbitis heudelotii, małych odmian widać nie będzie. Twardy jest, nie ruszą.
Anubiasy i mikrozoria polecał Ci już Graff.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria zbiorników słodkowodnych”