chory glonojad

Moderator: Opiekun_Forum

Awatar użytkownika
Mite
Użytkownik
Status: Offline

chory glonojad

Postautor: Mite » 14 sierpnia 2018, 17:45

Dzisiaj zauważyłam, że mój glonojad ma wyłupiaste oczy(wytrzeszcz),lekko nadęty brzuszek i delikatnie nastroszone łuski tylko na grbiecie, bardzo ciężko go obejrzeć, bo cały czas się chowa. Akwarium ma 50 l, filtr minikani?, a obsada to 8 molinezji i 4 mieczyki( oba gatunki jeszcze młode). Dodam zdjęcie jeśli uda mi się je zrobić. Glonojada dostałam, ale mam go od 4 miesięcy. Użyłam tylko uzdatniacza. Nie jestem pewna na co choruje, dlateo na razie go nigdzie nie przekładałam.

tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Has thanked: 1 raz
Dziękowano: 27 razy

Re: chory glonojad

Postautor: tomek62 » 14 sierpnia 2018, 19:54

Zdjęcie glonka i całego akwarium ułatwiło by sprawę. Czym ryby są karmione, jaka filtracja?
Pozdrawiam.
Tomek
Awatar użytkownika
Mite
Użytkownik

Postautor: Mite » 14 sierpnia 2018, 20:14

z karmieniem jest mały problem, resztę ryb karmię granulatem z tropicala, natomiast glonka próbuję karmić płatkami, niestety obciełam nazwę i szpinakiem. Problem polega na tym, że on teg nie je, a bardziej reszta rybek to zjada, miałam dzisiaj spróbować wrzucić mu marchewkę, ale zobaczyłąm jak wygląda. Filtr mam kanistrowy, zewnętrzny, w srodku są kamyczki wata i gąbka.
Załączniki
20180814_201534.jpg
20180814_201542.jpg
20180814_201547.jpg
Awatar użytkownika
Mite
Użytkownik

Postautor: Mite » 14 sierpnia 2018, 20:26

nie wiem czemu wyszły obrócone, wiem, że to ź,e wygląda, te oczy ma od dzisiaj, a najdalej od wczoraj, bo wcześniej go dokładnie ogladałam.
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Dziękowano: 7 razy

Postautor: sibelius » 14 sierpnia 2018, 21:35

Jakie masz parametry wody? Jak często i ile wody podmieniasz?

Wygląda to na efekt zatrucia amoniakiem.
Awatar użytkownika
Mite
Użytkownik

Postautor: Mite » 14 sierpnia 2018, 21:48

szczerze, to nie robiłam jeszcze testów, ale chyba mi ulżyło, bo bałam się, ze to posocznica, albo coś podobnego. Filtr jest nowy i wodę podmieniałam 5 dni temu, niestety musiałam całą, bo się zagrzała i zmętniała. Mam stosunkowo mało roślinek, bo zostały obgryzione. Według twórcy filtra, mam to robić raz na trzy miesiące, nie jest powiedziane ile wody, ale miałam zamiar robić to co miesiąc i okolo 50%
tomek62
Wolontariusz Aqua Jura
Has thanked: 1 raz
Dziękowano: 27 razy

Postautor: tomek62 » 14 sierpnia 2018, 22:49

Podmiany raz w tygodniu, co najmniej 10l. Woda odstana.
Dużo roboty nie ma, przy okazji odmulamy dno. Roślin koniecznie dołożyć. Na olx często za darmo oddają.
Akwarium można traktować jako świeże, skoro woda całkowicie wymieniona. Polecam poświęcić pare minut i poczytać o cyklu Azotowy.
Tomek
Awatar użytkownika
sibelius
Użytkownik
Dziękowano: 7 razy

Postautor: sibelius » 14 sierpnia 2018, 23:28

Mite pisze:szczerze, to nie robiłam jeszcze testów

To źle, bo ryby mają wymagania, co do parametrów wody i nie wiesz, czy dobrze się czują również pozostałe.

Mite pisze: Filtr jest nowy i wodę podmieniałam 5 dni temu, niestety musiałam całą, bo się zagrzała i zmętniała.

Powód nr 1. Nagła zmiana parametrów wody. Zagrzała od czego?

Mite pisze:Mam stosunkowo mało roślinek, bo zostały obgryzione.

Powód nr 2 zatrucia

Mite pisze: Według twórcy filtra, mam to robić raz na trzy miesiące, nie jest powiedziane ile wody, ale miałam zamiar robić to co miesiąc i okolo 50%

Chyba raz na trzy miesiące to producent zaleca czyszczenie filtra. Poćwicz czytanie. Wodę podmienia się regularnie, najlepiej raz w tygodniu, w ilości 10 - 20 %. Podmieniasz więcej i rzadziej - patrz "Powód nr 1".
Porównanie: Wietrzysz sypialnię raz w miesiącu czy częściej? Kotom kuwety też myje się raz w miesiącu i wymienia 50% żwirku?

Tomek dobrze radzi. I mnie ubiegł.
Awatar użytkownika
Mite
Użytkownik

Postautor: Mite » 15 sierpnia 2018, 07:46

no dobrze, ale przed tym fltrem właśnie tak wymieniałam wodę, roślinek oczywiście dodam, ale nadal nie wiem co zrobić z glonojadem. A o podmianie wody zapewniał mnie sprzedawca...
Awatar użytkownika
Mite
Użytkownik

Postautor: Mite » 15 sierpnia 2018, 09:28

poczytałam chwilę o tym zatruciu i nie widzę nigdzie tych ojawów, które ma mój glonek, nie ma żdnych czerwonych plam, za to ma napuchnięty brzuszek i ciśnienie, które powoduje wytrzeszcz. viewtopic.php?f=43&t=1772&p=14401&hilit=zatrucie+amoniakiem#p14401 tu czytałąm o tych chorobach i tylko trzy powodują wysadzenie oka, mykobakterioza, posocznica i ichtiosporidioza

Wróć do „Pytania i inne”