potrzebna pomoc

Awatar użytkownika
Marcin
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 23 grudnia 2012, 22:08
Płeć: On

potrzebna pomoc

Post autor: Marcin »

potrzebuje pomocy doświadczonych akwarystów - mam inwazje glonów. parę słów o akwa - 240 l, oświeltenie 2x40, nawożenie co2 z bimbrowni (od tygodnia)+ aqua gainer - od jakiś 2 tygodni (zakupiony na necie), filtracja fluval 304. zbiornik założony we wrześniu, był spokój ale aktualnie jest masakra i co dzień gorzej, nitki na szybach, roślinach... proszę o porady co jest źle, co poprawić, co zmienić bo sam sobie nie poradzę. oto fotki moich zielonych "kolegów"
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0fe ... fa060.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7a7 ... 2cf6b.html
Awatar użytkownika
grendel
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 16 grudnia 2012, 22:12
Płeć: On

Re: potrzebna pomoc

Post autor: grendel »

musisz zrobić przede wszystkim pomiary, NO3, PO4. Jakie masz ph? A ten aqua gainer to co dokładnie? jeśli to jest nawóz makro z azotem to wszystko jasne. mogłeś mieć i tak dość wysoki poziom NO3 i tylko dolałeś sobie oliwy do ognia. Czasem duża dawka żelaza też kończy się inwazją glonów.
Seven Deadly Sins, Seven Ways To Win...
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: potrzebna pomoc

Post autor: Big daddy »

Sprubuje pomóc, zatem bimbrownia powinna działąć na full, dodatkowo zastosowałbym Easu Carbo w np trykrotnie powiekszonej dawce nastrzykiwanej bezpośrednio na krasne(rozpuszcza krasnale), jeśli bardzo Cie irutują glonki a masz możliwość wyjęcia dekoracji można to zrobić i moczyć w roztworze kwasku cytrynoweo efekt jak w przypadku EC. Nie pisałeś jak z podmianami, krasne lubią starą wodę, więc podmiany możesz robić nawet 2x w tygodniu po 20% wody. Masz kubełek mażna również zastosować wkład torfowy aby zmiękczyć wodę, lub wodę RO ale tu konieczny jest filtr.
Co do nitek to myślę że winę ponosi nawóz który zacząłeś stosować, pewnie zmusiła Cięd o tego pogarszająca się kondycja roślin, jednak nawóz ten to kompleksowe mikro i makro więc zawiera żelazo, podawanie żelaża przy niestabilnym makro powoduje zablokowanie jego wchłaniania i staję się pożywką dla glonów nitkowatych.
Radze odstawić nawożenie przynajmniej tym nawozem, powinno pomóc
Jeśli sobie zarzyczysz dam Ci nr do kolegi od którego w dobrej cenie możesz odkupić EC i zbadać testami swoją wodę z akwa dodatkowo napewno zyskasz cenne rady, jak wkleić bezpośrednio zdjęcia wysłałem Ci na PW.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Daro
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 17 listopada 2012, 00:44
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa - Śródmieście

Re: potrzebna pomoc

Post autor: Daro »

Z tego co na pierwszy rzut oka widzę kluczem może być mała ilość co2 ( niestabilność jego poziomu) i przenawożenie mikroelementami ...
Fakt przydała by się podstawowa wiedza co pływa w akwarium tzn testy wody na no3 , po4 i fe. Można by dobrać odpowiednie nawożenie makroelementami a potem dopiero podawać ostrożnie mikroelementy.
EC by z pewnością pomogło , bo dało by dodatkowy węgiel w akwarium i popaliło by troszkę też glony.
Pozdrawiam
Darek.
Awatar użytkownika
Marcin
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 23 grudnia 2012, 22:08
Płeć: On

Re: potrzebna pomoc

Post autor: Marcin »

wiec za Waszą radą odstawiam ten nawóz i na dniach będę miał zrobiony testy, podam wyniki i zobaczymy czego mało a czega za dużo
Awatar użytkownika
jacek7110
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 29 listopada 2012, 20:16
Płeć: On
Lokalizacja: Boczki Stare, Sieradz

Re: potrzebna pomoc

Post autor: jacek7110 »

Marcin pisze:wiec za Waszą radą odstawiam ten nawóz i na dniach będę miał zrobiony testy, podam wyniki i zobaczymy czego mało a czega za dużo
napisz jeszcze co pływa i w jakiej ilości, chodzi mi o ryby...
co ile karmisz i ile...
Betta - Albirganimata, Brownorum, Occelatta, Splendens;
Stigmatogobius sadanundio, Schisura Mahnerti, Siphodon Elegans,
Channa Blecheri...
Macropodus opercularis; Trichogaster leeri; Trichopsis pumila
Awatar użytkownika
Marcin
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 23 grudnia 2012, 22:08
Płeć: On

Re: potrzebna pomoc

Post autor: Marcin »

co do ryb mam 7 neonek, 2 guraminy, 4 sklary, 6 danio malabarskich, 4 mieczyki, 2 bocje, bojownik i piskorek (córki i żony :) ), 2 otoski i stadko zbrojników, karmie 3 razy dziennie, 2 suhze 1 żywe głównie wodzień

dodano 01 sty 2013, 9:58 :

no to testy zrobione, wyniki wyszły takie:
PH - 7,6
GH - 14
KH - 6(7)
NO2 - 0
PO4 - 1,25
NO3 - 30
NH3 - 0
Fe - 0

dodano 02 sty 2013, 19:15 :

i co sądzicie o powyższych parametrach? od czego zacząć?

dodano 16 sty 2013, 22:57 :

trochę czasu minęło od zrobienia testów ale podejrzewam że zmiany nie są duże w parametrach, od tamtego czasu nic nie podaję, co radzicie z nawożenia, od czego zacząć?

dodano 16 sty 2013, 23:01 :

trochę czasu minęło od zrobienia testów ale podejrzewam że zmiany nie są duże w parametrach, od tamtego czasu nic nie podaję, co radzicie z nawożenia, od czego zacząć?
Awatar użytkownika
egzepoznan
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 14 stycznia 2013, 06:45
Płeć: On

Re: potrzebna pomoc

Post autor: egzepoznan »

Po pierwsze jak dla mnie mała ilość roślin szybko rosnących powoduje wysyp glonów przy dawkowaniu nawozów , masz za wysokie PO4 i NO3 również , zrób podmiankę najlepiej jakbyś miał wodę z RO i mechanicznie usuń wszystkie krasnale które widzisz , pozostaje obserwacja i badanie wody :)
Postaraj się załatwić od kogoś może z forum moczarkę argentyńską lub pistię albo salvinię pomoga Ci w w walce z glonami :)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: potrzebna pomoc

Post autor: MarSz »

Ja mam egerie - ostatnio wyrzuciłem pół wiadra, teraz mało zostało ale coś Ci mogę wyciąć.
Awatar użytkownika
Marcin
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 23 grudnia 2012, 22:08
Płeć: On

Re: potrzebna pomoc

Post autor: Marcin »

niestety do niedzieli praktycznie jestem unieruchomiony :( MarSz jak Twoja egeria wytrzyma w wiadrze do niedzieli to chętnie się nią zaopiekuję :)
Awatar użytkownika
MarSz
Użytkownik
Posty: 3892
Rejestracja: 19 listopada 2012, 09:38
Płeć: On
Lokalizacja: Lubliniec/Częstochowa

Re: potrzebna pomoc

Post autor: MarSz »

Może źle to napisałem - te pół wiadra to już wyrzuciłem i nie mam. Zostawiłem tylko trochę tej moczarki w jednym akwarium ale i tak z tego parę sadzonek będzie bo to rośnie jak chwast.
Awatar użytkownika
Big daddy
Administrator
Posty: 5411
Rejestracja: 15 listopada 2012, 16:05
Płeć: On
Lokalizacja: Wyrazów

Re: potrzebna pomoc

Post autor: Big daddy »

Odezwij sie do mnie jak bedziesz mogl odebrac, jesli jeszcze coz bedzie sie nadawalo to z checia Ci przekaze.
Taka sobie 112 tka
Obrazek

Jesteśmy dziećmi dopóki boimy się nocy.
Stajemy się dorośli kiedy zaczynamy obawiać się dnia...

507676023 Przemek
Awatar użytkownika
Kaeste
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 23:05
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Północ

Re: potrzebna pomoc

Post autor: Kaeste »

Kolega tak moim zdaniem powinien w większe oświetlenie zainwestować także bo 0,33w/l to jest malutko przy takim litrażu :( jeszcze raz tyle światła i powinno być dużo lepiej.
Awatar użytkownika
Marcin
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 23 grudnia 2012, 22:08
Płeć: On

Re: potrzebna pomoc

Post autor: Marcin »

oświetlenie wzmocnione, doszło 2x39W
Awatar użytkownika
Kaeste
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 11 stycznia 2013, 23:05
Płeć: On
Lokalizacja: Częstochowa-Północ

Re: potrzebna pomoc

Post autor: Kaeste »

No to teraz nie ma żartów :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Glony”