Budżetowy mikrokosmos

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Parametry mierze teraz dosyć często, bo i czas na to pozwala :)
Zaczynalem od
NO3=10 i PO4= 0.01. Wlalem tylko Na3PO4 zeby to podnieść. Podskoczylo tez NO3...
2 tygodnie temu bylo ok. N =16 i P=0.8 i glonowisko :shock:
Teraz spadlo do N =10 i P=0.2 i został tylko pyłek na szybkach z tyłu.
Zasugerowałem się troche tym Redfildem i dąże do tego balansu.Wiem ze zdania są dosyć podzielone ale zobaczymy czy to u mnie zaskoczy. Na pewno pomoże stabilizacja parametrow na jakimś niskim poziomie.


Zadowolony też jestem z tego octu. Od 2 tygodni leje i nie ma żadnych glutów jak przy vsv, jest tańszy i szybszy w przygotowaniu... a parametry spadają.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Big daddy »

Ja również ostatnio zbudowałem Kamili nową lampkę, muszę się pochwalić w odpowiednim dziale. Rzeczywiście nie jest to trudne, choć kiedyś było więcej pomocy dostępnych na stronie Marcina. Teraz jest ona bardziej nakierowana na sprzedaż gotowych modułów i trzeba trochę pokombinować, ale to też nie jest większy problem.
Quadri to trochę klopotliwy zwierz, jeśli znalazł sobie u Ciebie miejsce to powinien tam siedzieć. Problem jest taki, że jakakolwiek zmiana i zaczyna szukać sobie innego miejsca. A zmiany są nieuniknione.
Zmienisz lampę, urosną korale i będziesz chciał dostosować cyrkulację itp i koleżka będzie skory do wycieczek, a potrafi poparzyć wszystko na swej drodze.
Nie zmienia to faktu, że to piękny koralowiec u nas jak zauważyłem że się rusza, ustawiałem cyrkulatory w taki sposób żeby go zmusić do powrotu. Jakoś się to udawało.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Czytałem że można go zmusić do pozostania w miejscu przez odseparowanie jednej skały od innych i tak chciałem zrobić. Powinienem jeszcze ją troche przesunąc bo pierwszego dnia, jednak dosięgną szyby i wyruszył na wycieczke. Spacerował dosłownie jak słon w składzie porcelany, stopą delikatnie przesuwając nad szczepkami, aż zaplątał się w pseudogorgonii.
20200314_195342.jpg
Przesadziłem go znów na skałkę. Obszedl ją dookoła i został właściwie na piasku między skalami ... myślalem że nie lubi piasku ale od kilku tygodni sie stąd nie rusza.
Spacerek odbił się tylko na nóżce milki ( ale zrasta się i rośnie nadal )a tak... miękasy szybko sie regenerują i właściwie to nie wiele po nich widać.
Gdyby zebrało mu sie na wycieczki, to lepiej zorganizuje mu później niejsce na pojedynczej skałce. Zastanawiam się też nad wykorzystaniem pseudogorgonii w zrobieniu takich subtelnych zasieków. Miał duży problem żeby się z niej wygrzebać a nie widać po niej jakiegoś uszkodzenia.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Big daddy »

Też myśleliśmy że piasek go powstrzyma, nic z tego ;)
Z mojego doświadczenia trzeba pozwolić mu znaleźć sobie miejsce i starać nic już nie zmieniać. Zrób nową lampę, zaplanuj sobie wszystko, ustaw docelowo cyrkulację i czekaj. Warto korale mieć jednak nas przestawianych podstawkach, czy skałkach jakby mu się jednak miejsce znudziło. Jak zaczniesz mu utrudniać, robić zasieki itp to istnieje możliwość że puści się w nurt, trafi do pompy i to może być koniec akwarium :) Taki czarny scenariusz, pewnie nie jest bardzo prawdopodobny, ale jak najbardziej możliwy.
Nie zmienia to faktu, że w takim akwarium jak Twoje, powinny Quadri być po prostu musi :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Dzięki za podpowiedź :). No ... to czekam na lampke.
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Witam po długiej nieobecności, choć może nie do końca po takiej długiej bo co jakiś czas zaglądałem na forum :)
Już dawno chciałem zdać relacje z ( pozytywnych ) postępów prowadzenia szkiełka ale zawsze coś przeszkadzało.
A to nieszczelna lampka, która się w końcu spaliła a to ukwiał...
Piękne te ukwiały ale już nigdy więcej... Po podmiance ( których w owym czasie za dużo nie było), podzielił mi się na 3. Niby podmiana tylko 5% ale wystarczyło.
Jeden jeszcze byłby do ogarnięcia ale 3 zwinięte kulki pływające po akwarium, uporczywie nacierające na cyrkulator to był dramatyczny widok. Zabezpieczenie cyrkulatora gąbką, nie dało 100% pożądanego efektu i trzeba było się dziada pozbyć. Sprzedać, wymienić.
Taką drogą wymiany nabyłem małego białobrodego.
Rewelacyjna rybka, zamykająca moją obsadę rybną. Bez konfliktowa, ciekawska... a do tego ładnie mi wykosiła valonie.
Po ok. 2 tygodniach pojawiła się pierwsza biała kropka na płetwie a chwile później zdechła, zabierając mi przy tym 80% obsady.
Później przyszła corona, trochę problemów rodzinnych, więc i temat akwarium został raczej zepchnięty na dalszy plan. Mimo to zbiorniczek dalej przez te miesiące funkcjonował, rozwijał się ( i o dziwo funkcjonuje dalej :) ) .

Wizja akwarium, systematycznie ulegała zmianie ale już wiem jak finalnie ma ono wygłądać i powoli chciałbym się pozbywać wyrośniętych okazów miękasów na korzyść LPS czy prostych SPSów.
Zwierzaki podarowane od forumowiczów, chętnie oddam komuś na dobry start :)
Załączniki
120655454_332310324721761_8680092238032524032_n.jpg
120655454_332310324721761_8680092238032524032_n.jpg (67.04 KiB) Przejrzano 8358 razy
120767665_261209375142243_340536485081826125_n.jpg
pixlr.jpg
pixlr.jpg (348.46 KiB) Przejrzano 8340 razy
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Big daddy »

:) skąd ja to znam ;)
Co by nie mówić na początku i tak kończy się tak samo. Akwarium wygląda bardzo fajnie i na Twoim miejscu nie pozbywał bym się miękkich, no przynajmniej nie tych najfajniejszych. Decyzję takie jak Ty podejmował każdy, to jest normalny tor morskiej przygody. Zawsze chce się więcej, czegoś innego, spróbować się z czymś itp
Masz mocno eksperymentalny zestaw, nie żebym uważał to za coś złego, ale podnosząc poprzeczkę zwiększasz ryzyko.
Warto mieć coś co pomoże przetrwać trudne momenty których Ci oczywiście nie życzę, ale jest jakieś prawdopodobieństwo że wystąpią. LPS dają sobie radę w większości, patole nie wybaczają już tak łatwo i różnie to bywa. Tak czy siak, powodzenia w realizacji zamierzeń, no i chwal się trochę częściej, może i resztę czyli mnie to zmobilizuje :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Hehe no tak, miało być na miękko ale jak zobaczylem te lpsy i spsy to trudno się było powstrzymać :D
W tym momencie miejsca jest jeszcze sporo ale to co mi się zaczelo marzyć to spory las Glabrescens w centrum zbiornika. W momencie zakupu kilku głowek, szybko tą przestrzeń wypełnią ( moja toxic green wystawia juz polipy na ponad 30 cm )i bedzie trzeba urządzić małą wyprzedaż :)

System przez ten niespełna rok, bardzo sie zmienił.
Na poczatku nie prowadzilem prawie żadnych podmian. Parametry delikatnie spadały ale miękkim to jakoś nieprzeszkadzlo. Sinularie, briareum, sarcophyton, xenia, rhodactisy. Wszystko całkiem nieźle rosło... więc przyszedł czas na jakieś wyzwanie :)

Tak jak napisałeś. Patyki nie wybaczają. Warunki, ktorę miałem w baniaczku, nie sprawdzały się na najprostrzych SPSach. W pierwszej kolejności zamieniłem belke led na 2x24 t5 i dodałem system ATI essentials pro ( 2 buteleczki) Do utrzymania w miarę stabilnych warunków leje 2 ml dziennie... bardzo mało.
SPSy typu montipora, seriatopora, pocillopora itp odżyły. Białe tkanki powoli zaczęły pokrywać się na nowo życiem!
Dopiero po wprowadzenie regularnych podmianek, zbiorniczek ruszył z miejsca. SPSy faktycznie rosną.
Zmieniłem sól na tropical marine i naprawde jestem zadowolonym, chociaż próbuję znalezc złoty srodek miedzy minimalną ilością podmianek a dawką ATI. Kwesti kilku tygodni.
Z większych zmian, akwarium rozbudowałem o pokrywe... Latem zagościł u nas predator na firanki, niszczyciel sprzętu rtv i agd... kot Ludi. Pokrywa mysi być. :ymtongue:

Jak tylko uda mi się osiągnąć cos fajnego to na pewno się pochwalę :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Graff
Administrator
Posty: 1535
Rejestracja: 15 listopada 2012, 20:20
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Północ

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Graff »

Witaj,
Fajnie Ci porosło- gratuluję z!
Jak na budżetowe podejście to dobrze Ci idzie :)
Zmiana soli też wiele dała - bo ta Twoja na początku to trochę "wynalazek" - tzn jeszcze nie przetestowany przez wielu akwarystów ale teraz jedziesz już na markowej i sprawdzonej soli.
Tylko z tą solą jest jeden problem - przynajmniej jak dla mnie- ma małe kh - tzn 7!
Ja sobie po podmianach podbijałem trochę bo też miałem tą sól ale w sumie po iluś tam pudełkach stwierdziłem, że to upierdliwe i przeszedłem na sól , która ma kh 8.
Jeszcze raz gratuluję
Path of the Dark Side...
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Posty: 698
Rejestracja: 19 marca 2013, 18:30
Płeć: On
Lokalizacja: Wieś pod Łazami

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: sibelius »

Bardzo ładne, takie "słone iwagumi. I jest to, czego mi w morszczakach zwykle brak: piaseczek!
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Hej :)
Graff pisze:Witaj,
Tylko z tą solą jest jeden problem - przynajmniej jak dla mnie- ma małe kh - tzn 7!
Przez 2-3 miesiące zauważyłem ze KH mi caly czas delikatnie rosnie, CA stoi w zasadzie w miejscu (podawałem już ATI). Kilka tygodni temu bylo 9,2 teraz jest 8,6 i przy podmiankach, wiadomo że spada.
Drugim powodem zakupu tej "lepszej" soli był test na reefhub
i tu cytat: "Alkaliczność wody morskiej wynosi około 7dKH"
Finalna ocena tej lepszej i gorszej opierała sie na wielu wskaźnikach ale te KH bliskie 7 byłoby oczekiwane.
Wiadomo ze są markowe sole z bardzo wysokim kh, ponad 12 ale juz się w to nie zagłebiałem .

sibelius pisze:Bardzo ładne, takie "słone iwagumi. I jest to, czego mi w morszczakach zwykle brak: piaseczek!
Dzięki. Tak jakoś wyszło :)... a o akwarium bez piasku nawet nie chce myśleć.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Big daddy »

Ati essential coś mi się kojarzy wymaga kh min 8, albo to tylko wersja z trzema butelkami? Sam już nie wiem, trzeba by to sprawdzić. Ja również u siebie używam i również leje minimalne ilości. Jeśli będziesz sprzedawał jakieś euphylie, daj znać jestem pierwszy w kolejce :)
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Z ciekawości sprawdziłem :D
"Before starting Essentials Pro, the alkalinity should measure between 7-8 dKH, the calcium should be approximately 420 ppm, and the salinity should be 35 ppt."
Tak że spoko ;))
Jak odchowam jakieś ekstra euphylie, to będe mógł się w końcu odwdzięczyć za te wszystkie miękasy :)

Co do samego akwarium. Jak jest cisza to jest cisza a jak cos sie zacznie dziać...
Przekarmiłem korale granulkami (easy LPS). Woda na cały nastepny dzień mocno zmętniała i chyba poleciała mi szczepka montiporki samarensis a sarco zamknąl się juz na dobre 2 tygodnie. Chociaz na chwile pokazuje zielone polipy a potem szybko je chowa. Ewidentnie ma do mnie za to uraz :-\ . Reszta obsady daje rade.
Doszedl kolejny glabrescens... ale w tym roku z korali to chyba będzie wszystko. Troche strach inwestować jakaś większą kase w akwa w tych czasach...
Jeśli już to chyba tylko na kilka krewetek. Nie mam plagi ale zauważyłem że jest kilka większych sztuk różyczek. Jedna nawet strąciła mi głowke euphyli ze skałki, zajmując później jej miejsce. Duża głowa euphyli z xenią porosniętą na podstawce, była własnie na tej najwyższej skałce. Teraz koral dochodzi do siebie a w samym centrum świeci aiptasia ...
Załączniki
pixlr_20201013183406496.jpg
pixlr_20201013183406496.jpg (392.96 KiB) Przejrzano 7699 razy
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: Big daddy »

Nie czekaj, reaguj im dłużej czekasz tym większa cenę zapłacisz. Z tym guano nie ma żartów, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie.
Póki wystarczą jeszcze krewetki kup je :)

Edit:
Jednak dobrze kojarzyłem, w wersji na trzy butelki jest taka instrukcja:
Screenshot_2020-10-14-04-17-18-529_pl.allegro.jpg
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
MikroKosmonauta
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 14 lutego 2020, 18:47
Płeć: On

Re: Budżetowy mikrokosmos

Post autor: MikroKosmonauta »

Miałem się wstrzymać z dodawaniem korali ale nadażyło się kilka okazji ... i baniaczek troszke ewoluował o LPSy :D
Euphylie to był strzał w dziesiątkę ! ( zeby tylko nie zapeszyć)
Załączniki
20201123_201957.jpg
20201123_201945.jpg
20201123_175912.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria małych mórz i oceanów”